Korunkou krásy každej mačky je jej nádherná, hebká a lesklá srsť. Starostlivosťou o ňu mica trávi približne 30% času zo svojho života. To nie je vôbec málo. Mica je naprogramovaná na to, aby bola čistá, bez pachov a tým sa vyhla stretnutiu s iným tvorom či predátorom. V prírode je všetko zariadené tak, aby to zabezpečilo prežitie silnej a zdravej mačky. Svoje výkaly teda mica inštinktívne zahrabáva a svoj kožuch neustále čistí.

Každá matka mačka učí svoje ratolesti od prvý dní dôkladnej starostlivosti o svoje kožúšky, ktoré musia byť neustále čisté a bez zápachu. Žiaľ, v istých životných situáciách sa stáva, že starostlivosť o kožuch presiahne zdravú mieru. U mačky sa vyvinie nutkavé správanie, ktoré spôsobuje vznik lisín. Ide o psychický problém s rôznou etiológiou.

Postihnuté miesta

Najčastejšie sú postihnuté oblasti brucha, bokov, zadných a predných labiek. Sú to zároveň najdostupnejšie miesta pre mačku.
Prvým príznakom, okrem viditeľných lisín a holých miest na tele mačky je aj jej nadmerná starostlivosť o kožuch. Mačka postupne zvyšuje podiel času, v rámci ktorého sa denne o kožuch stará. Môžeme si všimnúť, že väčšinu dňa si líže srsť, na úkor iných činností.

psychogénna alopécia mačky

Rizikové faktory

1. Psychická nerovnováha

Keďže sa jedná o psychogénne ochorenie/syndróm, vplýva naňho psychická rovnováha mačky. Jej narušenie vedie k vzniku nutkavého správania končiaceho lisinami na tele. Stres, strach, úzkosť, … bývajú najčastejšími spúšťačmi tohto ochorenia.
U exotických mačiek býva predispozícia k tomuto ochoreniu ak trpia nedostatkom podnetov, zníženou interakciou so svojim človekom či spoločníčkami / mačkami v domácnosti. Rovnako sa vyskytuje u mačiek, ktoré sú často samé, bez možnosti na nejakú zábavu, hru.

2. Parazity

Alopécia môže vzniknúť rovnako aj z ne-psychických príčin, ako reakcia na kožné (vonkajšie) parazity. Najčastejšiou príčinou je v tomto prípade premnoženie blchami či svrab.

3. Alergie

Kožné alergie na peľ, krmivo a jeho zložky či alergény vonkajšieho prostredia, môžu tiež viesť k nutkavému nadmernému čisteniu srsti.

Liečba a rekonvalescencia

Liečba akéhokoľvek psychického problému je u zvierat veľmi náročná a komplikovaná. Je to beh na dlhé trate s nejasným výsledkom. Snaha sa ale vždy cení a určite môže prísť aj k úplnému uzdraveniu. Treba len skúšať všetky možné overené cesty i možno tie neprebádané, ale pod dohľadom odborníkov.

hračka pre mačky

V prvom rade je dôležité odstránenie vyvolávajúcich faktorov. V prípade vonkajších parazitov či alergénov vonkajšieho prostredie máme situáciu zvládnutú pomerne ľahko. Tu nám bude nápomocný aj náš veterinárny lekár s veterinárnymi preparátmi proti parazitom, či náhradou stravy pre alergikov.

Pri psychických faktoroch je situácia horšia. Niekedy presne nemusíme odhaliť daný faktor, ktorý sa na nerovnováhe našej mačky takýmto spôsobom odrazil. Celá rodina by spoločne mala preskúmať, kedy dané správanie približne vzniklo a čo sa od toho dňa smerom do minulosti zmenilo. I najmenšia vec, pre nás bezvýznamná, mohla u mačky vyvolať stres či úzkosť. Nevynechajte preto ani najmenšie maličkosti.

Pomôcť by nám mohol odborník na poruchy správania mačiek, ktorý by mal mať pre tento prípad pripravený odborný dotazník. Ten by nám mal dať odpoveď na naše otázky. Odhalený rizikový faktor by sme mali odstrániť.
Mačky často stresuje zmena ich domáceho prostredia, prestavba, nový nábytok, zmena v rodine, úmrtie, nová mačka, pasívna agresivita inej mačky, zastrašovanie cudzou mačkou vonku, nedostatok podnetov, nedostatočná stimulácia k hre, nevhodné životné podmienky, zlá starostlivosť,…

Lolinka

Ak je problémom naopak naše pochybenie, samota mačky, nedostatok pozornosti, mali by sme urýchlene zjednať nápravu. Zo spoločnej domácnosti by sme mali urobiť podnetné prostredie pre mačku, ktorú ju bude zabávať, zaujímať a pútať jej pozornosť.
Každý deň by sme si pravidelne mali nájsť čas na spoločnú hru s mačkou. Po odporúčaní veterinára by sme mohli premýšľať nad novou mačkou – parťáčkou pre tú našu.

