Jaro s sebou přináší nejen oteplení, kvetoucí květiny, zeleň, ale i potřebu častěji větrat či nechávat otevřená okna, balkonové dveře a terasy.

Zároveň je to i čas páření. Příroda se probouzí a s ní i pudy našich domácích mazlíčků, kteří se nechávají vést hormony  bez možnosti výběru.

Právě v tomto období dochází často k různým úrazům způsobených pády a ztrátám koček. Každý majitel je za svého domácího mazlíčka zodpovědný a proto by se měl postarat o to, aby byl v bezpečí.

Bezpečné větrání

Všechna okna, balkonové dveře nebo dveře na zahradu a terasy bychom měli mít řádně chráněny pletivem či pevnou síťkou, která je pro tento účel vyrobena. Klasické sítě na hmyz totiž vypadnutí kočky nezabrání a právě pádů, zejména v jarních a pak i letních měsících, neuvěřitelně přibývá.

V naší nepřítomnosti bychom neměli v žádném případě nechávat nezajištěná otevřená okna ani větračky. Jsou známy případy koček, které zůstaly ve větračce zaseknuté dlouhé hodiny a ve snaze se vymanit ze zajetí si způsobily vážné poškození pohybového aparátu a vnitřních orgánů, často až s fatálními důsledky.

Catflix – pozorování holuba

Pokud chceme bytovým kočkám zpříjemnit jarní/letní chvíle, můžeme jim zpřístupnit balkon, který zajistíme sítí určenou pro kočky nebo pletivem a takto jim dopřát slunění a pohyb na čerstvém vzduchu i v čase naší nepřítomnosti a nemusíme se o ně strachovat. Sice se říká, že kočky mají 9 životů, ale nemyslím si, že stojí za to ověřit si to právě na našem mazlíčkovi.

Pokud máme doma mladé kotě a není kastrované, udělejme tak co nejdříve. O vhodnosti kastrace se můžete poradit se svým veterinářem. 

Lovecký instinkt je také u koček silnější než-li pud sebezáchovy. Poletující hmyz a ptáci jim nedodávají jen objekt, na který mohou koukat, ale je vysoká pravděpodobnost, že se jej pokusí i lovit. Hodně koček to zvládá i na nezabezpečených balkonech a terasách, chcete to ale riskovat s tou vaší?

Pořádné a pevné sítě dnes koupíte i sami v potřebách pro chovatele a zahradních centrech. dají se aplikovat i bez pomoci odborníka. Další možností je najmout si profesionální firmu, která to celé vyhotoví na objednávku. Chrániče proti vypadnutí lze koupit i na okna a větračky. Následně se teda nemusíte bát nechávat okna otevřené.

Já bydlím v nájmu a v zatepleném domě, ale známý mi udělal síť na balkon bez použití jediné navrtané hmožděnky. Možností jak upevnit sítě je dnes skutečně mnoho a proto není žádný důvod ani vymluva je nemít. Síť na balkoně kočky neláká k horolezectví, to ale nemusí být pravidlo. Uvidíte až ji nainstalujete jak to ty vaše poberou. Nicméně propouští hmyz. Můj Robin je totiž hmyzolovec a vydrží čekat na svoji “oběť” i celé hodiny.

Za 17 let chovu se ale jen jednou stalo, že v tlapce zůstalo včelí žihadlo.

I navzdory použití sítí nenechávám kočkám balkon otevřený, pokud nejsem doma. Jistota je jistota!

V bytě používám i sítě na hmyz, ale daná okna otvírám jen na větračku a hned vedle je kovová zábrana z obchodu s chovatelskými potřebami, které kočkám brání se dostat k síti. Vzduch ale proudí a do bytu se zároveň nedostane ani nežádoucí bodavý hmyz. Kočky jsou tak maximálně v bezpečí a zároveň je možné v bytě větrat.

