Jar so sebou prináša nielen oteplenie, kvitnúce kvety, zeleň, ale aj potrebu častejšie vetrať či nechávať otvorené okná, vetračky, balkónové dvere a podobne.
Zároveň je to aj čas párenia. príroda sa prebúdza a s ňou aj pudy našich zvierat, ktoré sa hormónmi nechávajú viesť bez možnosti výberu.
Práve v tomto období dochádza často k rôznym úrazom spôsobených pádmi a stratám mačiek. Každý majiteľ je za svojho domáceho miláčika zodpovedný a preto, by sa mal postarať o to, aby bol v bezpečí.
Bezpečné vetranie
Všetky okná, balkónové dvere alebo dvere do záhrady a terasy by sme mali mať riadne chránené pletivom či pevnou sieťkou, ktorá je na tento účel vyrobená. Klasické siete na hmyz totiž vypadnutiu mačky nezabránia a práve pádov, najmä v letných mesiacoch, neuveriteľne pribúda.
V našej neprítomnosti by sme nemali v žiadnom prípade nechávať nezabezpečené otvorené okná ani vetračku. Sú známe prípady mačiek, ktoré ostali vo vetračke zaseknuté dlhé hodiny a v snahe sa vymaniť zo zajatia si spôsobili vážne poškodenia pohybového aparátu, často až s fatálnymi dôsledkami.
Ak chceme bytovým mačkám spríjemniť letné chvíle môžeme im sprístupniť balkón, ktorý zabezpečíme sieťou určenou pre mačky alebo pletivom a takto im dopriať slnenie a pohyb na čerstvom vzduchu aj v našej neprítomnosti a nemusíme sa o ne strachovať. Síce sa hovorí, že mačky majú 9 životov, ale nemyslím si , že to stojí za to, overiť si to na našom maznáčikovi.
Zamedzme nechcenej gravidite
Jednou zo základných požiadaviek je etické zaobchádzanie so zvieraťom, k čomu patrí aj prevencia nechcenej gravidity. To znamená, že každý majiteľ by sa mal postarať o to, aby jeho štvornohá ratolesť nebola mašinkou produkujúcou mačence. Či už samec alebo samica, každý by mal byť kastrovaný/sterilizovaný, aby sa zabránilo nechcenej gravidite. Tým sa obmedzia aj pudy po rozmnožovaní a zníži sa pravdepodobnosť úteku, straty či pádu z okna.
Hoc svoju mačku milujete a ona vás, volanie prírody ani takéto puto neprekoná a pri prvej príležitosti sa mačka pokúsi splniť to, na čo je naprogramovaná a to je párenie. Keďže ulice sú plné nechcených, opustených a týraných mačiek, nie je dôvod pre množenie ďalších. Naopak, je žiadúce populáciu kontrolovať. Jediným účinným a humánnym prostriedkom ako to docieliť je však sterilizácia a kastrácia vlastných mačiek – v domoch, bytoch,….a tiež kastračné projekty a programy ochranárskych združení i jednotlivcov.
Sezóna mačiatok je v plnom prúde a tak si myslím, že nie je nad čím uvažovať. Ak máte doma mladého mačacieho kamaráta je najvyšší čas ho objednať na kastráciu/sterilizáciu. Zákrok je bezpečný, pomerne rýchly, dobre znášaný a prináša viacero benefitov vám i mačke. Náklady na jeho výkon nie sú tiež až tak vysoké, aby sa nedali zvládnuť a hlavne ide o jednorazovú záležitosť.
Mačička, ktorá nie je určená na chov, čiže neprodukuje plemenné mačiatka sa rujou zbytočne trápi a vysiľuje. Rovnako to neprospieva ani jej fyzickej kondícii, zdravotnému stavu a už vôbec nie psychike. Ruja sa môže v podstate opakovať neustále i po pár dňoch.
Rovnako nekastrovaný kocúr, ktorý začne značkovať a domáhať sa dámskej spoločnosti nie je práve milým domácim spoločníkom. Ak má prístup von, začína sa túlať a hľadá svoju partnerku. Často vstupuje do konfliktov a prichádza v zúboženom stave domov.
Mnohé vonkajšie mačky a tie s výbehom, sa práve v tomto období zatúlajú a už sa domov nevrátia. 🙁
Medzi ľuďmi koluje mnoho mýtov ohľadom kastrácie a sterilizácie, ktoré “jedna pani povedala”. Ak chcete naozaj podložené fakty a informácie pýtajte sa odborníkov a nie “známych”, “množiteľov”, ….
Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 4/2014, XIV. ročník
Podobné príspevky: