Každá mačka je šelma, stvorená prírodou na to, aby bola schopná si uloviť svoju korisť a nasýtiť seba a svoje potomstvo. Mačka je mäsožravec a v prírode sa živila výhradne mäsitou potravou. Lovila drobné hlodavce a vtáky a zkonzumovala z nich takmer všetko. Tak sa do jej tela dostali aj zvyšky iných, nemäsitých zložiek potravy (perie, šupiny, chlpy, kosti, zelenina, ovocie, …). Mačka teda v prírode dostala do organizmu všetko, čo potrebovala a to len vďaka lovu iných živočíchov. Mäso bolo zároveň aj bohatým zdrojom tekutín, čo sa mačke, ako pôvodne púštnemu zvieraťu, hodilo.

Až my ľudia sme si z mačiek spravili všežravce a „vegetariánky“. Varíme im, pečieme, ponúkame suchú stravu namiesto mokrej a viac zeleniny a obilnín ako kvalitného mäsa. Návrat k pôvodnej prirodzenej strave potom ale nebýva jednoduchý a i samotným mačičkám chvíľu trvá, kým si naň opäť zvyknú, hoc je im prirodzený.

Moje mačky vždy dostávali porcie surové premrazeného mäska. Nie všetky ale mali každý druh rovnako rady.

Robin bol všežravec, čo sa mäsa týka, nepohŕdol ani vnútornosťami, ale pred pár mesiacmi ho mäso prestalo zaujímať úplne a už sa ho ani nedotkne. Príde k miske, ovonia čo tam je a odíde.
Keďže má zase problémy s močovým mechúrom, chcel som ho presunúť zo „suchej stravy“ na „mokrú“. Vtedy mi došlo, že okrem mäsa a vnútorností mu prestalo chutiť aj „mokré krmivo“. Stal sa z neho suché granule požierajúci vegetarián, čo bol status, ktorý ma doslova vystrašil.

Ihneď som začal s nápravou, hoc sa to ryšavcovi príliš nepáčilo. Do granuliek som mu lial malé množstvo vody, aby si zvykol na novú konzistenciu. Prvotný odpor bol rýchlo preč a dnes už mu rozmočené granulky nerobia problém.

Dva dni dozadu dokonca pribehol k miske s hovädzinou a s chuťou sa do nej pustil. Dokonca si kúsky vyberal a utekal sa s nimi schovať, aby mu nik neukradol jeho vytúženú sústo.

Verím, že mu návrat k mäsku zostane, hoc by konzumoval len hovädzinu.

 photo PB090001copy_zpsb681b944.jpg

Konečne je to zase mäsožravá šelma, ako to má byť!

 photo PB090003copy_zps4e319541.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..