Vianoce sú moje najmiljšie sviatky v roku. Teším sa na ne každý rok, celý rok a stále je to ako keby som bol dieťa. Všetky tie svetielka, pozlátko, vône, výzdoba, dekorácie a stromček vo mne vyvolávajú pocit krásna, šťastia a radosti.  Vianoce sú skrátka a dobre magické.

Veniec

Každý rok začínajú adventom, v ktorom okrem klasického adventného venca nesmie chýbať ani stromček. Všetko ale musí byť „catfriendly“. Čo to v praxi znamená? Veniec je v podstate nerozbitný a sviečky umelé. Vďaka IKEA majú plastové sviečky na batérie plamienky pôsobiace ako „pravé“,  ktoré vydržia automaticky nastavené svietiť 6 hodín denne so samospúšťou. Ideálne, no nie? 🙂

Stromček

Aj napriek všetkým radám okolo, prvú adventnú nedeľu sa u nás doma stavia stromček. Od roku 2005, môjho počiatku chovu mačiek, som vypozoroval, ako najlepšie pripraviť mačky na vianočné dekorácie a ozdoby. Ak sa všetko bude riadiť pomalým tempom, nič nie je ohrozené, ba naopak, micenky si na všetko zvyknú a nebudú nič demolovať. Okrem toho Vianoce milujem a chcem vo vianočnom duchu stráviť co najviac týždňov.

Posledné dva roky kupujem už len živý stromček, jedličku alebo smrek. Ten postavím neozdobený a každý týždeň pridávam svetielka a potom ozdoby. Tento rok som dokonca namiesto klasických umelých, zvolil prírodné, zo šúpolia, aby viac ladili s našim eko životným štýlom. Dnes je 31.12. a stromček i s ozdobami stále stoja a skrášľujú nám byt.

Výzdoba

K adventu neodmysliteľne patrí aj  vianočná výzdoba. Tú sa snažím umiestniť tak, aby k nej mačky nemali prístup, takže čo sa dá, to neleží, ale niekde visí, mimo ich dosahu. Všetko je z materiálov, ktoré by nemali mačkám uškodiť /alebo ich vôbec prilákať/, ak by sa ich snažili aj ochutnať. Hlavným pravidlom je, že nič jedovaté sa v byte nesmie nahádzať, takže žiadne imelo, vianočná ruža a podobne. Jednak si myslím, že jedovaté veci nemajú  tu správnu energiu a druhak, na čo zbytočne pokúšať, na mačkách mi záleží predsa omnoho viac, ako na nejakej dekorácii.

Štedrá večera

Po týždňoch čakania to konečne prichádza, Štedrý deň a s ním bohatá večera. Výzdoba a stromček sú už s mačkami priatelia, ale sviatočná tabula je pre ne novinka. Ako sa hovorí, „zvedavosť zabila mačku“  a niečo na tom bude.  Zvýšená pozornosť preto patrí sviatočnej tabuli, obrusu a sviečkam.

Prskavky a sviečky musia byť neustále pod dohľadom a mimo dosahu mačiek! Tu nie je žiadna iná možnosť. Mačací kožúšok zbĺkne ako fakľa a za tu chvíľu krásny to skutočne nestojí!

Ja som raw vegan, takže na mojom sviatočnom stole sa nenachádza v podstate nič, po čom by mlsný mačací jazýček prahol, ale viem si predstaviť, že v mnohých domácnostiach sú mačky na love celý deň a snažia sa uchytiť niečo obré. Základom je, aby mačky i prípravy boli pod dohľadom. Pokiaľ je možné ich vylúčiť z celého procesu príprav, je to stav ideálny a pokiaľ nie, je ich potreba strážiť ako malé deti. Obzvlášť by som bol pozorný na samotný koniec, keď je všetko krásne vystavené  a bola by škoda, ak by sa micenky postarali o stiahnutie obrusu. 🙂

U nás platí pravidlo, že mačičky dostávajú svoju štedrú večeru ako prvé a vždy to je surový losos, ktorým nepohŕdnu. A až po nich si sadám ku stolu ja. Micky majú tak plné labky práce a ja mám čas a priestor si vychutnať svoje chody.

Darčeky

No čo by to bolo za Vianoce bez darčekov, nie? Samo sebou že aj kvarteto BLRA dostáva každý rok svoju nádielku.  Ja som sa tentokrát rozhodol pre Vianoce bez darčekov, ale BLRA svoje dostali.

Ako prvá si prišla prezrieť prekvapenia Bellinka. Následovali ju ostatní.

Toho roku ma zaujali masážne hlavice, ktoré skutočne mačkám nevadia, respektíve sú ochotné ich tolerovať. Niektoré viac, iné menej.

Zároveň som zakúpil aj masážnu násadu na roh stien, ale tú som zatiaľ neaplikoval, pretože si nie som istý, kde by by bolo jej najlepšie umiestnenie. No a samozrejme, ako vždy a ku každému sviatku, dostali micky i niekoľko myšiek a catnipových darov.

Silvester

Takmer pred koncom vianočného obdobia nastáva deň a noc hrôzy. Lúčenie sa so starým rokom a vítania toho nového so sebou prináša veľa nástrah, s ktorými je potreba sa vysporiadať a na ktoré mačky pripraviť. Opäť som za roky chovateľskej praxe vypozoroval, základné triky ako na to, aby sa stres mačiek elinimoval na minimum.

Najdôležitejšie je, že mačky musia mať pocit, že o nič nejde. To sa dá docieliť aj tým, že vy sa budete správať, ako keby o nič nešlo. Večer potom zatemníte okná, zabezpečíte dvere, zatiahnete závesy a žalúzie, necháte hrať obľúbenú hudbu alebo televíziu a budete s nimi tráviť deň a večer.

 

Prajem všetkým krásny zbytok vianočných sviatkov a všetko dobré v roku 2019!

Podobné príspevky:

Odporúčania mačkárom pre SILVESTROVSKÚ NOC

Sviatočné nebezpečenstvá

Ako na to, aby vianočný stromček a dekorácie odolali mačkám?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..