Mačka je pôvodom púštny tvor a ako taký nebola zvyknutá na príjem vody a už vôbec nie vo veľkom množstve. Jej prirodzený revír bol na vody skúpy a tak ju prijímala takmer výhradne zo stravy. Tá zase bola tvorená najmä mäsom a vnútornosťami drobných i stredných živočíchov. Dnes je mačka u nás na gauči a rozhodne neloví a ak tak jedine muchy či iný drobný hmyz. Vodu už neprijíma z potravy ako to kedysi bolo. Tú sme nahradili umelo vyrobenými granulami, ktoré nám uľahčili život. Motivujeme ale mačky aby viac pila? Doplňujeme jej tekutiny?
Presne tak, väčšina ľudí si asi odpovie že nie. Veď ak bude smädná sa napije sama. Bohužiaľ to ale takto nefunguje. Zo šelmy naprogramovenej prírodou sme si my umelo vytvorili spoločníčky do domácnosti a zmenili sme ich stravovacie návyky. Zmenili sme ale podstatu mačky a jej biologické cykly?
Ja sa obávam že nie a mnohí veterinári by asi súhlasili. Dôvod je prostý, ochorení močového ústrojenstva u mačiek je veľké množstvo a väčšina sa týka práve toho, že mačka nemá dostatok vody v organizme. Prečo? Pretože sme ho do nej nenaliali ani ju nemotivovali aby si ho zabezpečila sama. Ste zhrození? Ja som teda bol. Už môj druhý kocúr trpí zlyhávaním obličiek. Samozrejme zlyhávanie obličiek môže mať rôzny pôvod ale všeobecne je jasné, že zastúpenie ochorení močovej sústavy u mačiek je veľmi vysoké. Až sa človek diví, kde môže byť pes zakopaný.
Za všetko môžu granule?
Nebojte sa, nejdem nikoho súdiť, som tiež len človek a od roku 2005 keď sa aktívne venujem chovu mačiek, som už asi 30krát zmenil systém, ako mačky stravujem. Neustále sa vzdelávam a zbieram nové a nové informácie. Vďaka tomu že s mačkami pracujem a rozumieme si, nerobí im problém schému stravovanie meniť.
Áno, aj ja kŕmim suchou stravou a teda granulami. Je to veľmi praktické a pohodlné. Človek ich len nasype do labyrintov a kŕmnych dosiek a odchádza z domu spokojný, že jeho mačky majú všetko čo potrebujú. Ono to ale je pravda. Pokiaľ nakupujete kvalitnú granulovanú stravu, vaša mačička skutočne dostane do tela všetko potrebné. Jediné čo jej chýba je VODA.
„Tú som naliala ale do misky to nestačí?“ Poviete si. No nestačí. Bohužiaľ v mnohých prípadoch nie. Ako som písal v úvode, mačka nie je nastavená na vyšší príjem vody. Z čoho vyplýva, že to, čo prijeme, je často veľmi nedostačujúce. Zároveň mnohokrát mačka ani nemá motiváciu sa napiť.
My ľudia si vždy myslíme, že vynájdeme niečo lepšie a múdrejšie ako matka príroda už vymyslela. Vždy sa ale ukáže nakoniec opak. U mačiek je to nahradenie jej prirodzenej mäsitej stravy suchou granulovanou. Komu sa tým ale pomohlo? Ja si myslím, že hlavne nám chovateľom. Nemusíme zháňať a kombinovať mäso, neustále ho krájať, mraziť a rozmrazovať, podávať a zase dookola. Ten kto ale na tento moderný proces chovu mačiek dopláca sú ale naše milované šelmy.
Ich močové orgány trpia a jedného dňa sa to prejaví. Často už ale býva neskoro. Bohužiaľ práve o obličiek napríklad sa ich dysfunkcia prejaví až keď býva skutočne veľmi neskoro, a to pri funkčnosti okolo 20 %. Potom už obvykle degenerácia tkaniva je absolútne nezvratná a bez možnosti liečby. Udržovanie býva otázkou veľkého úsilia veterinárov a tiež je extrémne nákladné pre majiteľov. Ako často opakujem, prevencia je vždy lacnejšia ako liečba.
Čo teda robiť aby sme riziko odstránili alebo eliminovali?
- Prejsť s mačičkou na jej prirodzenú stravu a teda na raw feed. ide o spôsob výživy kde kombináciou mäsa, vnútorností a živočíšnych produktov / niekedy i suplementov/ dostane mačička do organizmu všetko, čo potrebuje i dostatok vody a to v prirodzenej podobe.
- Ak z nejakého dôvodu / mačka mäso odmieta, má zdravotný problém, je to drahé, nedokážete to zabezpečiť a podobne/ číslo 1 nie je možné, skúste aspoň zvýšiť podiel jej prirodzenej stravy v jedálničku. To znamená, že okrem komerčnej stravy jej budete pravidelne a v dostatočnom množstve jej mäsitú stravu zabezpečovať.
- Pokiaľ neuspejete ani s číslom 2, stále je možnosť mačičke ponúknuť mokrú komerčnú stravu. Tá vás vyjde ale viac ako raw feed, to je na upozornenie a obsahuje často menší podiel proteínov. Rovnako by som ku granuliam doplňoval aj misku, kde by boli granulky už zaliate vodou a mačka si tak môže vybrať sama čo by rada. U mojich mačiek padne miska s namočenými granulkami vždy ako prvá!
- Pre všetky kroky ale stále platí, že každá mačička by mala mať prístup k vode a to počas celého dňa a v akomkoľvek období života. Ak svoju mačičku dobre poznáte už by ste mali vedieť, či a v akom množstve vodu pije, ako ju má rada, čo jej vyhovuje. Poznám viac rôznych mačiek a niektoré preferujú fontánu, iné stojatú vodu. Mnohé chcú len vodu čerstvú, tečúcu, viaceré zase tak 1-2 dni „starú“. Koľko mačiek , toľko chutí. Ak chcete mať istotu, že mačička svoj pitný režim dodržuje, pokúsil by som sa nakombinovať všetky možné spôsoby. Fontána je obvykle super lákadlom. Mačka povzbudzuje k dodržovaniu pitného režimu. Tú ale obvykle máte jednu na celý byt a to nestačí. Rozmiestnite preto po byte / hlavne v letných mesiacoch/ malé misky s vodou. tie nezaberú veľa miesta, nebudú rušiť design vášho obydlia a mačičku môžu motivovať k pitiu.
Voda je základom všetkého života a to ako u rastlín, tak živočíchov i ľudí. Bez nej by sme tu už dávno neboli my ani naše mačky. Ak sa nechceme alebo nemôžeme vzdať výdobytkov modernej doby, akými suché granule istotne sú, skúsme sa zamyslieť ako mačičku motivovať k dodržovaniu jej pitného režimu. uvidíte, že to možné je, len to chce trošku vášho úsilia a kreativity. Mačička sa vám odvďačí dobrým zdravím a spoločnými rokmi!
Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 7/2017, XVII. Ročník.
Podobné príspevky: