Dentálne zdravie je veľmi známy pojem, ako v humánnej, tak i vo veterinárnej praxi. Mať krásny úsmev a ešte k tomu plný bielych, silných a zdravých zubov by sme chceli asi všetci. Ale vďaka genetike a životnému štýlu, je úroveň zdravia zubov na rôznej úrovni. Inak to samozrejme nie je ani u našich domácich šeliem.

Mačky sme z lesov, močarísk, púští
a saván presťahovali do našej obývačky. Z aktívnych lovcov sme si vychovali lenivé gaučane odkázané na pasívny príjem potravy. Namiesto poriadneho kusu mäsa, šľachy, väziva či kostičiek dostávajú tepelne a umelo vyrobené granule. Mačkám sa nezmenil len životný štýl, ale aj príjem, zloženie a forma stravovania a ich výživy. To so sebou prináša aj negatívne dôsledky odrážajúce sa na ich zdravotnom stave.

Jedným zo zásadných znakov odklonu od prirodzenej stravy a spôsobu výživy je poškodenie dentálneho zdravia. Podľa niektorých údajov (Royal Canin – Ako podporiť dobrú orálnu hygienu) má až 40% mačiek problémy s chrupom a to na rôznej úrovni – zubný kameň, gingivitída.

Kollbyho chrup

Príroda mačky vybavila tak, aby ich prirodzená strava poskytovala nielen dostatok živín pre ich dynamický spôsob života, ale zároveň jej forma a zloženie boli ideálne aj pre udržanie dentálneho zdravia. Dnes je však všetko inak. Nový spôsob kŕmenia a výživy znamená aj nové spôsoby v starostlivosti o chrup.

Pokiaľ neplánujete návrat k prirodzenej strave RAW feed a vaša mačka patrí medzi tie, ktoré majú problémy s chrupom – tak neostáva nič iné, ako hľadať spôsoby, ako jej pomôcť a problémy vyriešiť.

Zápach nie je prirodzený

Ako zistíme, že s dentálnym zdravím našej mačičky nie je všetko vporiadku?
V prvom rade čuchom. 🙂 Micky si o nás obtierajú svoje tváričky, zívajú nám do tváre, olizujú nám očné viečka,…. vtedy môžeme zacítiť nepríjemný pach vychádzajúci z ich papuľky. To je vždy hlavný príznak toho, že sa v ústnej dutine micky niečo nekalé deje.
Málokto z nás pravidelne prezerá vnútro papuľky našich mačiek. Ale až pri poriadnej prehliadke môžete vidieť, kde je v skutočnosti „pes zakopaný“. Najčastejšie totiž bývajú poškodené práve zadné zuby, kde bežne nevidíme. Všímať by sme si mali žltý až hnedo-žltý nános na zúbkoch, po ich obvode, ktorý nejde odstrániť.
Treťou vecou je sfarbenie ďasien. Tie by mali byť zdravo vyzerajúce, jemne ružovej farby bez narušenia. Ak sú veľmi červené, prekrvené, opuchnuté, či odkrývajú časť zubu a lemuje ich až fialová čiara,… to je zlé znamenie.

Okrem vašej kontroly – aspoň raz za tri mesiace, by ste minimálne pri každoročnom očkovaní mali nechať micku dôkladne prezrieť veterinárovi.


Mäkká voda

Okrem stravy pôsobí na dentálne zdravie aj voda. Hoc voda z vodovodu je samozrejme pitná, nemusí byť aj dostatočne mäkká. Tvrdá voda spôsobuje ukladanie vodného kameňa a ten je základným stavebným kameňom zubných problémov. Otestovať si tvrdosť vody môžete aj samy prostredníctvom špeciálnych testovacích papierikov.
Ak budete mať tvrdú vodu – bude pre vás i vaše mačky lepšie používať niektorý z filtrov na jej zmäkčenie.

