Jednoduchšie ako riešiť vzniknutý problém je mu predísť. Nenapíšem nič nové, ak opäť spomeniem, že prevencia je vždy jednoduchšia, lacnejšia a prijateľnejšia ako následné riešenie vzniknutých problémov. Chcem tým povedať, že ak si na začiatok rovno zakúpite u renomovaného chovateľa, alebo adoptujete z miestneho útulku či depozitu dve/tri mačky, súrodencov či priateľov, nebudete v budúcnosti musieť riešiť otázku zoznamovania sa mačiek. 🙂
Je to jednoduchá a veľmi účinná rada, nie?

Prevencia problémov je ľahšia a lacnejšia ako ich riešenie

Áno, mnoho ľudí sa vždy chytá za hlavu: „…dve mačky? To nie, jednu horko ťažko zvládneme.“

Myslím, že aj tento prístup má svoje čaro, aspoň vyznieva zodpovedne a ľudia nechcú preceniť svoje schopnosti, časové nároky a v neposlednom rade aj finančné zdroje.
Avšak mňa by naozaj zaujímalo, koľko ľudí z tejto skupiny a za aký časový interval, nakoniec aj tak adoptuje či dokupuje micu číslo 2 a neskôr číslo 3. 🙂 Určite je to veľké percento!

Spoznaj svoju mačku, ľahšie nájdeš i tú budúcu

Ak ste sa teda rozhodli, že je načase obohatiť vašu domácnosť o novú micu, blahoželám vám. Je to správne rozhodnutie.:)
Na to, aby ste našli mačku kompatibilnú s tou vašou, nepotrebujete nič iné, ako na začiatok dôkladne poznať tú svoju gaučovú kráľovnú. Na základe jej osobnostných čŕt budete môcť chovateľovi či depozitárovi opísať, aká mica by sa k nej hodila.

Kollby a Bella láska

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nová mica by mala byť podobných vlastností a veku. Obe by mali byť fyzicky zdravé, v dobrej psychickej pohode, odčervené, očkované a vykastrované/vysterilizované. Samozrejme ako všetko, aj toto podlieha individuálnym podmienkam.

Niekedy naozaj platí, že je lepšie zvoliť dve mačky rovnakého veku, čiže staršej mačičke by sme mali ako parťáka nájsť micu podobného veku a nie mačiatko, ktoré ju bude rušiť. Staršia mica uvíta pokoj, relax a domácu pohodu, na ktorú je zvyknutá. Nové mača bude divoké, pojašené a bude sa chcieť neustále hrať a zabávať.

Na druhú stranu v istých prípadoch je možné, že staršia mica opäť naberie stratenú energiu a mačiatko ju bude stimulovať k hre, na ktorú doteraz nemala mica už ani pomyslenie. S novým mačaťom príde do vašej domácnosti opäť energia a život.

K pokojnej, introvertnej a utiahnutej micke by sme mali napríklad zadovážiť podobnú micu, aby sa nestalo, že nová bude dominantná a micu nám bude trápiť pasívnou agresiou, čo je u mačiek pomerne bežná vec.
K dominantej, sebaistej pani domu, by sme zase nikdy nemali priniesť mačku rovnakej povahy, lebo by u vás doma neustále prebiehali boje o postavenie.

Základom teda naozaj je dobre poznať svoju mačku a na základe rozhovoru s chovateľom či depozitárom nájsť jej spriatelenú dušu, partnera pre život. Naozaj zodpovedný chovateľ svoje mačiatka pozná a vie odhadnúť ich povahy. Rovnako depozitár starajúci sa o opustené a nechcené mačky dobre vie, akých chlpáčov má v opatere a vie predvídať ako budú reagovať pri strete s inou micou.

Nechajte si teda dobre poradiť a svoj výber si dôkladne premyslite. Mačičku si vyberáte na celý život, nie na deň a je dôležité, aby ste sa doma i naďalej cítili dobre vy, vaše domáca mica i tá nová.

Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami

Samostatná výbava

Nová mica by mala mať u vás doma zabezpečené vhodné podmienky. K nim jednoznačne patrí, aby mala vlastnú misku na krmivo, svoj vlastný pelech, poprípade nejaké odpočívadlo a pár hračiek. Pôvodná mačička bude mať o dôvod menej na žiarlivosť.
Nezabúdajte na to, že nová mačka by mala dostať i vlastnú toaletu, ideálne takú, na ktorú je zvyknutá zo svojho pôvodného domova aj s podobnou či totožnou podstielkou.

