Minulý rok, vyšlo tretie a prepracované vydanie úžasnej knihy Něžní obři z Ameriky od Ivy Zoulové. Ako hrdému majiteľovi predstaviteľky tohto plemena mainská mývalia mačka = MCO /Aimme/, nemohla v mojej mačacej knihovničke chýbať. Už predošlá verzia ma nadchla, ale toto tretie vydanie je ešte lepšie.

Je to komplexnejšie, doplnené a prepracované vydanie – hotová príručka pre chovateľa a to nielen pre chovateľa MCO. Navyše si autorka tentokrát dala záležať aj na grafike a kniha je doplnená krásnymi a miestami i vtipnými kresbami.

Nebudem sa rozpisovať o jednotlivých kapitolách, na ktoré je kniha členená a čo všetko sa v nich popisuje. To si určite dohľadáte aj sami a základnú štruktúru nájdete už v mojej recenzii jej druhého vydania. Vedzte ale, že je v nej naozaj všetko od histórie plemena a jeho vzniku, cez počiatky chovu a uznanie plemena, povahu a charakteristiku, starostlivosť a zdravotné riziká, rozmnožovanie a chov, až po cenné rady o vystavovaní, prezentácii plemena a príprave  na show. Túto poslednú časť ocenia všetci, ktorí s mačičkami navštevujú výstavy či to len plánujú, pretože máloktorý chovateľ/vystavovateľ prezradí presné postupy a prípravky, ktoré používa v rámci prípravy na show. Nechýba ani ukážka kúpnej zmluvy a rady, na čo si dávať pozor pri nákupe mačičky z chovnej stanice.

Chcel by som túto knihu vyzdvihnúť najmä preto, že svojou detailnosťou a priamočiarosťou sa môže stať skvelou poradkyňou chovateľa akejkoľvek mačičky a nielen plemena MCO. Obdivujem na nej to, že je veľmi detailná a názorná, popisuje presné postupy starostlivosti vychádzajúce priamo zo skúseností autorky a jej chovateľskej praxe.

To, na čo v mnohých knihách, hlavne zahraničných narážam je, že ani po 10 stranách neviete, čo autor chcel povedať. Všetky rady bývajú veľmi všeobecné, nič nehovoriace, bez vymenovanie jednotlivých pomôcok, konkrétnych značiek a postupov.  Táto kniha Vám práve všetky tieto informácie naservíruje a je len na vás, ako a či vôbec sa nimi budete inšpirovať.

 

Podobne, ako mnou ospevovaná kniha Chováme mačky, aj táto teda prináša kopu aktuálnych rád, konkrétnych postupov v starostlivosti o mačky a to z miestnych podmienok, nie niekde zo zámoria. Nejde o prázdne frázy a zovšeobecnené rady a to je práve to skvelé na tejto knižke. Vždy pri čítaní kníh a časopisov o mačkách mám v ruke zvýrazňovač a podčiarkujem si veci, čo ma zaujali. U tejto knihy mám krásne farebné more.

Autorka sa nevyhla ani téme odchodu svojich miláčikov za dúhový most a popis týchto skúsenosti bol aj pre mňa osobne veľmi emocionálne náročný, pretože som tiež prišiel o kocúrika. Iva nielen že opísala svoju skúsenosť, ale vyjadrila aj názor na to, kam zvieratko po odchode z tohto sveta ďalej putuje.

Ak oceníte miestnu knihu, plnú rád z osobnej chovateľskej praxe, tak táto knižky by Vás mala osloviť !

Autorka spravuje aj FB skupinu: Gentle Giants (Něžní Obři), pomocou ktorej ju môžete kontaktovať a knihu si objednať.

 

Nežní Obři z Ameriky

Mainská mývalí kočka

(The Maine Coon)

Třetí upravené vydání, 2015, Vydáno vlastním nákladem – Bc. Iva Zoulová

ISBN 978-80-260-7731-2

počet strán 158

 

V blízkej budúcnosti plánujem urobiť súťaž o dve takéto knižky! Sledujte teda stránky a sociálne siete a dozviete sa viac.

 

 

Podobné príspevky:

Mainská mývalia mačka – priateľský mačací obor

Recenzia knihy: Něžní obři z Ameriky od Ivany Andržovej

Recenzia knihy: Proč to kočka dělá?

RECENZIA KNIHY: Od kotěte ke kočce od MVDr. Hany Žertovej

RECENZIA KNIHY: Kočka detektiv od Vicky Halls

RECENZIA KNIHY: Kočka důvěrně od Vicky Halls

RECENZIA KNIHY: Babo raď! Když kočka ignoruje záchod

Recenzia knihy: Devatero kočičích životů

Recenzia knihy: Chováme mačky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..