Dobrý deň, po dlhšej dobe som sa konečne už dostala k možnosti odpovedať vám. Najprv by som chcela na pravú mieru uviesť skutočnosť ohľadom veku našej Bellinky – má 9 rokov, nie 8. Pozrela som do písomností – narodená je v 2005. Do preukazu sme jej dali dátum narodenia 20.4. (dcéra to tak chcela), hoci veterinárna lekárka odhadla mesiac narodenia – marec. K nám domov sme si ju doviezli v septembri. V prílohe posielam zopár fotiek, keď mala cca 1 rok a zo súčasnosti.
Všimla som si, že na píšete aj o zdravotných problémoch mačičiek. Možno mi budete vedieť poradiť…. Našej Bellke sa v lete minulého roku tiež objavili na spodnej strane papuľky tie čierne bodky pri korienkoch chĺpkov.  Keď sme jej to chceli vyčistiť, išlo to do zápalu. Potom sa začala aj vylizovať na brušku a vnútorných stranách nôh, takže mala v tých miestach „zodratú“ srsť. V septembri sme obe naše mačičky dali začipovať (??) a pri tom obe absolvovali aj povinné očkovanie proti besnote, a ešte som ich po asi týždni odčervila. Bellinke sa potom zdravotný stav upravil (netuším, či niečo z toho zabralo???) a mali sme pokoj až do jari tohto roku, kedy sa jej vyššie spomenuté problémy vrátili – v brutálnejšej podobe. Je sledovaná a liečená u veterinára – špecialistu na dermatologické problémy od polovice júla. Tie čierne body (škvrnky, resp. chrastičky) na brade sa stratili a zatiaľ sa neopakujú, ale keď postupne vysadzujeme lieky, tak to vylizovanie srsti a škvrnky/drobné chrastičky na koži sa jej vracajú (už sa to stalo po druhýkrát).
Predpoklad je, že sú to alergické prejavy na niečo…. Zvolený bol postup postupného vylučovania možných príčin. V prvej fáze je Bellinka testovaná na potravinovú alergiu. Je na hypoalergénnej strave už cca 2. mesiac. Nemôže papať svoje obľúbené kuracie mäsko, a vlastne nič z toho, čo jedla pred začiatkom liečby. Spolu s ňou „trpí“ túto stravu aj kocúr Simon. Ten našťastie žiadne problémy so srsťou nemal a zatiaľ ani nemá!!!
Vyzerá to tak, že potravinová alergia to asi nebude. 31.10. idem s ňou na kontrolu, tak uvidím, aké budú ďalšie kroky. Obávam sa podávania ďalšej várky liekov, pretože tabletky, ktoré dostávala v prvej fáze liečenia, resp. procesu zisťovania príčiny vylizovania srsti, už odmietala prijímať (museli sme s ňou bojovať, aby sme ich do nej dostali) a teraz sa už bráni aj dávkovaniu kvapiek striekačkou priamo do papuľky. Je to trápenie . Simon by nezniesoll ani to, čo Bellka. Som rada, že ten nemá zatiaľ žiadne zdravotné problémy. Aj odčervovanie praktikujem u oboch už dlhšiu dobu len profenderom (pipetou).
Neviem, či ste sa s problémom nadmerného vylizovania srsti u mačiek stretli, resp. či nemáte nejaké informácie o možných príčinách, napr. od iných chovateľov mačičiek, s ktorými komunikujete. Stres sme spolu s veterinárnym lekárom vylúčili. Veď aj keď sme sa pred cca 6 rokmi sťahovali do nového bytu – urobili sme to šetrne/postupne, aby sme naše mačky nestresovali a ony to zvládli v úpnej pohode. Naše mačky sú chované len v byte, maximálne chodia na terasu bytu. Odčervujem ich od leta minulého roku pravidelne – pre istotu každé 3 mesiace, predtým stačilo raz za 1/2 roka. Je pravdou, že Bellinka sa rada schovávala medzi topánkami, uloženými pri vchodových dverách, odkiaľ na nás striehla a potom nás akože lovila… Minulý rok , čo sa týka počasia bolo dosť sucho a málo zrážok, takže je možné, že na podrážkach sa niečo mohlo doniesť z vonku (mali sme v blízkosti bytového domu dosť početný výskyt diviakov, aj cez deň sa prechádzali po sídlisku nad nami; ozaj – bývame v Žiline, asi som to ešte nespomenula). Veterinárny lekár však tento vplyv vylúčil. No, je to ťažké, ale už by som bola rada, keby sme prišli na pravú príčinu a Bellinku dali zdravotne do poriadku. Až ju nestresujeme podávaním liekov a menej chutnej potravy. Budem sa tešiť na vašu odpoveď, prípadne skúsenosti, odporúčania…..

S pozdravom

Kumičáková Darina

 

 

Zdravím Vás,

naozaj sú si naše Bellinky extrémne podobné a ako čítam, mali/majú aj podobné zdravotné problémy. Čo sa týka mačacieho akné u Belly, tak to mi vyriešilo až koloidné striebro. Tvorí sa jej to stále, ale minimálne a už len na chvoste, kde to vlastne aj začalo.

Vyskúšal som Peroxyderm, očianku ale nič dlhodobo nepomáhalo tak, ako koloidné striebro. Našťastie si ale srsť nikdy neničila ani chorobne netrhala. Ide asi o psychogénnu alopéciu a tou trpela napríklad moja Lola, než sa ku mne dostala.

Ja by som Vám odporučil predsa len skúsiť Feliway na upokojenie – keď už nič , je to vhodná podporná liečba.

Zvyšok ale treba riešiť s odborníkmi a teda veterinármi.

Všetko, čo viem, som spísal v článku – Psychogénna alopécia – kompulzívne správanie domácich mačiek a viac naozaj neporadím.

Držím palce a dajte vedieť, ako dopadli výsledky.

 

Kajo

4 Comments

      1. Tie ganulky predtým si už nepamätám,bolo to už dávno,ale prešla som na zn. Josera – Catelux, nie sú ideálne zložením, sú z nich lacnejších, ale jej to pomohlo. Vyskúšajte na skúšku len menšie balenie, či nastane nejaká zmena 🙂 Môže sa stať, že ich nebude chcieť papať, lebo mačky sú špekulantky 🙂 Držím palce

        veronika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..