Kastráciou/sterilizáciou oboch mačiek predídete prejavom ich teritoriality a zmiernite možné agresívne výpady. Okrem toho by nemalo dôjsť ani k močeniu mimo toalety v podobe značkovania svojho územia močom. Rovnako ak si zaobstaráte mačky odlišných pohlaví, tak nebudete mať problém s nechcenou graviditou a umiestňovaním mačeniec, ktorých je v útulkoch, depozitoch a na uliciach už aj tak priveľa.

Karanténa

Pokiaľ nemáte mačku od renomovaného chovateľa či z dobrého depozitu alebo útulku, odporúčal by som ju najskôr dať do karantény, aspoň na 7 dní, ak nie rovno 14. Za ten čas by som ju vzal na vyšetrenie k veterinárovi, ktorý urobí potrebnú vstupnú prehliadku a dá vám vedieť, či je mica zdravá.
Rovnako by bolo vhodné zbierať 3 po sebe idúce dni trus do sterilnej nádoby držanej v chlade a dať urobiť kompletné koprologické vyšetrenie stolice. Budete tak mať istotu, že si domov a k svojej mačke nezanesiete nejakú parazitárnu pliagu ako napríklad giardie.
Novú mačičku by som preventívne odčervil a otestoval na prenosné ochorenia (FeLV, FIV,…).

Nová mačka doma

Príchod do nového prostredia je pre každého živého tvora značne stresujúci, zvlásť pre mačičku, pričom je jedno či ide o mačiatko alebo dospelého jedinca. Prvý kontakt s vašou mačkou by teda mal prebiehať veľmi jemne, nenásilne a opatrne. Ani jednej strane neprospeje ak budete nervózni, spôsobíte doma ruch, narušenie domáceho zažitého stereotypu.

Spôsobov a metód ako zoznamovať mačky je viac. Je už len na Vás, ktorý uprednostníte.

1. Sprostredkovaný kontakt

Jednou z metód ako bezpečne postupne zoznamovať mačky je sprostredkovaný kontakt. To znamená, že mačky nemajú voľný prístup jedna k druhej. Dá sa riešiť tým, že mačky budú žiť v oddelených miestnostiach. Od jednej mačky k druhej budete chodiť len vy a prenášať pach z jednej na druhú. Zároveň môžete sledovať ako mačky na pach tej druhej reagujú. Neskôr môžete mickám vymeniť hračky, obľúbenú dečku či pelech.

Kollby , Bella a Lola papajú mäsovú zmes z misiek

Druhou fázou môže byť očný kontakt. Novú mačku umiestnite do väčšej klietky, alebo dáte namiesto dverí nejaké pletivo. Mačky budú mať takto možnosť prezrieť si tú druhú a pritom ostať v bezpečí. Ak to pôjde dobre a mačičky sa budú pekne oňuchávať, môžete pletivo odstrániť a mačičky nechať spolu.

Ak nie, bude potrebný dlhší čas, aby si na seba zvykli.
Rozhodne neprinášajte novú mačku domov na rukách a nedržte ju v náručí. Toto naozaj nie je prijateľný spôsob, ako predstaviť nováčika domácej mačke.

2. Priamy kontakt

Druhou a najzaužívanejšou metódou je priamy kontakt. To znamená, že nová mačka je ihneď po príchode vypustená do novej domácnosti a nechaná doslova napospas domácej mačke. Je to risk, ale ako dozor ste tam vy, aby ste prípadnému fyzickému útoku dokázali včas zabrániť. Rozhodne mačky nenechávajte bez dozoru. K ruke si pripravte rozprašovač alebo kľúče a v prípade, že by sa mačky do seba pustili, použijete jedno alebo druhé na odpútanie ich pozornosti.

Kollby a bella sa pekne vyhrievajú na škrabadle

Mačky sa väčšinou snažia vyhnúť otvorenému útoku. Skôr sa snažia nepriateľa zastrašiť. Preto sa naježia, prehnú do bojovej pozície, snažia sa vyzerať väčšie a silnejšie, vrčia a syčia. Je to boj o miesto v domácnosti, ktoré si musí každá mačka vybojovať sama. Pokiaľ „netečie“ krv, tak nie je vhodné, aby ste medzi mačky vstupovali a situáciu riešili. Ony samé si musia vyjasniť nové vzťahy medzi sebou.

Niekedy to ide ľahko a bez problémov, inokedy si micky na seba zvykajú i mesiace. Vo väčšine prípadov sa ale mačky nakoniec dohodnú. Môže sa však stať, že nikdy z nich nebudú kamarátky, ale dokážu sa vzájomne rešpektovať a pekne spolunažívať bez problémov, výbojov či pasívnej agresie.

Dopomôcť k úspešnému zoznámeniu mačičkám môžeme ešte zakúpením umelých mačacích feromónov, ktoré navodia príjemnú a pokojnú atmosféru a na mačičky pôsobia uvoľňujúco, antistresovo.

Rovnako môžete mačičky zlákať na spoločnú hru s laserom, mávatkom či inou hračkou. Hry zamerané na lov máloktorá mica odmietne a práve hra môže obe mačičky spriateliť.

Všetci spolu an psoteli


Zvýšená pozornosť má smerovať k pôvodnej mačke

Zvýšenú pozornosť by ste v tomto období mali venovať mačičke pôvodnej. Tá by mala mať pocit, že je stále jednotkou vo vašom živote i domácnosti. Príchod nového člena do mačacej svorky by ju nemal obmedzovať ani by nemal pôsobiť na jej zaužívané stereotypy. Nemeňte preto svoje ani jej zvyky, nepremiestňujte nábytok, toaletu ani jej misky. Dostatočne sa jej venujte, maznajte sa s ňou a hrajte sa.

Osobná skúsenosť

Ja som začínal s jednou mačičkou a postupne prichádzali po jednom ďalšie. Ako metódu zoznamovania som zvolil vždy priamy kontakt. Každá mica dostala svoju kompletnú výbavu a s každou mačkou som zadovážil aj nový záchodík. Pokojný proces zoznamovania som podporil difuzérom Feliway.

Zoznamovania som zažil pokojné i mierne agresívne, ale po dňoch, týždňoch či mesiacoch, sa situácia vždy upokojila. Dnes moje 4 mačky tvoria 2 nerozlučné dvojice, ktoré sa vzájomne milujú. Mimo dvojíc nie sú najlepšími priateľkami, ale rešpektujú sa a dokážu spolu pekne spolunažívať.

Kollby, Bella, Lola a Robin spolu papajú

Mačičky sú veľmi bystré a sociálne stvorenia. Hoc pôvodne žili samotárskym spôsobom života a združovali sa len pre biologickú potrebu párenia, sú schopné žiť i v mnohopočetných kolóniách. Skôr či neskôr si drvivá väčšina mačiek na seba zvykne a minimálne sa bude vzájomne rešpektovať a tolerovať.
Nebojte sa preto ďalšej adopcie. Ak sa na príchod novej mačičky dobre pripravíte, určite to dopadne k vašej i mačkinej spokojnosti.

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 09/2013, XIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

OTÁZKY & ODPOVEDE: Moje mačky sa neznášajú

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako skamarátiť šteniatko s mačkami?

OTÁZKY & ODPOVEDE: Kocúri sa zrazu neznášajú

OTÁZKY & ODPOVEDE: Staršia micka k mačiatku – zlý alebo dobrý nápad?

OTÁZKY & ODPOVEDE: Mačiatko k staršiemu kocúrovi?

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako viac spriateliť moje mačky?

49 Comments

  1. Velmi dobre napisane 🙂
    My to prave absolvujeme, k styrom (3 macky a kocur) pribudol piaty clen – kocurik. Prave sa spoznavaju a kedze on ma okolo 3 rokov a vyrastal asi ako jedinacik nie je to bezproblemove 😀 Nevie naco su mysky a hracky, nevie ako sa ma spravat v macacom kolektive, vidi ako sa ostatni nahanaju a chce ich nahanat tiez ale zatial naraza na odpor, sycanie a murcanie hlavne zo strany Kralovnej… ale kazdy den sa deju male pokroky… 😉

  2. prave riešime problem so zoznamovanim mačičiek.Stratila sa nam mačička a mi sme po štyroch dnoch jej nezvestnosti prichylili male mačiatko. ale na našu velku radost ked sme už nedufali že uvidime našho milačika sa nam mačička vratila. Bola dezorientovaná hrozne vylakaná . Náš domáci miláčik má asi rok a pol je kastrovana,nové mačiatko má asi 5 mesiacov.Friduška ale stále na nové mačiatko zuri a syči,su spolu ešte len dva dni,ale mám strach že si na mačiatko nezvykne,ked je ešte aj po takej stresujucej udalosti.Poradte mi ako im mám pomoct.Nechcem prist o toho malého bezdomovca a ani o našu Fridušku Poradte mi prosim vás

    daniela
  3. zdravím Vás,

    všetky odporúčania sú v článku hore 🙂 stačí si ho prečítať a vyskúšať.7Dajte potom vedieť, či niečo zabralo.
    Verím, že ak budete všetci trpezliví, podarí sa to 🙂
    Držím palce!

  4. neviem či to mám nazvat čiastočným uspechom,ale mám dojem že si Friduška aj začina zvzkat na pritomnost mačiatka.Aj ked na nu ešte stale zuri ale už ju dokáže aj hodinu sledovat zo škrabadla ako sa blázni a čo vystraja.Dnes dokonca na seba aj vytiahli pazuriky ale nechcela som do ich vyjasnovania,kto je tu doma,zasahovat.Neviem či robim spravne že nezasahujem.Ak budem mat novinky ozvem sa vam.

    daniela
    1. chcela by som sa podelit o dalšie novinky o našich dvoch mačičkách.Myslim si že kamošky z nich nebudú ale budú sa akcaptovat a to mi stačí.To malé nenechá Fridušku ani chvylu na pokoji stále sa na nu vešia a vyryva do nej. Frida ju hned uzemní ale ten malý agresor stále rýpe. Ked príde Frida z vychadzky už je na nej obesená. Ale niekedy sa len ovoniavaju ale to trvá tak tri sekundy kým sa malá nechce znova hrat,no myslím si že je to pre nu hra stále sa chce bláznit a Frida oddychovat,tak je niekedy z nej nervozna.Dokonca sme začali Minušku púštat na dvor aby sa trocha skludnila lebo je akási hyperaktývna ale nepomohlo to až tak,stále má ešte velmi vela energie a nevie sa tak hrat aby stále nevystrkovala tie malé pazúriky. Asi ju to nemal kto naučit.Dokonca sa stalo že aj spolu papali z jednej misky ale to len chviločku.Verím že to bude len lepšie a Minuška čoskoro vyrastie s tých bláznovstiev a skludní sa,aspon trochu.Chcela by som sa Vám podakovat zato že ste tu pre takých ludí ako som ja,že rozdavate užitočné rady.Dakujem velmi ste mi pomohol.

      daniela
  5. Dobry den, chcem vas poprosit o nazor. Mam doma starsieho pana kocurika – cca 8 rokov. Je to obycajny vonkovy kocurik, ale pred 2 rokmi ho napadali ine macky a tak je vykastrovany a dnu v byte. Velmi rychlo si zvykol, je pohodovy aj ked trocha bojazlivy. Teraz by som k nemu chcela malu macicku, lebo sa mi vid, ze je na mne prilis zavisly. Stale doslova place, ak idem niekam prec, caka na okne a pod. Co by ste mi odporucil? Maciatko mi ponuli z utulu, je teraz u nejakych ludi, ktori su prechodnym domovom. Ma asi 3 mesiace. kedze mam maly byt, musim volit priamy kontakt. Trocha sa toho bojim… Dakujem. Iva

    Iva
    1. Dobrý deň,
      to je naozaj z informácií, ktoré ste mi dali, ťažké posúdiť. Osobne by som k staršiemu kocúrovi mačiatko nebral. Staršia mačička potrebuje pokoj, často má svoje maniere, potreby a mačiatko je ako delová guľa . plná energie a všade vybuchuje. 🙂
      Ak k nemu chcete parťáka, tak podobnej povahy a veku – určite vám v depozitoch niečo doporučia. Samozrejme ak teda naozaj máte pocit, že druhá mačička by bola v jeho prípade dobrý nápad. Niektoré mačičky chcú byť jedináčikovia a na „konkurenciu“ si nezvyknú. Zvlášť, ak sú dlhé roky samé. Darovať domov nechcenému tvorovi je naozaj krásne a ušľachtilé, ale nie vždy to treba robiť za každú cenu. Už to že máte jednu mačičku z ulice je prekrásne!
      Skúste depozity, kde vysvetlíte, aká je u Vás situácia, poviete im detailne o povahe a oni Vám niekoho doporučia.