Brita


Granule a maškrty pre zdravý chrup

V prevencii zhoršenia dentálneho zdravia je dnes na trhu s komerčnými krmivami pomerne veľa najrôznejších druhov. Máme mnohé granule, ktoré svojím tvarom majú zabezpečiť zníženie ukladania zubného kameňa a čistia mačičke chrup. Okrem bežne dostupných krmív sú k dispozícii aj dentálne diéty. S tými mám svoje skúsenosti, keďže niektoré moje mačky majú problém s chrupom. Už roky striedam bežné granule s dentálnou diétou od Royal canin a som s tým spokojný. Vždy pri ich aplikácii prestane mačičkám zapáchať z papuľky a ich zúbky sú čistejšie a ďasná zdravšie.
Rovnako je možnosť mačičkám za odmenu podávať i maškrty na čistenie chrupu. Aktuálne u nás dosť fičia sušené črievka. 🙂

Gély, prášky a pasty

Okrem vody, krmiva a maškŕt môžeme mačičke dopomôcť k žiarivému a zdravému úsmevu aj najrôznejšími doplnkovými preparátmi. Pri ich indikácii by som ale vždy využil radu veterinára a pátral po skúsenostiach od iných chovateľov, ktorí riešili obdobný problém. Ja som zatiaľ vyskúšal Gingisan gel a Orozyme gel a oba naozaj pomohli tam, kde bolo treba. Zaujal ma i prípravok PlaqueOff™ Cat od spoločnosti Alavis, ale ten som sám ešte nevyskúšal.

umývanie zubov
Aimme a umývanie zubov


Zubná kefka a pasta

Humánnou klasikou v starostlivosti o zuby je samozrejme zubná pasta a kefka. U zvierat to ale nie je tak časté. Hoc u psíkov je to už pomerne zabehnutá vec, u mačičiek stále nie. Súvisí to najmä s ich povahou – máloktorá si nechá pozrieť zúbky, natož aby strpela ich čistenie.
Skoro vždy sa dá ale nejako dohodnúť. Pravidelný tréning, trpezlivý prístup a vhodné načasovanie vie spraviť divy a to aj s mačkou. Pričom potreba čistenia chrupu u mačky nie je každodenná, stačí párkrát do týždňa. Ak s výcvikom začnete už od mačiatkovských čias, máte potom na zbytok života vyhrané. Netreba sa však vzdávať ani u starších mačičiek pri adopcii. Musíte sa len naučiť „vyjednávať a motivovať“ 🙂

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 5/2014, XIV. ročník

Nasledovať bude článok:
Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek


Podobné články:

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok
Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o oči a uši
Mačacia manikúra a pedikúra: Starostlivosť o pazúriky
Vyčesávam, vyčesávaš, vyčesávame
PREDSTAVUJEME: Borotalco – najlepší púder pre mačky
Veľkonočné kúpanie BLRA – nová tradícia započala
Zubný kameň a filter na vodu BRITA
Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu
Nové produkty na trhu : PlaqueOff™ Cat od spoločnosti Alavis

4 Comments

  1. haha akurat som micke docistila zuby 😀 pouzivam iba detsku zubnu kefku, v chovacoch som nenasla pastu na zuby pre macky (seriozne! nikde to nemaju!) jedine co som nasla tak take divne pre psov s prichutou mentolu ale to uz zdravy rozum da ze mentol chuti ludom a nie zvieratam…. asi jedine objednat z netu mi ostava. Ale zatial aj detska zubna kefka a tepla voda funguje dobre ^^

    amber adams
    1. To vaaazne? Ja som citala ze macky nemaju radi mentol, skor tie lepsie ochutene pasty… moja mica je znacne rozmaznana, iba maso konzervy este aj granule ma brit tie co maju 70%masa tak neviem ci by bol nadseny z mentolu viac 😀 no ak nenajdem kupim aj tuto, mozno aj jemu zachuti 🙂

      amber adams

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..