Zamezme nechtěné graviditě

Jedním ze základních požadavků chovatelství je etické zacházení se zvířetem, k čemuž patří i prevence nechtěné gravidity. To znamená, že každý majitel by se měl postarat o to, aby jeho čtyřnohá ratolest nebyla mašinkou produkující koťata. Ať už samec nebo samice, každý by měl být kastrovaný / sterilizovaný. Tím se omezí i pudy po rozmnožování a sníží se pravděpodobnost útěku, ztráty či pádu z okna. Zároveň je to prevence i nežádoucího chování, značkování a vokalizace.

I když svou kočku milujete a ona vás, volání přírody však takové pouto překoná a při první příležitosti se kočka pokusí splnit to, na co je naprogramována a to je páření. Jelikož ulice jsou plné nechtěných, opuštěných a týraných koček, není důvod pro množení dalších. Naopak je žádoucí populaci kontrolovat. Jediným účinným a etickým prostředkem jak toho docílit je však sterilizace a kastrace vlastních koček – v domech, bytech, … .a také kastrační projekty a programy ochranářských sdružení i jednotlivců, obcí a měst.

Přemnožení ferálních pouličních koček je vizitkou nás lidí a my jsme ti, kteří s tím mohou i něco dělat. Adopce bezprizorních koček, podpora kastračních programů a kastrace vlastních zvířat jsou 3 základní prvky v prevenci nežádoucího množení.

Sezóna koťat je v plném proudu od jara a vrcholí v létě. Pokud máte doma mladého kočičího kamaráda je nejvyšší čas ho objednat na kastraci / sterilizaci. Zákrok je bezpečný, poměrně rychlý, dobře snášen a přináší řadu benefitů vám i kočce. Náklady na jeho výkon nejsou také až tak vysoké, aby se nedaly zvládnout a hlavně jde o jednorázovou záležitost. 

Kollby jako koťátko

Kočička, která není určena na chov, čili neprodukuje plemenná koťata se říjí zbytečně trápí a vysiluje. Stejně to neprospívá ani její fyzické kondici, zdravotnímu stavu a už vůbec ne psychice. Říje se může v podstatě opakovat neustále i po pár dnech.

Stejně nevykastrovaný kocour, který začne značkovat a domáhat se dámské společnosti není zrovna milým domácím společníkem. Pokud má přístup ven, začíná se toulat a hledá svou partnerku. Často vstupuje do konfliktů a přichází v zuboženém stavu domů. Mnohé vnější kočky a ty s výběhem, se právě v tomto období zatoulají a už se domů nevrátí, nebo mají rány a mohou se infikovat různými nemocemi.

Mezi lidmi koluje mnoho mýtů ohledně kastrace a sterilizace, které „jedna paní řekla“. Pokud chcete opravdu podložená fakta a informace ptejte se odborníků a ne „známých“a „množitelů“.

Pokud máte rodinný dům a na vaši zahradu chodí cizí kočky, znamenají ohrožení i pro ty vaše. Jediný způsob jak zabránit střetům je dát kastrovat všechny. Bohužel, cizí kočce nezabráníte vstupu, na to neexistuje žádný pomocník. Aby ty vaše nebyly v nevýhodě bude nejlepší si promluvit se sousedy a dát kočky kastrovat. Odchytové klece vám zapůjčí ve Svobodě zvířat nebo občanských sdruženích ve vašem okolí.  Ptejte se i představitelů města a obce, kde bydlíte na možnosti kastračních programů.

Kočky jsou skvělá zvířata, která dokážou samostatně žít vedle nás. Bohužel jejich populaci je nutné korigovat, aby nezpůsobovala problémy a plnila svoji ochrannou funkci. Jediný způsob jak toho dosáhnout je být odpovědným majitelem ke svým kočkám v první řadě a podporovat snahy aktivistů o kastrace bezprizorních koček kolem našich obydlí.

Mohlo by zaujmout:

Nalezené kotě bez matky, co s ním?

Sezóna koťat začíná

Pohlavní dospívání koček, nástup mrouskání a páření

Březost koček, vývoj mláďat a porod

Poporodní péče o koťata a kojení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..