      1. Ďakujem Vám za odpoveď. Viete, mám z toho zmiešané pocity a potvrdili ste mi,čo mi vravelo aj vnutro. Tak budeme mať jedináčika. 🙂 Prajem Vám všetko najlepšie a rovnako tak úprimne aj Vaším nádherným mačičkám. Iva

        Iva
          1. Zdravim chcela by som poprosit o radu vela si citam o tom ako zoznamit dve macky ja mam jedneho kocura ma 11 mesiacov (od troch je u nas) cele dni bol sam tak sme mu priniesli 6 mesacnu macku ona prisla vykastrovana asi pred piatimi dnami ale kocurik je vykastrovany od vcera, pretoze ju strasne prenasledoval bol nervozny, zacal znackovat.Do teraz bola ona ta co ho bila labkou po hlave, ale dnes sa uz biju navzajom aj ked to vyzera miestami ze sa hraju je to dost agresivne, konci to jej sycanim. Samozrejme nahanacka po dome.. bojim sa ich nechat osamote, aj ked pred kastraciou boli v pohode ona si ho upratala.teraz si fakt niesom ista ako to dopadne.. su to maine coon macky a velmi priatelske k ludom (obaja) len nie k sebe. Aj jedia vedla seba. Ked im davam pochutky su vedla seba a pohodka. Prosim ak mi mozes odpoved poslat na mail.. Dakujem 🙂

            Katarina
  6. Zdravím,

    ja myslím, že všetko bude časom vporiadku. Na mňa to pôsobí ako hra mačiat. sú to mačiatka, zvyknú si. Musia sa dohodnúť medzi sebou, kto z nich bude mať navrh. Časom sa to môže meniť. Pokiaľ netečie krv a z opisu mám dojem že nie, tak to bude istotne prechodná fáza. Takéto reakcie sú bežné.
    Kastrácia bol super krok!
    Ostatné zásady zoznamovania mačiek sú tu a aj situácie,ktoré som riešil pre inšpiráciu.

    Držím palce!

  7. Ešte mam dalši problem 🙁 ,,mala,, je tu šiesty deň a stále mám problém ju naučit na jej zachod.. mám doma tri, dva sú pre ňu. Zabudli mi s ňou priviesť aj piesok, na ktorí ,,vraj,, bola zvyknutá. Momentalne chodí do umývadla v mojom WC (pod umývadlom je kocúrov záchod) dala som jej tam sáčok original do mačacich záchodov spolu s pieskom (čo mi napisala jej chovateľka) ale, keď otvorím kupelňu hneď sa snaží použiť umývadlo.. (našťastie nie v kuchyni) ak ju stihnem preložiť čo je malokedy včas,tak sa vyciká aj tam. Čo s týmto?? Alebo ake info.. sú ešte potrebné na riešenie tejto ,,patálie“ 😀

    Katarina
  8. Asi nerozumiem. Kam a do čoho cikala teda v pôvodnom domove?
    Mala toaletu a s akou podstielkou?

    Na mňa to pôsobí ako stres, nie ako nevedomosť kde je toaleta. Ona sa vyciká tam, kde to nájdete a ešte aj pred vami.
    Je zdravá?

  9. No to že som jej zachod nemala možnosť vidieť. Podstielku mala drevene piliny, konkretne aku značku mi chovatelka nevravela, tak sme kúpili piliny ake sme našli pre mačky.. bola som s ňou u veterinára urobili jej prehliadku. Vraj je ok. Dnes ráno som im čistila wc najprv jej (sačok v umyvadle) potom jemu, šla som ale najprv vyhodiť balik s bordelom, ona využila že kocurov zachod nema ešte vrchny kryt a kakala mi tam 🙂 tak si tiež myslim že je to stres. Len okrajovo: som nechapala-keď sem prišla dali sme jej granule, ja som tak hltať mačku ešte nevidela, neviem či si ju niekto pred nami nahodou nekupil a nevratil ju pôvodnej majitelke … dosť ťažko preživa aj jazdu autom. Toto všetko su pre mňa nove veci pretože kocur od začiatku bez problemov. Skusila som jej prehodiť wc na ine miesto, rano uvidim..

    Katarina
    1. Možno jej vadí aj podstielka, typ záchodu, miesto,…. toho môže byť veľa. Vykakala sa do krytu, tak to môže byť podstielkou. Alebo nemá rada krytý záchod.
      Urobte viac záchodov po byte, odkrytých, s rôznymi podstielkami. Ak neviete zavolať priamo bývalej majiteľke a zistiť si značky a typ záchoda.

  10. Dobrý deň, rada by som sa na Vás obrátila s otázkou: kúpiť alebo nekúpiť novú mačičku??? Máme doma 5 mesačnú britskú mačičku, ale naším snom (ja s dcérkou- 9ročnou) bola ragdollka, teraz sa narodili nové ragdollčatá, uvažujeme o kúpe. Pri „zoznamovaní“ by britka mala 7mes. a ragdollka 3mes.Samozrejme obe by v budúcnosti absolvovali sterilizáciu/kastráciu. Máme veľký dom a dve mačky by sme chceli z dôvodu, aby sa nenudili, keď sa vrátim po MD do roboty. Naša britská mačička je skôr samotárskej povahy, je kľudná, i keď aj vyhľadá našu spoločnosť ,hladkať a maznať sa nechce, iba tak pri nás leží alebo spí. Aj preto by sme chceli ragdollku, kvôli deťom (9 a 3 ročným),aby sa rada nechala hladkať. Naša rodina je milovníkom zvierat a nechceme spraviť unáhlené-nesprávne rozhodnutie, na ktoré by potom doplatili nespokojné mačičky. Za odpoveď vopred ďakujem.

    sandra
  11. Dobrý deň,

    ja len neviem, aká je otázka 🙂 jednu mačičku máte, ale asi to nie je práve „ľudský spoločník k deťom “ akého by ste chceli. To viete britky sú gaučové mačky – najesť, ľahnúť a spať.
    Mačičku, čo máte už doma, by som rozhodne dal vykastrovať predtým, než príde nová – vek na to má.

    Ragdollka, ak ju kupujete ako 3mesačnú, je od množiteľa a nie chovateľa. V tomto prípade som proti kúpe. V takom veku chovateľ mačiatko nepredáva, jedine množiteľ!
    Čo sa týka plemena k deťom je vhodné, dá sa s nimi pekne manipulovať, sú krotké, nekonfliktné.

    Či si mačiatka budú rozumieť, to sa nedá predom odhadnúť. Rozhodne ak idete do práce, bude lepšie, ak budú mačiatka dve, aby sa spolu hrali a maznali, keď vy nebudete mať čas.

    1. ďakujem pekne za rýchlu odpoveď, ohľadom predaja mačičky ragdoll som iba cca napísala vek mačičky pri odbere ,takže si nemyslím, že by pani bola množiteľkou a nie chovateľkou, som si toho vedomá že mačička sa má najskôr odlúčiť od matky až cca14 týždni života. A čo sa týka kastrácie, viacerý my vraveli, že kastrovať sa má najskôr v 10. mesiaci, aby mačička bola pekná a vyspelá, ale ďakujem za názor a odpoveď a určite budem uvažovať nad kastráciou mladšom veku než 10 mes. A viete my odporučiť DOBRÚ kliniku na kastráciu v BB kraji, alebo ako si vybrať? Ešte raz ďakujem a som veľmi rada že som natrafila na Vašu webovú stránku, veľa vecí som sa už dozvedela a naďalej Vám budem vernou čitateľkou. Prajem krásny deň.

      sandra
  12. Ja píšem za seba a zo svojich skúseností. Odporúčam kastrovať čo najskôr a pred príchodom 2 mačičky.
    Kastrácia je vhodná od 6 mesiaca. Čakať na 10 mi príde zbytočné. Ľudia sú stále extrémne neinformovaní v tejto oblasti. V USA sakastruje od 7-8 týždňa!
    Kastrácia, ako viete, je prevencia nečistotnosti a zlého znášania nového člena v rodine.
    V BB kraji nikoho nepoznám, ale dám otázku na FB a niekto určite doporučí, takže sledujte náš FB.

    Inak každý, kto predáva mačky bez PP, je množiteľ!

    Ďakujem aj ja!

    1. Dobrý deň, prepáčte, nedá mi nereagovať na tento názor ohľadom kastrácie, viem že ste veľmi skúsený chovateľ a veľmi rada čítam vaše články, moc krát mi aj pomohli, ale s nemyslím si že je otázka kastrácie taká jednoduchá ako uvádzate. Potvrdil mi to aj veterinár, napríklad kocúrov mladších ako 8 mesiacov kastruje len vo vážnych prípadoch, práve preto, že ešte sa im orgány vyvíjajú, rezať ich pred ukončením vývoja že môže viesť k neskorším problémom s napr. zúženiu močovou trubicou. V iných článkoch som sa dočítala, že najvhodnejšie je kastrovať až v pohlavnej zrelosti, tzn. hneď pri prvom značkovaní či ruji. Príde mi to rozumné, kastrovať 8 týždňové mačiatka naopak strašné.

      Mili
      1. Dobrý deň, názor ako mnohé iné, čo viac dodať, veterinárov je veľa a veľa z nich sa nezhodne. Ak si myslíte, že kastrovať je lepšie vo veku 8 mesiacov a viac, tak si v ňom mačku kastrujte. Je to o vás ako majiteľovi – následky aj tak znášame vždy my majitelia spoločne so zvieratkom. S tou trubicou má pravdu, ale nič nie je platné pre celú populáciu, všetko môže, ale nemusí nastať. Najdôležitejšie je kastrovať!

  13. Dobrý deň, mam na vás otázku známi nám chcú podarovať Mývaliu mačku kvôli alergii. My bývame v bite no to by nebol problém, ale už mame 4 ročnú Britskú mačku kludnej povahy a to mača ktoré nám chcú dať má iba 4 mesiace. Tak je či je nejaká šanca že by si na seba postupom času zvykli(podla nejakého návodu čo ste napísali v článku) aj napriek ich odlišnému veku. Alebo radšej takéto „spolunažívanie“ mačiek neodporúčate ?

    Miro
    1. Dobrý deň,

      toto posúdiť neviem. Britky majú svojskú povahu, majú rady svoj priestor, rodinu, viažu sa veľmi na ľudí. Ak mačka dlho žila sama, môže robiť nováčikovi bojovať. MCO bude v pohode, si myslím. Je to neuveriteľne pokojné, krotké a mierumilovné stvorenie. 4 roky a 4 mesiace je tiež rozdiel veľký, ale nie priepastný, aby si mačky na seba nezvykli. Ak ide o dar, môžete vyskúšať a prípadne hľadať domov inde. Ide len o povahy,aby si mačky sadli.

  14. Dobry den,casto citam vas web a myslim ze je velmi napomocny,preto ma na Vas jednu otazku. K nasej asi 16mesacnej bytovej hravej vykastrovanej macke sme priniesli 5 mesacnu macku-takztiez je plan ju vykastrovat.Zatial je tu druhy den a nechcem robit ziadne zavery,zoznamovanie prebieha myslim v ramci noriem,povodna macka nie je zrovna nadsena z novej ale okrem striedaveho vrcania a skumavych pohladov zatial k nicomu nedoslo a znasaju sa v jednom priestore. Dokonca ta nova nadrzo pouzila toaletu tej starsej-hoci dostala svoju novu a v noci cikala i do tej, a hoci bola ta starsia v soku, po hodine tam sla na potrebu v pohode tiez. Avsak pocitam ze nastane jedna z tychto moznosti- bud sa budu mat rady,spavat na jednej kopke a hrat sa,alebo sa budu len tolerovat. Pointa toho priniest novu macku bola aby ta prva nebola uplne sama kym sme v praci,nakolko ludi ma rada a stale by sa hrala, ale na macky zvyknuta nebola.Naopak tato nova prisla z macacej rodiny a hned by sa s nou hrala. Cize ak by sa s touto novou ‚len‘ znasali a nesplnilo by to povodny ucel,premyslam,ci by nebolo lepsie si tu povodnu nechat ako jedinacika. A tej novej najst teda iny domov,kde by sa mohla ‚realizovat‘. Co si o tom myslite? Chcem pre obe macky to najlepsie v ramci ich potrieb.Dakujem vopred za radu 🙂

    mon
    1. Dobrý deň,

      ďakujem za kompliment.
      Ak si myslíte, že to doma nebude fungovať k plnej spokojnosti pôvodnej mačičky a novej nájdete lepší domov, tak je to veľmi zodpovedný krok. Niekedy zoznamovanie trvá dlhšie. Na druhú stranu je tam potom riziko, že sa na mačičku naviažete. 🙂

  15. želam vas o vrucnu podporu, stratil sa mi milý Leo, myslite že sa môže ešte vrátit? kde mohol ist bol taký milý dostaval jedlo vždy, akirat od pondelka ho niet, chodím hladam a niet ho nikde, môže sa tak zatulat ako kocúr aj ked je teraz zima…?Hladame ho z Airou zajtra to bude už tyžden v nedelu prisiel z jednou bielou mačkou, čo inokedy chodieval sam a odvtedy ho už niet. diky za odpoved.Leo je starý okolo 9 mesiacov mame ho v opatere od maja 2016 – ked sa zatulal ako asi troj mesaťčný k našej bytovke. Odvtedy ho pravidelne krmime aj sme ho dva x odčervili…žil vonku, potom som ho vzal tri x domov ale len na dve tri hodinky vyčesal pohladil nechal vyspat a potom aj tri x dostaval jest pravidelne, vždy prišiel až raz teraz 12.12.2016 už ho niet týžden, jeho vek je asi okolo 9 mesiacov ešte v nedelu 11.12. prišiel večer sa najest napit aj pre mna napodiv z mačkami inymi, bola jedna určite mačka, ktora bola ešte rano pred vchodom, ale už len sama Leo už nebol. Pripravoval som ho dat vykastrovat no nevyšlo mi to už…Velmi si vyhovovali z našou noprskou 4,5 ročnou vykastrovanou mačičkou Airou..spoločne chodievali denne na prechadzky so mnou Aira bola na vôdzke a Leo chjodil všade za nami ako jej dieta…až tu zrazu ho niet, dnes je to už tyžden. Ked bol tu u nas doma naposledy velmi sa vymyval aj svoju „pychu“ teda chcem sa opytat že mohol napr. za tými mačkami isť – zase mi to nejako nejde, lebo nie je jar ani jesen, ale dost tuha zima..cez noc chodieval spavat do strojovne v bytovke vedlajšom vchode, kde som ho rano okolo 5 vždy zobudil, on prešiel okolo celej bytovky a napil sa a najedol, tak som to robl 7 mesiacov, pametal si to dobre, myslite že sa múže ešte vratit? prečo sa neukazal a zaroven už nevidime od vtedy ani žiadne mačky okolo vchodu čo si o tom myslíte môže sa ešte vratit alebo zahynul niekde…alebo išiel za mačkami je to možne a možno sa ešte vrati? Pekne Dakujem za vašu odpoved s Pozdravom Peter.

    peter
    1. Dobrý deň, všetky rady čo robiť nájdete tu: Čo robiť a ako postupovať pri strate mačičky
      Niektoré mačičky sa vrátia po dňoch, týždňoch či mesiacoch a o niektorých už nikto nikdy nepočul. Život vonku je plný nástrah, bohužiaľ- To je daň za jeho krásu. Kastrácia je primárna, drží mačky blízko domova, nerozmnožujú sa, sú menej konfliktné. Snáď sa váš mačací kamarát len zatúlal a vráti sa. Držím palce!

  16. Dobrý deň,máme doma dve mačky a troch kocúrov vekovo od 3-9 rokov,nedávno k nám pribudol kocúrik,ktorého sa mi podarilo doslova vytiahnuť zo zubov veľkého psa ktorý by ho určite zmárnil ešte teraz mám z toho strašný pocit Kocúrik sa pomaly zotavuje a máme starosť čo ďalej Zatiaľ ho máme oddelene,no neviem ako ho „predstaviť“ domácim micám

    Viera
    1. Dobrý deň,
      píšete pod článok, kde sú všetky informácie ako na to. Kocúrik z ulice patrí do karantény, minimálne na 14 dní. Mal by byť odčervený,odblšený, a pripravený na testovanie na prenosné ochorenia a očkovanie. Nezabudnite pozrieť ušká, aby nemal svrab či niečo iné. Musíte ho vnímať ako potenciálne riziko pre svoje zvieratká a vás. Inak je chválitebné, že ste sa ho ujali a zachránili pred smutným osudom. Držím palce!

  17. Ja mám 3 mesačnú mačičku a včera som doniesla 2 mesačného kocúrika zatiaľ na seba sičia ale dneska kocúrik nesiči ani nevrči ale mačička áno.Čo mám postupovať ďalej k zoznamovanie?.

    Nikoleta Vyparinová
  18. Dobrý deň,

    chcela by som poprosiť o radu. Včera mi doniesli druhu macicku. Moja prvá – Alva ma asi rok a štyri mesiace, kastrovana a nová mačička Molly ma asi 4 mesiace. Odvčera Molly ožila pekne sa hra, papa a je zvedavá. Alva je ale stále v strese, boji sa jej, stále ju sleduje, plizi sa k nej a syci na ňu. Nechce jesť a dnes cely deň spi schovaná pod paplonom. Ako dať Alve najavo aby sa nebála? Mám tomu dať len čas?

    Lucia
    1. Dobrý deň,

      všetky rady sú popísané v článku na ktorý reagujete.
      Niekedy to ide rýchlo a niekedy pomalšie a niekedy sa mačky nepodarí spriateliť. Ako im dopomôcť sa dočítate v článku.
      Prajem veľa šťastia!

      Lucián & BRAG

  19. Dobry den.chcem sa opytat.mam 10 mesacneho ragdolla.je kludnej povahy.mam moznost si zadovazit 3rocneho kocura ragdolla(((kastrovany)a 2rocnu macicku ragdoll(nekastrovana).bolo by to vhodne.?myslim vekovo?ci skor mojmu zaobstarat mladsieho kamarata?dakujem

    Katarina Zatkova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..