Mačky milujú svoj stereotyp, zažitý rituál a dennú rutinu. Svoje každodenné chodníčky znovu a znovu značkujú svojim pachom a tvárovými feromónmi. Domáce prostredie či vonkajší výbeh dôkladne poznajú a cítia sa v ňom bezpečne. Každé narušenie vžitých rituálov môže mačičku rozhodiť a tá následne bude prežívať stres.
Veľké zmeny ako prestavba domu, cestovanie, zmena bydliska spojená so sťahovaním, príchod novej mačky či člena do rodiny a mnohé iné veci vzbudzujú u mačkách pocit strachu či stresu. Niektoré ho zvládajú lepšie iné horšie a mnohé sú zmenou priam paralyzované. Odmietajú vyjsť z úkrytu, prestávajú jesť, sú apatické.

Základ je prevencia

Často sa stretávam s otázkami ako so stresom bojovať. Najideálnejšie je začať s prevenciou stresu od prvého dňa. Mačičku treba postupne pripravovať na možné zmeny. Každé mača je ako špongia, ktorá nasáva informácie, zbiera skúsenosti a vštepuje si ich. Od jej prvých dní je preto nesmierne dôležité učiť ju na manipuláciu, prepravku, cestovanie autom či mhd, návštevu veterinára, iné zvieratká, ľudí, miesta, záhradku,.…všetko je otázkou cviku, trpezlivého prístupu a opakovania. Mačiatka sú zvedavé a otvorené poznaniu, tak to využívajte naplno.

Existujú však prípady, keď si pomôcť cvikom nevieme či nemôžeme. Jednoducho máme doma bojazlivú mačičku, ktorá zmeny znáša veľmi ťažko a je úplne jedno či preto, že je už staršia, bola týraná, alebo má úzkostlivú povahu.
Vtedy je riešenie v rukách etológa či veterinára, ktorý nám doporučí medikamentóznu liečbu, poprípade sa s mačičkou rozhodneme pre alternatívny spôsob liečby (Bachove kvety, homeopatiká,….).

U mnohých mačičiek výborne zaberajú umelé mačacie feromóny Feliway či dokonca trošku catnipu (kocúrnik obyčajný) v rôznej forme.
V závažnejších prípadoch je však lepšie naozaj konzultovať konkrétnu situáciu s odborníkom.
Jednou z možných alternatív je použitie liekov na upokojenie, proti stresu.

Zylkéne – produkt určený pre zvládanie a prevenciu stresu psov a mačiek

Zloženie

Zylkène® obsahuje prírodný extrakt α-casozepin, ktorý sa získava z mliečnej bielkoviny kazeínu z odstredeného mlieka a ma upokojujúce účinky. Táto schopnosť premeny mliečneho kazeínu na α-casozepin sa stráca vo veku 4 mesiacov aj s upokojujúcim pôsobením mlieka. Extrakt α-casozepin má upokojujúce a uvoľňujúce účinky na ustrašené psy a mačky, symptómy sa zlepšujú behom krátkej doby a pohoda zvieraťa rastie.
Zvieratá sú viditeľnejšie pokojnejšie, lepšie spia a vyhľadávajú opäť viac kontaktov s človekom , tak i s ostatnými zvieratami.

kazein

Mechanizmus účinku

Je preukázané, že α-casozepin obsiahnutý v prípravku Zylkène® sa viaže na receptor A kyseliny α-aminomaselnej (GABA-A) nachádzajúcej sa v centrálnom nervovom systéme, čo vysvetľuje jeho upokojujúce pôsobenie. Účinky sú podobné ako u benzodiazepanov, ale mechanizmus je odlišný.

GABA je látka centrálneho nervového systému, ktorá má, pokiaľ sa naviaže na receptory GABA-A, spomaľujúci a tým upokojujúci účinok. GABA-A je dôležitá pre zdravú rovnováhu medzi vzrušením/rozčúlením a spomalením/upokojením. Pri silnom rozčúlení dochádza k nepokoju, strachu, nespavosti a agresii. Pri príliš slabom vzrušení sa objavuje kóma, depresia, utíšenie a ospalosť.

Použitie:

* preprava či cestovanie,
* osamotený pobyt zvieraťa v domácnosti,
* búrka, ohňostroj,
* návšteva veterinára,
* návšteva a pobyt v hoteli pre domáce zvieratká,
* manipulácia so zvieratami (kúpeľ, strihanie, česanie,..),
* laktácia,
* prírastok v rodine – nový člen domácnosti (či už zvierací alebo ľudský),
* agresívne správanie.


Dávkovanie

Priemerná denná dávka alfa-casozepinu je 15 mg/kg jedenkrát denne. Stav zvieraťa by mal byť skontrolovaný po 15-20 dňoch liečby a následne môže byť dávka upravená.

zylkene

Vedľajšie účinky

Podľa skúseností z Veľkej Británie, Belgicka, a Francúzska, kde sa Zylkène® už používa, neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky.
Liek je voľne predajný a kúpiť ho môžete od 6 EUR (75mg x 10 tbl).

Niekoľko upozornení na záver

Nezabudnite, že ľudské lieky nie sú vhodné pre terapiu zvierat a ak áno, jedine na odporúčanie veterinárneho lekára.
Zylkéne je len jeden konkrétny liek na trhu, existujú však aj iné. Aj keď je voľne predajný, poraďte sa s veterinárnym lekárom o najvhodnejšom spôsobe terapie pre vaše zvieratko.
Okrem klasickej medicíny existujú aj alternatívne spôsoby ako riešiť stres a to napríklad Bachove kvety, homeopatiká, aromaterapia a podobne, ktorým sa neskôr budem určite venovať.

Kompletné informácie o prípravku a jeho použití nájdete na oficiálnej stránke za odkazom tu.
Informácie o lieku a obrázky sú prevzaté z oficiálnej stránky.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..