V liečbe sa uplatňuje najmä symptomatická liečba – odstránenie príznakov a dlhodobo podávanie antidepresív.

Lola cvičí jógu

Pomocné prostriedky v liečbe

Pomocnými prostriedkami v liečbe psychogénnej alopécie môžu byť preparáty alternatívnej medicíny ako homeopatiká, Bachove kvety, či difuzér s umelými mačacími feromónmi Feliway.

Lolinkina alopécia

Moja Lolinka trpela alopéciou, ktorá mala základ v psychike. Svojou „šikovnosťou“ si spôsobila vznik značných lisín na brušku a predných i zadných končatinách.
Po príchode ku mne už bola takmer úplne vporiadku a dnes je to zdravá, spokojná a pekne zarastená mica. Dokonca si myslím, že jej kožúšok ma najvyšší lesk zo všetkých mojich mačiek. 🙂

 

 

Podobné príspevky:

Mačací kožuch pomáha regulovať teplo – v zime hreje, v lete chladí

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako odnaučiť mačku prehnanej starostlivosti o svoj kožuch

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

4 Comments

 1. Podobne aj moj domaci kocur trpý prehnanou starostlivosťou o kožuch. Prosím ako ho uspesne z toho dostať.
  Dakujem Lisiny ma na bruchu aj na bokoch zadne nohy a chvost. Viem čo to sposobilo ale neviem ako ho to odnaučiť.ň
  Dakujmem

  macík
  1. Zdravím Vás,

   ak viete príčinu, tak ju treba odstrániť. Ťažko radiť, keď nenapíšete, čo to bolo. Je možné, že už si na to kocúrik zvykol a aj napriek odstráneniu vyvolávajúceho faktora v tomto konaní neprestáva. Preto treba doma navodiť novú, pokojnú a inšpiratívnu náladu a pohodu. Ja by som rozhodne použil Feliway – difuzér s umelými mačacími feromónmi. To by bol môj prvý krok.
   Druhý by smeroval k vytvoreniu podnetného prostredia, ktoré bude mačičku inšpirovať k pohybu, práci, zábave. Kocúrik potrebuje podnety, aby vyvíjal nejakú aktivitu a nemal čas si ničiť svoj kožúšok. Na začiatok by som postupne prešiel z pasívneho spôsobu kŕmenia (žrádlo do misky) na aktívny spôsob. Je veľa možností ako mačke podávať krmivo a pritom ju zabaviť a donútiť použiť lovecké inštinkty. Využiť môžete najrôznejšie komerčne dostupné zásobníky, dávkovače, labyrinty, či hracie dosky, alebo si nejaké vyrobiť sami doma. Kreatívnych spôsobov kŕmenia.
   mačiek sú naozaj desiatky.
   Okrem toho by som sa snažil mačke aktívne venovať každý deň, približne 30-40 minút a zabavil ju spoločnou hrou. Nakúpil by som aj interaktívne hračky, ktoré by ju mali zabaviť v čase keď ste v práci. Veľa hračiek môžete aj vyrobiť sami doma a nie je to až tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Porozmýšľal by som aj nad mačacím kamarátom.
   Všetky zmeny , pre ktoré sa vo finále rozhodnete, robte ale pomaly a plynulo, aby to v kocúrikovi nespôsobilo zbytočný stres. Dajte potom vedieť, ako sa darí.
   Držím palce!

 2. a ako zistim z coho to ma? dnes som si vsimla ze mojej macicke pod krkom vypadala srst, ale ze uplne do hola, ma tam taku holu mapku vobec som si nevsimla ze by sa skriabala a ani kedy si to vytrhala, alebo kedy jej to vypadalo. inak je to spokojna domaca macicka, ktora je v byte, von nechodi, preto si myslim, ze by nemala chytit ziadnu chorobu, prosim vas poradte mi. dakujem

  linda
 3. Na to treba veterinára a vy si pripravte stručný opis ako mačička žije, čo papá, kde spí, čo sa zmenilo, ako sa správa,….odborné vyšetrenie a vaša anamnéza jej správania, návykov a životosprávy by mali odhaliť príčinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..