Mačky sú pozoruhodné stvorenia, na tom sa zrejme všetci zhodneme. Je úžasné ich sledovať, pozorovať a učiť sa ako reagujú. Obzvlášť bytové mačky sú veľmi zaujímavou kategóriou. Ich životný priestor je „malý“ a preto ho dôkladne poznajú. Odhalia i najmenšiu zmenu. Ihneď si všimnú nový nábytok, kvetník, vázu, prekontrolujú každý nákup.

Viacerí odborníci na mačky a ich správanie sú dokonca presvedčení, že viac ako na človeka sa mačky viažu na svoje domáce prostredie. preto sa aj stáva, že po presťahovaní vonkajšia mica z nového miesta utečie a vráti sa na to pôvodné. Každopádne obe situácie (bytových i vonkajších mačiek) nám podávajú jasný dôkaz o tom, že mačky neskutočne lipnú na svojom prostredí a jeho nemennosti. Vytvoria si k nemu väzbu a všetko, čo ho narúša, im spôsobuje stres a úzkosť rôznej intenzity, ktoré sa môžu podpísať na jej správaní.

Čítal som veľa príbehov o tom, ako mačka znenávidela svoju domácu parťáčku len preto, že sa prestavovala kuchyňa. Táto zmena na ňu zapôsobila tak silno, že i „svoju mačku“, členku rodiny, začala považovať za hrozbu.
Iný prípad, tiež častý, môže nastať ak sa mačka vráti od veterinára a je cítiť iným pachom. Ostatné ju už nemusia akceptovať a začnú na ňu syčať.

Stresová situácia a jej vplyv na vzťahy medzi mačkami

Mne sa nedávno stala tiež veľmi zaujímavá vec. Opäť som sa sťahoval a micky za mnou prišli cca po mesiaci, čo boli v starostlivosti u mojej mamy. Všetko bolo naplánované a zariadené tak, aby neprežívali veľký stres.
sťahovka
Mama doma používala Feliway asi 14 dní pred ich cestou za mnou. Okrem toho mi veterinárka poskytla sedatívum, aby zvládli cca 4 hodiny v aute.
V novom domove som im opätovne pustil Feliway.

sťahovanie

Po predchádzajúcich sťahovaniach som už mal prax a vedel som, kde sú silné a slabé miesta a tak som sa na to štvrté sťahovanie behom 4 rokoch poriadne pripravil. Micky ho zvládli na výbornú. Žiadne prechodné obdobie kedy by sa najväčší bojkovia (Lola a Bella) skrývali sa nekonalo. Od prvého momentu veselo behali a skúmali nový byt. Všetko sa zdalo byť naozaj vporiadku, až som bol sám prekvapený, ako hladko to celé išlo.
sťahovanie

Zmena vzťahov

Po pár dňoch som si však všimol, že to nebude až tak „ružové“ ako sa mi to javilo. Mačky síce neprežívali stres a strach, ale prišlo k zmene v rámci ich vzájomných vzťahov.
Bellinka, ktorá do toho času nemohla Robina cítiť, ho začala akceptovať. Dokonca mu dovolila, aby jej umýval kožúšok a prestala sa mu vyhýbať.
Bella
Naopak však jej vzťah s Lolou, ktorý bol vždy chladný, sa znovu zhoršil. Bella na ňu začala opäť syčať a prskať ak sa k nej Lola priblížila, hoc i náhodou. Lola sa jej teda znovu bojí a snaží sa s ňou neprísť do kontaktu.
sťahovka
Je zaujímavé, že tieto zmeny neovplyvnil ani Feliway. Nové prostredie, nové pachy, …. spôsobili asi stres, ktorý sa však neprejavil klasicky a to strachom a úzkosťou, skrývaním sa, ale narušil a zmenil vzájomné vzťahy v rámci mačacej rodiny.
sťahovka
Nič také strašné sa samozrejme nestalo, mačky spolu vedia vydržať a akceptujú jedna druhú. Nezastrašujú sa, nemočia mimo toalety a nebijú sa.
spolu
Rovnako nebadám príznaky problémového správania. Všetky sú zdravé a vitálne. Sám som zvedavý či sa to časom vyrieši. Už sú to takmer dva mesiace, čo žijeme spolu v novom byte, tak uvidíme.
Opätovne sa však potvrdilo ako neuveriteľne citlivé tvory mačky sú a ako každá zmena (väčšia či menšia) môže mať zásadný vplyv na ich správanie, prežívanie, či vzťahy.
sťahovka
Práve z tohto dôvodu netreba brať zmeny v našich životoch, ktoré majú vplyv i na životy našich mačiek na ľahkú váhu. To, čo sa nám môže zdať ako maličkosť, môže zásadným spôsobom ovplyvniť život mačky, ktorá na základe danej zmeny môže trpieť stresom, úzkosťou, strachom a tie môžu vyustiť do problémového správania rôzneho charakteru.

 

Podobné príspevky:

Sťahovanie ako stresová a záťažová situácia pre mačky

Stresové faktory v živote mačky a ich eliminácia

Psychogénna alopécia – kompulzívne správanie domácich mačiek

Čo s bojazlivou mačičkou – ako ju socializovať?

Ako zjednodušiť priebeh zoznamovania mačiek

Mačacie hygienické návyky

Príchod mačky do domácnosti

2 Comments

  1. Dobrý deň Kajo.

    To ste znova robili aj ich vonkajšie bývanie na balkóne ? Obdivujem Vás, že už 4x za 4 roky. Môjho muža neviem donútiť ani raz urobiť prístavbu k stene v tvare voliéry, aby nepozerali len cez malé okienko.

    Gitka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..