Mačka ako dravec a lovec potrebuje na to, aby sa uživila schopnosti a nástroje umožňujúce lov a zabitie koristi. Príroda naše mačky vyzbrojila do tohto „boja“ o potravu priam excelentne. Mačky sú pohybovo prispôsobené na to, aby svoju budúcu „večeru“ skokom či behom dohnali. Ich zuby a pazúriky sú zase uspôsobené na to, aby sa im sústo nevyšmyklo a bolo možné ho usmrtiť.

Aby toto všetko fungovalo, chce to samozrejme tréning a pravidelnú starostlivosť o zuby a pazúriky. Tie musia byť ostré sťa britva a pripravené k akcii. V našich bytových podmienkach je ale situácia iná. Korisť je pasívne vložená do misky a mačka s ňou nemá žiadne starosti. Jej „smrtiace“ zbrane sa nepoužívajú a namiesto lovu sa s mickou hráme my. Vtedy môže dôjsť k poraneniu nás či napríklad ničeniu nášho bytového zariadenia. Aby sme tomu predišli, musíme mačke vytvoriť kreatívne spôsoby pre stravovanie a podnetné vnútorné prostredie, ktoré ju bude stimulovať k hre a nahradí tak potrebu hľadať a loviť potravu.Samostatná mačka

Ak prebieha všetko ako má, mačička žije spokojne a pokojne aj doma, v bytových podmienkach a my s ňou spolunažívame v harmónii. Niekedy treba ale mickám pomôcť – viac či menej. K takejto pomoci určite patrí aj starostlivosť o pazúriky a to konkrétne ich skracovanie.  V ideálnom prípade si mačka vie obstarať svoju manikúru/pedikúru i sama, poprípade ju nepotrebuje, lebo využíva škrabacie stromy, hračky či podložky, ktorými sme vybavili naše bydlisko, aby sme ochránili gauč či kreslá.

Skracovanie pazúrikov u bytovej mačky

Niekedy však ani to nestačí a musíme zakročiť my a mačičke pazúriky skrátiť. Dlhé a ostré pazúriky sú nebezpečné ako pre nás, tak i pre zariadenie nášho bytu a v prípade, že začnú zarastať, i pre našu micku. Okrem toho, ak máte v domácnosti viac mačičiek, tak pri bojovom strete si môžu vzájomne veľmi nepekne ublížiť. Prevenciou týchto javov je pravidelné skracovanie.

Ako na to?

K strihaniu pazúrikov má však väčšina mačiek obrovský odpor. Je preto vhodné už od malička mačičku na to privykať. Nikdy mačičku nenútiť násilím alebo ju naháňať. Vzbudí to u nej len väčší odpor. Najlepší čas je tesne pred spaním (nie je vhodné mačku budiť ak spí), keď je mačička pokojná, zrelaxovaná. Po strihaní by sme ju mohli odmeniť maškrtou či spoločnou hrou. Ak budete úkon robiť poctivo a pravidelne, mačička by si mala časom zvyknúť. Samozrejme, každá mica je iná a u niektorých to bude vždy boj. Vtedy bude lepšie ak s mačkou zájdete do salónu alebo k veterinárovi.
Photobucket

Postup
K strihaniu by sme si mali zabezpečiť dostatočné osvetlenie, aby sme videli, kde končí lôžko – červeno-ružová časť, ktorá je citlivá. Na strihanie by sme mali používať na to určené kliešte – klasické alebo gilotínkové, poprípade špeciálne nožnice. Šikovnejší to zvládnu aj s klieštikmi na nechty na nohách pre ľudí.
Mačičku si rukami zafixujeme, alebo poprosíme niekoho o pomoc, aby nám ju pridržal. Jednou rukou stlačíme labku (vankúšiky na spodnej strane) čím dosiahneme, že mačička nám pazúriky vytiahne. Dobre si na svetle prezrieme, kde končí lôžko a žilky a „neživú“ časť mačičke odstrihneme. Vhodné je pazúr skrátiť zboku a nie zvrchu, aby sa zbytočne neštiepil.

figurantka Aime (britské mačiatko) – prvé strihanie pazúrikov

V prípade, že sa nám podarí zastrihnúť hlbšie – do lôžka či prekrvenej časti, mačička ucíti bolesť a dá to značne najavo. Rana bude krvácať. Ranku bude treba vydezinfikovať a poprípade prelepiť. Po takomto bolestivom zážitku je pravdepodobné, že si naša micka už nenechá pazúriky ostrihať. Preto treba veľkú opatrnosť!

Pazúriky odporúčam strihať preventívne raz mesačne – podľa toho ako rýchlo narastú. Vhodné to je aj vtedy, ak si do domácnosti zadovážite novú mačku či psíka, aby sa pri potyčke eliminovala možnosť úrazov.

Ja zistím, kedy je správny čas vtedy, keď počujem ako mica cupká po podlahe. Vtedy má pazúry už nadmieru dlhé a je potrebné ich skrátiť. Kontrolu pazúrikov a zastrihávanie robím každú nedeľu.

Upozornenie!

Ak máte doma mačičku, ktorá pazúrikmi demoluje nejaké vybavenie bytu – tu je dôležité si uvedomiť, že zastrihnutie pazúrikov problém nevyrieši. Naopak, môže ho zhoršiť. Myslím to tak, že ak sú pazúriky ostré, sú tenké ako ihla a škoda, ktorú mačky urobí, je primerané ich veľkosti. Akonáhle ale pazúrik zastrihnete,  už nie je tak ostrý a má väčšiu plochu a tým pádom pri škriabaní na nevhodnom mieste spôsobí väčšiu škodu.

Zastrihávanie pazúrikov je preto len doplnková metóda pri ničení zariadenia bytu. Mačke musíte dopriať podnety, kreatívne spôsoby kŕmenia a musíte sa s ňou aktívne hrať. Inak jej problémové správanie bude pokračovať i naďalej.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/2015, XV. Ročník.

Podobné príspevky:

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o oči a uši

Mačacia manikúra a pedikúra: Starostlivosť o pazúriky

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..