Veľkonočné sviatky máme už nejaký ten deň úspešne za sebou. Verím, že všetci ste ich prežili v zdraví a rodinnej pohode a podobne i vaše chlpaté ratolesti. Ja osobne tieto sviatky vnímam ako oslavu jari, jej prebudenie zo zimného odpočinku, návrat k slnku a jeho energii. Pôvodné ľudové tradície u nás ostali zachované len v zmysle dekorácie bytu rôznymi okrasnými predmetmi pripomínajúcimi zeleň, prírodu, život, jar,…..

Klasickú „Veľkú noc“ teda neoslavujem a tradície v tomto smere nevyznávam, ale dostal som od kolegyni v práci nádherné vajíčko. Išlo o domáce farbenie pomocou cibule. Vajíčko malo však veľa rôznych motívov, ktoré vznikli omotaním kvietkov a lístia v obväzovom materiály a následnom kúpeli v spomínanej cibuli s octom a čajom.

Je veľká škoda, že som ho neodfotil, keď ešte bolo vcelku.
Ako odmenu ho včera dostali moje cicíky BLRA a takto si na ňom pochutnali. 🙂

 photo P4230001copy_zpsd5662e32.jpg
 photo P4230002copy_zps1eb160ec.jpg
 photo P4230003copy_zps85f41fa1.jpg


Vajíčka a výživa mačiek


Vajíčka
teoreticky patria k prirodzenej strave mačiek. Je možné, že ich jedli i v divokej prírode, no v tom prípade to bolo určite bez tepelnej úpravy.
V súčasnosti, vďaka hrozbe salmonelózy, sa odporúča podávať vajíčko varené, aspoň na 70 °C, bez bielku. Vajíčko, ak sa podáva striedmo, je výdatným zdrojom vitamínu H a železa. Výsledok pôsobenia vajíčka uvidíte a ucítite na jemnom a lesklom kožúšku svojej mačky a zdravej koži. Je ale príliš tučné, takže podávame striedmo. Pre človeka sa odporúča ako maximum dva vajíčka za týždeň, takže u mačky by to malo byť o niečo menej.

Podobné články:
Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek
Mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive mačiek
Vyberané chúťky mojich mačiek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..