Odpočinok, relax a spánok k mačičkám proste vždy patril. Sú to majsterky v tejto kategórii. Bohužiaľ, práve pre túto ich vlastnosť sú často obeťami pokusov v rôznych laboratóriách, kde sa skúmajú ich spánkové funkcie.

Spánok je však nesmierne dôležitý pre zdravý a spokojný život každého tvora na tomto svete a to ako nás, tak i mačiek.  Najlepšie je, že ho s mačkami môžeme zdieľať. 🙂

Keď som bol malé dieťa, bol som známy tým, že som dokázal spať aj 12 hodín. Počas víkendov, prázdnin a  sviatkov som sa bežne zobúdzal na obed. Rána pre mňa neexistovali. Vekom sa moja záľuba v spaní znižovala a dnes som schopný vďaka svojej životospráve /raw vegan/ fungovať úplne normálne s 5-6 hodinami spánku.

Rád ľuďom hovorím, že od doby, ako sa môj život navždy spojil s mačkami, /2005/som sa už nevyspal. 🙂 Ako teda vyzerajú spánkové zvyklosti mojich mačacích mušketierov BLRA?

BELLA

Bella bola moja prvá mačička, ktorá nie je zvyknutá spať mi pri nohách, na konci postele, ale naopak pri hlave. Zažívam to ešte u Aimme, ale tá to pomerne mení. Jej druhou obľúbenou polohou je môj hrudník. Večer idem do izby  a predtým než zavriem dvere, chvíľu čakám, či sa slečna Bella a Aimme rozhodnú vstúpiť alebo nie /bohužiaľ sa na noc zatváram a vysvetlenie napíšem v sekcii o Robinovi/. Obvykle to ide ľahko, dievčatá už čakajú na vani, keď si umývam zuby, ale niekedy sa prihlásia, až keď už ležím v pelechu a musím teda vstať a otvoriť im. Takto si ma vycvičili. 🙂

Bella má moju absolútnu dôveru a do izby si ju beriem aj v lete, keď nechávam otvorený balkón /hoc je zabezpečený/. Aj keď je na balkóne sieť, mám radšej mačky pod kontrolou, ale o Bellinke viem, že by sa na ňu nikdy nevešala, bodavý hmyz by nelovila, skrátka je to dáma a vie čo sa patrí a má. 🙂

Najčastejšie zaspávame tak, že ležím na  chrbte a Bella mi na hrudníku „tlačí kapustičku“ a riadne pritom slintá. Už sa mi stalo, že mi naslintala aj do úst. Pekne pri tom mľaská a po pár minútach si ľahne a môžeme spať. Aby sme si rozumeli, takto to má rada ona, ja som „brušný typ“, takže rád spím na brušku, ale keď je takto spokojnejšia, nech to má. V noci sa obvykle presunie vedľa mňa a spí na úrovni mojej hlavy. Väčšinou vydrží spať celú noc so mnou, ale ak chce náhodou odísť, postaví sak dverám, zamraučí, ja vstanem a vypustím ju.

Vo všeobecnosti je Bella môj najväčší spachtoš. Vydrží spať aj 18 hodín denne, prespí takmer celý deň. Zaujímavé ešte je, že narozdiel od iných mačiek, nikdy za mnou nechodí cez deň, aby si ľahla na moje nohy ako ony, či sa mi usadila v lone a podobne. Má svoje obľúbené miesta, kde si spokojne a nerušene odpočinie a ku mne chodí až večer do spálne.

Bellinka je veľmi citlivá mačička. Počas posledného vzťahu, za mnou prestala chodiť, chvíľu jej trvalo, kým si na partnera zvykla a potom sa do postele zase vrátila. Asi žiarlila na to, že sa v posteli objavil niekto nový. Dnes je to tak na 75%, že spí večer so mnou a ja som za to nesmierne rád. Myslím si totiž, že ak mačka s vami chce spať, či už na vás alebo vo vašej blízkosti, je to od nej jej maximálny prejav dôvery a lásky, pretože keď spíme, chceme byť na tom najlepšom mieste, oddýchnuť si a zároveň sme aj najviac zraniteľní.

LOLA

Lolinka mala u mňa ťažký nástup. Ako mačička číslo tri /prvý bol Kollby, ktorý už nie je medzi nami/ sa musela vysporiadať s novým prostredím a tiež novými mačkami. Hlavne Bella ju svojou pasívnou agresivitou nenechávala napokoji. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa dievčatá dali dokopy a začali sa rešpektovať. Lola v tom čase spávala sama v kuchyni a v noci zvykla žalostne zavíjať.

