Od posledného krvného testu, v auguste 2018, ubehol nejaký čas. Robinovo močenie mimo toalety sa ukľudnilo. Posledné výsledky jasne potvrdili, že jeho stav bol stabilizovaný. Ustúpil som od homeopatickej liečby, pre ktorú nebol objektívny dôvod. Vzhľadom na časovú os a výsledky Robinových testov sa nepreukázalo, že by homeopatiká mali vplyv na jeho fyzické či duševné zdravie a pohodu.

Robin v Labvet

Diagnóza zlyhávanie obličiek je však ako jazda na horskej dráhe, raz ste hore a raz dole. To, čo ale po dvoch rokoch liečby už viem, je:

  1. najdôležitejšia je veterinárna diéta a jej prísne dodržiavanie
  2. pitný režim je rovnako nesmierne dôležité a preto je nutné mačky motivovať – fontánkou, a miskami na viacerých miestach
  3. absolútny pokoj, žiadny stres a výkyvy od domáceho stereotypu

V Robinovom prípade liečbu doplňujem vitamínom C a stále používam Bachovu terapiu – kvapky rescue/krízovky a občasne Feliway.

1-3x do týždňa dostáva aj detoxikačný bylinkový preparát od Phytovet.

Aj napriek miernemu zhoršeniu dvoch faktorov z posledných testov 10.05.2019 náš veterinár ostáva pozitívny. Navrhol i miešanie diéty s bežným krmivom. To ale robiť nebudem, pretože sme to v minulosti už skúsili a výsledky krvi sa ihneď zhoršili. Ďalšie testovanie plánujem za tri mesiace.

Močenie mimo toalety nie je priamy dôsledok zlyhávania obličiek

Vďaka tomu, že si robím o Robinovom správaní podrobné záznamy tak rovnako viem, že jeho nečistotnosť nie je priamy dôsledok jeho diagnózy zlyhávania obličiek.

Robin býva nečistotný aj v období, keď jeho výsledky krvných testov sú v norme, na úrovni zdravej mačky. Za roky sledovania a zaznamenávania si citlivých informácií som dospel k názoru, že príčina nečistotnosti nesúvisí priamo s jeho chorobou, ale ide o multifaktoriálnu príčinnosť spôsobenú primárne stavom akejsi úzkosti. Tá v jeho prípade premení zo zmeny, strachu, nedostatku pozornosti a podobne.

Navzdory tomu, že mačky a ich správania študujem už 14 rokov, radím desiatkam chovateľov, v prípade Robina sa mi nepodarilo /zatiaľ/ nájsť jednu, či dve, alebo i viac príčin, ktoré by boli zodpovedné za jeho občasnú nečistotnost. Nie je v tom žiadne viditeľné pravidlo. A to mám záznamy o jeho správaní za 8 rokov jeho života.

Aktuálne som spokojný s tým, že jeho fyzické zdravie je na dobrej úrovni a stabilné a nečistotnosť sa síce občasne vracia, ale nie je to žiadna tragédia, čo by sa nedala zvládnuť.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2019, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:


Robin sa už nelieči homeopatikami

Robin má zase výsledky ako zdravý kocúr

Aktuálne zmeny v liečbe zlyhávania obličiek Robina

Robinove výsledky krvných testov za zhoršili

Robinko má s dg zlyhávanie obličiek už všetky krvné ukazovatele v norme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..