Ubehlo len niekoľko mesiacov, čo Robin konečne prestal trpieť problémami spojenými s nečistotnosťou. Dlhé mesiace ho trápil zápal močového mechúra a vysoké pH moču, ktoré neustále stúpalo a klesalo, hoc sme vyskúšali takmer všetko možné a dostupné. Chúďa mača bolo od prvých dní v novom domove dopované liekmi a neustále navštevovalo veterinárnu ambulanciu. Naraz, keď bol pokoj, až to bol nezvyk.

Pokojná atmosféra však dlho nevydržala. Približne po 4 mesiacoch od poslednej liečby, keď príznaky ochorenia a prejavy nečistotnosti naposledy zmizli, sa u Robina opäť objavili problémy. Začal aktívne močiť do svojich pelechov a na posteľ. Robil to tak, aby to bolo viditeľné, zreteľné a dokonca sa nebál byť prichytený.

Jednoznačne tým dával najavo, že opäť sa niečo deje, že má problém a treba ho riešiť. Prvé, čo ma napadlo, keď mi to mama opisovala bolo, že sa mu opäť spustili staré známe problémy súvisiace s vysokým pH moču, poprípade opätovným zápalom močového mechúra. Ja som s ním žiaľ nemohol byť a predstava, že bude potrebovať viac ráz denne tablety a pastu bola desivá.

Mama ho teda zbalila, vzala na veterinárnu kliniku a tam sa chudák malý zase podrobil kompletným vyšetreniam – rozbor krvi, odber moču, sono…. Našťastie sa ukázalo, že Robinko je zdravý ako rybička a jeho problémy sú psychického rázu.

Vždy, keď mačka močí mimo toalety je to len z dvoch základných dôvodov:
1. má fyzický problém – ochorenie (napr. zápal močového mechúra, struvity, vysoké pH, …..)
2. má psychický problém – trpí nejakou formou nepohody.

Ako prvé treba odhaliť fyzický problém a tam nepomôže nič iné, ako mačku zbaliť a odniesť k veterinárovi, ktorý na základe odborných vyšetrení odhalí možnú príčinu jej stavu.

záchod, easy cat, toaleta, záchodík

Druhá situácia, ktorá môže nastať je, že mačka trpí psychickou nepohodou a tá je príčinou, prečo prestáva používať toaletu a vyberá si iné miesto. Vtedy je dôležité sa zamyslieť nad všetkým, čo sa v poslednom období u vás doma mohlo zmeniť a mačku stresuje. Dôvodov na nečistotnosť môžu byť stovky – zmena podstielky, nový záchod, nevhodné miesto, nedostatočne čistená toaleta, zmena umývacieho prostriedku, hluk, nová mačka, susedov pes, hádky doma, odchod blízkej osoby, pasívna agresia inej mačky v domácnosti, málo alebo priveľa podstielky v toalete, málo záchodíkov, …..

Psychická nepohoda je presne prípad Robina, ktorého nečistotnosť dátumovo nadväzuje na môj odchod z domu. Pravdepodobne je to jeho spôsob protestu, ktorým dáva najavo svoj nesúhlas.

Mama všetky veci poznačené jeho močom dôkladne oprala, čo sa nedalo umyla octovou vodou a čo mohla, to vyhodila. Vyšetrenia potvrdili, že je zdravý a tak len zakúpila náplň do difuzéra Feliway s umelými mačacími feromónmi. Tie majú doma navodiť príjemnú, pokojnú a známu domácu atmosféru.

Po dvoch dňoch už neboli nájdené žiadne stopy moču mimo toalety. Dúfam, že kým sa vrátim, tento stav sa nezmení a Robinko sa upokojí. Už ako mača mi veľmi pripomínal stavbou tela a správaním siamskú mačku, pre ktoré sú takéto prejavy nesúhlasu veľmi typické. Teraz sa mi to opätovne potvrdilo.
Snáď sa situácia ustáli a Robinko v pokoji počká na môj návrat.

Chcem len opäť zdôrazniť, že nečistotnosť mačky je vždy len snaha o prenos informácie smerom k nám. NIKDY ZA TO MAČKU NETRESTAJTE!!!! Vždy treba s chladnou hlavou a konštruktívne riešiť problém. Mačičky sú veľmi citlivé zvieratká, ktoré agresiou ani násilím rozhodne nevychováte skôr naopak, navždy narušíte ich vzťah k vám.

Áno, nečistotnosť je nepríjemná a je to veľký problém, ale mačka nie je človek a spôsob jej komunikácie je jednoducho iný. My ako jej majitelia, ktorí sme sa dobrovoľne rozhodli si mačku zaobstarať, by sme sa mali snažiť ju pochopiť a naučiť sa jej rozumieť. Hnev, násilie ani agresia nie je rozhodne prostriedkom, ktorý by tento problém vyriešil, skôr naopak.

10 Comments

 1. Ahoj,
  v sobotu som prišla domov z práce a pozerám, na balkone nam vysia paplony, co sa stalo? Dojdem domov a zistim, ze kocur sa nam vycikal do postele.
  Po precitani tvojho clanku som si myslela, dobre mi tak, nevycistili sme mu WCko, vyspinil sa nam do postele. WC som vycistila, nova podstielka, vsetko ok.
  Vcera som si konecne po uschnuti vsetkeho vymenila postelne pradlo a veci okolo toho a vecer si idem konecne lahnut, zdvihnem paplon a tam “ darcek „, co to je?! Ci sa mi tam znova nevycikal??!!
  Pozriem mu do WCka a to ciste, neprecikane od soboty.
  Dnes ho beriem k veterinarovi, tak dufam, ze vsetko dopadne OK

  Zuzka
 2. No, chudáčika môjho malého nacievkovali, sono mu spravili a zistilo sa, že ma zápal močáku…ale už je super, dostal dvakrát injekciu ATB + dvakrát niečo čo si nepamätám 🙂 a od dnes iba ATB tabletky, ale už ciká tam kam má. Dúfam, že moja posteľ už bude v bezpečí 🙂
  Keby som si nečítala tento blog, tak určite nereagujem takto pohotovo 😉

  ďakujem za rady, rada to tu čítam 🙂

  Zuzka
  1. Teším sa , že Vás to naviedlo správnym smerom. Väčšina ľudí by močiacu/nečistotnú mačku zbila či nejako potrestala a neriešili by, čo je za tým.
   nečistotnosť je vždy komunikácia smerom k nám, mačací spôsob ako vyjadriť nespokojnosť a narušenie pohody. Príčiny sú vždy len dve – fyzická = choroba, alebo psychická – stres, úzkosť, …

 3. No to na šťastie viem, že vždy keď sa mačka vyšpiní vedľa, nie je niečo v poriadku.
  A práve mi volal priateľ, že to spravil zas! 🙁 🙁
  no dúfam, že ho to prejde
  moje malinké, keby tak tie naše zvery vedeli rozprávať a povedal mi, čo mu je

  Zuzka
 4. No a je to tu opäť, ako som si to tu prečítala a ten výraz sa mi páčil: opäť som mala tlačovú správu v posteli od môjho kocúra..a potvrdilo sa mi to čo som si myslela, zdravotne je OK, je to psychického pôvodu. V nedeľu bol s maminou mačkou Miou a dnes ráno cikal do postele, nikam inam to nerobí, len nám do posteľe.
  Preto by som sa Vás chcela spýtať, ako je to s Robinkom? prestal špiniť potom ako ste do zásuviek nastavili Feliway?A viete mi poradiť, či ho mám úplne odstaviť od maminej mačky pre istotu, nenavštevovať sa, alebo radšej nie?

  ďakujem vopred za rady 🙂

  Zuzka
  1. Zdravím Vás,
   v prípade Robina išlo o trucovanie. Mama ho zobrala na veterinu, kde ho poznajú a urobili mu všetky vyšetrenia a nič sa nenašlo. Robin bol mesiac – necelý, u mojej mamy aj s ostatnými mačkami, kým ja som hľadal ubytovanie v Prahe. Z toho mi vyplynulo, že močil mame do postele z trucu, že tam ostal, bez mňa- Ja som presvedčený, že v jeho rodokmeni figuruje nejaké orientálna, exotická mačka, pre ktoré je toto správanie „normálne“.
   Mama zakúpila Feliway a asi 12 dní na to som si mačky odniesol. Pravdou je, že po vyšetrení a s Feliwayom sa to zlepšilo, močil menej a niektoré dni vôbec. Všetky veci mama neustále prala a močila v octe a spálňu si na noc zatvárala.
   Ako pomôcť Vašej mačke?
   Ak ju znervózňuje pach inej mačky tak neostáva nič iné, ako sa mu vyhnúť. Zjavne sa ňou cíti ohrozená či daná situáciu ju „uráža“. Takže mačky nezlučovať a obmedziť pachové stopy na oblečení, topánkach, rukách, Feliway do zástrčky, všetko ocikané vyprať a pretierať octovým roztokom a spálňu zatvárať, aby sa tam nedostala.

 5. Dakujem za odpoved..spalnu sa snazime stale zatvarat, ale poznate to, macky su vynaliezave a sposob ako sa dostat dnu si vzdy najdu.
  co sa tyka tej druhej macky, on ju ma strasne rad, s kazdou inou mackou sa obchadza alebo sycia na seba, ale s touto?nahanaju sa, olizuju, hraju..proste idealni partaci, ale hned ako od nej odide, 1-2 dni a chvilka nepozornosti a uz sa cika tam kam nema…
  takze chudatka moje, budu musiet asi na seba zabudnut 🙁

  Zuzka
  1. Zdravím,
   ak zavriete dvere, dnu sa nedostane a ak áno, nie je to šikovnosť mačky, ale Vaša nešikovnosť.
   Podľa toho, čo píšete, však nejde o zlý vzťah s tou druhou mačkou. Ak by na ňu žiarlil, prejavil by to hneď a nie po 1-2 dňoch a hlavne by ju neolizoval, nehral sa s ňou.
   Ak ste si istá, že je fyzicky vporiadku, príčina jeho správania je niekde inde a nie v tejto konkrétnej mačke.
   Možno sa zápal nepreliečil ako mal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..