Dnes je našťastie všetko inak. Lolinka je, čo sa týka spánku naozaj zvláštna. Je to práve tá mačička, ktorá ak si niekam sadnem, hneď sa okolo mňa točí, mraučí a snaží sa dostať na moje nohy. Tam sa chvíľu vrtí, točí, pradie a „tlačí kapustičku“ s príslušnou dávkou slín, než sladko zaspí. Preto má aj prezývku „prísavník“ lebo je neustále na mne prisatá a robí to dokonca aj návštevám.

Lola je zároveň moja jediná mačička , ktorá chrápe a ak píšem, že chrápe, myslím tým, že naozaj chrápe. Tie zvuky, ktoré to malé čierne telíčko vydáva sú niekedy až desivé a to ja som známy milovník hororov. 🙂

Ďalšou zvláštnosťou Lolinky je, že keď ráno vstávam, mačičky vstávajú so mnou. Veľakrát sa však stane, že Lola nie. Proste si spinká ďalej a je jej úplne jedno, že ja som už vstal. Prebudí ju až zvuk padajúcich granúl či mraučanie Aimme ak podávam mäso a vnútornosti.

Lola najčastejšie spí s inou mačičkou a jej verným parťákom je práve Robinko. Títo dvaja spolu vytvárajú neskutočné spánkové kreácie.

Najväčšia podivnosť je ale spôsob, ako Lolinka so mnou zaspáva. To je práve dôvod, prečo si ju do spálne neberiem tak často. Lola sa toho síce dožaduje, má to veľmi rada, ale zavreté dvere rešpektuje. Už pri umývaní zubov ma často čaká a hlasno mi dáva najavo, že už je čas ísť spať. Následne sa rýchlo rozbehne do spálne , aby sa náhodou nezavreli dvere a tam si sadne vedľa postele.

Ja sa uložím a ona začne svoj uspávací rituál. Asi 15 minút behá okolo postele, po posteli a všade možne a hlasno mraučí. Potom si ľahne ku mne a snaží sa strčiť mi svoju tvár do dlaní /to miluje – schovať si hlavičku/. Pradie, slintá a po pár minútach začne odfukovať. Fáza tohto jej spánku trvá tak 3-5 minút. Následne sa zobudí a skočí z postele dole a začne hľadať nejakú hračku. To je chvíľa keď vstanem a vyprevadím ju von. Niekedy sa dokonca sama postaví k dverám a čaká, aby som ju vypustil. Nikdy som toto správanie nepochopil. Vyzerá to tak, že je spokojná, ak so mnou môže zaspávať a potom by si radšej šla po svojom. Len výnimočne zaspí a už sa nezobudí, až ráno.

ROBIN

Robinko je po Kollbym moje druhé mačiatko / to znamená, že v čase adopcie bol ešte vo veku mačiatka/. Narozdiel ale od Kollbyho, rád spal na mojom boku. Je to síce veľmi zvláštne a sám som sa divil, že mu to tak vyhovuje, ale on to proste mal rád. Bohužiaľ, po smrti Kollbýčka začal cikať do postele. Nerobil to pravidelne, ale robil a tak som začal spálňu na noc zatvárať a cez deň je na posteli igelitová ochrana. Do dnešného dňa sa mi nepodarilo odhaliť príčinu tohto správania. Po fyzickej stránke je úplne zdravý. Všimol som si však, že je citlivý na moju neprítomnosť doma.

Kvôli tejto jeho „neresti“ máme doma náročnejší nočný režim a to tým, že chodím otvárať a zatvárať dvere podľa toho, ako mačičky chcú ísť von a dnu. Ja osobne som si na to zvykol a tento systém mi nevadí, ale určite by som ocenil, keby Robinko so svojím zlozvykom jedného dňa prestal a dvere do spálne sme mohli zrušiť úplne. Možno s atak raz stane, už dlho som ho netestoval.

Robin je veľmi spoločenský a družný kocúrik a to sa prejavuje aj pri jeho odpočinku. Najčastejšie spí s Lolinkou a Aimme. Ich kombinácie sú naozaj neuveriteľné.

Robin má od mačiatkovských čias jednu zvláštnosť a to, že ak na mne spí, ak ja som v sede, napríklad pri pc, tak svoje labky ťahá hore, k mojej hlave. Takto sa aj nechá nosiť na rukách. Je to správanie, čo majú deti a on to robí tiež. Vyťahuje mi labky k tvári a takto na výšku na mne spí, počas toho ako sedím a pozerám na film, či pracujem.

Ja by som povedal, že je to pomerne nepohodlná poloha pre spánok, ale jemu zjavne vyhovuje.

AIMME

Aimme je môj posledný prírastok do rodiny, ale už od prvých dní si ku mne vytvorila silnú väzbu. Prvú noc v novej domácnosti trávila u mňa na posteli. Od tých čias to tak robí skoro pravidelne. Niekedy mi spí na úrovni hlavy, ale väčšinou je jej miesto pri nohách. Občas jej však stačí, ak je so mnou v miestnosti.

Aimme je MCO – mainská mývalia mačička a o nich sa hovorí, že sú ako psíkovia, nasledujú svojho pána všade a je to pravda. Veľa času doma trávim práve prácou na pc a Aimme je strašne rada, ak toho môže byť súčasťou. Preto si obsadí buď moje nohy, alebo sa snaží natlačiť vedľa počítača. Tým mi samozrejme prácu sťažuje, ale tak to proste je. 🙂 Nerobí jej problém sa tam jednoducho vyvaliť a pekne si zdriemnuť.

Aimme rovnako ako Lola a Robin okupuje moje vystreté nohy, keď mám filmový večer. To je tiež jedno z jej obľúbených miest.

Aimme je jednoducho mačička svojho človeka a snaží sa mu byť na blízku. Podobne ako Bella aj ona je veľmi vychovaná a vie sa krásne vypýtať do izby a z izby von. Škoda len, že oproti nám ostatným, vstáva obvykle so slniečkom a tak má potreby skôr, ako ja.

Zaujímavosťou na spánkovom režime Aimme je aj to, že občas sa stane, že spí s otvorenou papuľkou a vystrčeným jazýčkom 🙂

Okrem toho je Aimme veľmi priateľská a nekonfliktná mica, ktorá svojich mačacích kamarátov znesie aj keď sa ku nej tlačia. Niekedy sú do seba prepletení aj traja súčasne.

Ako ja hovorím, nie je krajší pohľad než na spokojnú spiacu mačičku!

LRA

Je u nás už nepísaným zvykom, že ak si vystriem nohy pri sledovaní filmov, tak sa na ne postupne uložia aj cicíky a to Lola, Robin a Aimme. Takto obložený mačkami sledujem po nociach filmy plné napätia.

Mačky mi krásne hrejú nohy čo je veľká výhoda hlavne za chladných zimných nocí! Zaujímavé je, že každá mačka má svoje miesto, ktoré vždy zaujme a nikdy iné. Robin je vždy pri chodidlách, Lolinka má strednú časť okolo stehien a Aimme sa tlačí čo najviac na hrudník a lono.

Bella zvykne prísť tiež, ale toto nie jej štýl, takže sedí na opierke na ruku. To sa mi ale v tejto polohe už nedarí zachytiť fotoaparátom.

Za tie roky spolužitia s mačkami som si ale zvykol a ich potreby rešpektujem. Preto stále opakujem, ako som spomínal, že od čias, čo mám mačky, som sa nevyspal. 🙂 Áno, mohol by som domáci režim upraviť tak, aby som mal v noci pokoj a nerušene sa vyspal, ale prečo by som to robil, ja som najšťastnejší s mačkami.

Majú aj vaše mačky podivné zaspávacie rituály ako Lola či spiace polohy ako Robin? Napíšte mi o nich!

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 06/2016, XVI. Ročník.

Podobné príspevky:

Mačací spánok

Keď mačičky zaspávajú

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky

 

2 Comments

  1. Počas čítania mi nemizol úsmev na tvári a cítila som zvláštny pocit šťastia, aj keď sa nejednalo o moje mačičky. Váš vzťah je prekrásny, v dobrom vám ho závidím. Sama mám 6 ročného briťáka, je svbjský, síce pokojný, prespí 18 hod. denne, no i keď sa počas dňa „vymojká“, aj si pošlape „kapustičku, nerád sa nosí na rukách, neznáša návštevy /ani rodinné/ a keďže má k dispozícii veľký byt bez obmedzenia, patrične ho využíva a spáva „vo svojej“ izbe, ktorú si sám vybral. V zime zase pri mojich nohách. Čo je škoda, je, že neznesie inú mačku vo svojej blízkosti. Skúšala som aj kocúra mojej dcéry tiež briták, no išli si po krku. Tak som to vzdala. Chýba mi to súznenie, ktoré vyžaruje z vášho vzťahu s mačičkami. To prepojenie vašich tiel. Ale zrejme to bude aj tým, že mám britského konzervatívneho kocúra. Je to asi aj ich charakteristický rys, že sú svojskí a robia len to, čo sami chcú. Pekný zbytok dňa a veľa šťastia, a hlavne chuti pokračovať v napľňaní vašej stránky. Nemá chybu.

    Neva
    1. Dobrý deň,
      veľmi pekne ďakujem za krásne slová. Popravde poznám viac samcov britskej mačky, ktorý sa správajú obdobne. Asi to skutočne nejakým spôsobom patrí k ich plemenu. Nie je to ale určite pravidlo. No každá mačička má svoju osobnosť. Možno by sa dalo cielene s kocúrikom pracovať a budovať silnejší emočný vzťah. Napríklad hrou, starostlivosťou, spoločnými rituálmi, atd. Uvidíte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..