Dentálne zdravie je veľmi známy pojem, ako v humánnej, tak i vo veterinárnej praxi. Mať krásny úsmev a ešte k tomu plný bielych, silných a zdravých zubov by sme chceli asi všetci. Ale vďaka genetike a životnému štýlu, je úroveň zdravia zubov na rôznej úrovni. Inak to samozrejme nie je ani u našich domácich šeliem.

Odklon od ich prirodzenej surovej stravy spôsobil, že sa generačne zuby začali viac a viac kaziť. V prírode je mačka nútená loviť a svoju korisť nielen usmrtiť, ale aj zožrať. V prirodzenom stave jej telo svojej obete slúžilo aj ako výkonný zubný čistiaci strojček. Mačky mali zuby silné, biele a bez nánosu zubného kameňa či kazov. Pokiaľ mačka mala problémy s chrupom, nebola schopná svoju korisť zabiť, ani spracovať a uhynula.
Do hry tu samozrejme vstupuje človek, ktorý vymyslel umelý spôsob výživy a mačky sa mu len prispôsobili. Ich telo si ale zvyká pomalšie a preto máme množstvo mačiek s problematickým chrupom.

Prevencia poškodenia chrupu BLRA

V rámci prevencie poškodenia chrupu u mojich mačiek využívam viacero nástrojov:

1. filter Brita – mäkká voda je prevenciou usádzania vodného kameňa,
2. dentálne granule – veterinárna diéta – po každom balení klasických granúl kupujem vždy dentálnu diétu od Royal Canin na prečistenie chrupu,
3. maškrty na čistenie zubov- dnes existujú desiatky maškŕt i zo 100% mäska určené na čistenie chrupu pre mačky a samozrejme im podávam i surové mäsko a vnútornosti,
4. 1x týždenne dostávajú Orozyme gél – pravidelne raz týždenne dostane každá mačka v rámci prevencie Orozyme gél,
5. 1x ročne prehliadka chrupu – každoročne veterinár kontroluje úroveň dentálneho zdravia mojich mačiek (čistenie chrupu zatiaľ podstúpil Kollby a Bella v roku 2008 a Aimme v roku 2014).

Samotné čistenie zúbkov u Aimme a Bellinky

Aimme a Bellinka sú v našej mačacej svorke BLRA tie, u ktorých je kladená zvýšená pozornosť na dentálne zdravie. Obe mačičky už absolvovali čistenie chrupu od zubného kameňa a obom boli aj nejaké zúbky žiaľ vytrhnuté. V súčasnosti je stav ich chrupu na dobrej úrovni.
Aby sa predišlo ďalšiemu zhoršeniu a problémom, rozhodol som sa pravidelne im chrup čistiť. PREVENCIA JE VŽDY LACNEJŠIA AKO LIEČBA NÁSLEDKOV!

 photo P4270017_zpsa84e14df.jpg

Raz týždenne im ústnu dutinu umyjem tampónom namočeným v koloidnom striebre. Následne použijem zubnú kefku na prst MICROMED – zubná kefka z mikrovlákna na prst. Tá je priamo určená pre mačky a má riešiť zápach, znižovať riziko zubného kameňa a mechanicky zúbky očistiť.

 photo P5260035_zps793a111c.jpg

Kefku používam v kombinácii s ústnym sprejom STOMACLEAN™ s prírodnými látkami, ktoré podporujú zdravé ďasná i zuby, riešia prvé problémy, majú hojivý účinok a zabezpečujú prevenciu ako zubného plaku, tak i zubného kameňa.

 photo P4270019_zpsd55e1752.jpg

Pre každú micku mám samostatnú zubnú kefku. Mačičku si položím medzi nohy, aby som obmedzil jej pohyblivosť. Kefku si nastrčím na prst, párkrát streknem sprej a začnem čistiť micke chrup. Je možné že bude najskôr enormne slintať, ale po viacerých opakovaniach to prestane.
Prvé čistenie by malo byť „zoznamovacie“. Takže mačičke len vložíme prst so sprejom do papuľky a vyberieme. Následne už skúsime prístup k zúbkom a na tretí krát už vyčistíme všetky. Pri pravidelnom opakovaní si micka na procedúru zvykne a nebude bojovať, ani sa nijak zvlášť brániť.

 photo P4270022_zps51f04ab3.jpg

Aimme má dnes 6 rokov, ja ju mám len rok a pár mesiacov a na čistenie chrupu si zvykla rovnako, ako na čistenie uší a strihanie pazúrikov. Bellinka má čoskoro 8 rokov a na čistenie si tiež zvykla. Všetko je len o cviku a trpezlivosti.

 photo P4270024_zps4bce767c.jpg

Po pár sekundovom čistení im na záver na zuby natriem ešte Orozyme gél. Ten obsahuje vysoko účinné enzymatické zložky, ktoré priamo narušujú zubný plak.

 photo P6150004_zpsaa8bd849.jpg

Úprimne verím, že na základe týchto opatrení sa mi podarí udržať chrup mačiek zdravý a v dobrej kondícii až do vysokého veku. 🙂


Podobné články:

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Návrat ku klasickej zubnej kefke

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky II

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..