Potom ako sme sa naučili pomôcť našej micine so starostlivosťou o jej kožúšok sme rozhodne s kozmetickými úpravami neskončili. Ďalšími a rozhodne nie menej dôležitými časťami jej tela sú očká a ušká, s ktorými z času na čas potrebuje pomôcť. Oči a uši sú pre každú šelmu kľúčovými zmyslovými orgánmi. Ak máme doma imunitne silného, zdravého jedinca je naša pomoc naozaj len preventívna, doplnková.
Okrem už v predchádzajúcom článku spomínanej plnohodnotnej stravy dopomáhame mačke k jej prekrásnemu výzoru aj inak. Našu micku pravidelne sledujeme, aby sme prípadné zmeny hneď odhalili a následne ľahšie riešili. Zvýšenú pozornosť venujeme najmä mickám s výbehom a vonkajším mačičkám. Tie ľahšie môžu „napadnúť“ nepríjemné organizmy najrôznejšieho druhu a pôvodu. Hlavne ich bystré ušká sú vo vonkajšom prostredí terčom najrôznejších parazitov, kvasiniek, mykóz a plesní. Tu je odhalenie rozvíjajúceho sa štádia infekcie veľmi dôležité pre ľahšiu liečbu. Skoré podchytenie nám pomôže aj zamedziť možnému prenosu na ostatných členov našej mačacej domácnosti či nás samotných. Niektoré druhy parazitov a mykóz sú totiž prenosné aj na človeka.
Rovnakú pozornosť treba venovať aj očkám. Tie môžu byť zapálené, hnisavé, či poškodené útokom inej mačky. U zdravých jedincov sú oči a uši čisté, bez zápachu a bez opuchu, výtoku, hnisu, karpín, nebolestivé na dotyk , s prirodzenou farbou (nie červené, krvavé)….
V prípade suchých karpín v kútikoch očí si ešte netreba robiť starosti. Horší prípad nastane, ak karpiny mokvajú, sú husté, tmavozelené, … To býva príznakom prebiehajúceho zápalu. Vtedy je potrebné navštíviť veterinára. V žiadnom prípade neodporúčam samoliečbu, lebo pokiaľ nie je jasná príčina poškodenia oka, nie je vhodné experimentovať, lebo by sme stav mohli aj zhoršiť. Rovnako neodporúčam používanie mastičiek a prípravkov po dátume spotreby, ktoré by situáciu rovnako skomplikovali a to úplne zbytočne.
V starostlivosti o oči máme dostupné kvapky pre psov a mačky určené na čistenie očí, ktoré mimo iných vyrába napr. spoločnosť Trixie a sú voľne predajné v pet shopoch. Ak ich nemáme, použiť môžeme aj kvapky ophtalmo septonex z ľudskej lekárne. Všeobecne sa odporúča používať na odstránenie karpiniek v oku tampónik s nejakou čistiacou látkou – očné kvapky pre mačky, septonex či borová voda. Aj keď mnohí z nás to robia prstami, nie vždy sa to však dá tak ľahko a niekedy sa môže situácia zbytočne skomplikovať.
Rovnako sú voľne predajné aj kvapky do uší, určené pre ich pravidelnú očistu. Ideálne je použiť klasický tampón na odličovanie a zvukovody ním mechanicky prečistiť. Ucho následne ešte kvapkami vypláchnuť. Tyčinky do uší by naopak mohli prípadnú špinku alebo maz zatlačiť hlbšie do vnútorného ucha, čo môže následne pôsobiť ako zátka. Ak ich však použijeme, mali by sme byť veľmi pozorní a opatrní.
Mnohé mačky majú ušká krásne čisté, bez zostatku mazu. Iným sa zase mastia viacej. Ja našim mickám čistím ušká preventívne raz za tri mesiace. Iba naša Lolinka má zvýšenú produkciu mazu, takže to absolútne stačí.
Pravidelným sledovaním očí a uší môžeme včas odhaliť prípadné ochorenie alebo parazita a rýchlym zásahom za pomoci odborníka odvrátiť ochorenie, prenos na iných jedincov či zmierniť bolesť a následky.
Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 6/2011, XI. Ročník.
Podobné príspevky: