Každá vec niečo stojí a bohužiaľ dnes už ani ten úsmev nebýva častokrát zadarmo. Domáce zvieratká sú jednou z významných položiek v rodinnom rozpočte. Práve ich ekonomická záťaž býva často opomenutá pri ich zaobstaraní a tak sú časom z domácich maznákov tuláci či obete týrania alebo veční osadníci kotercov útulkov, čakajúci na milujúci domov.

Stačí pri tom tak málo a celé rozhodnutie o budúcom zvieratku si riadne premyslieť a zvážiť nároky na materiál, čas, peniaze i lásku. Nič viac a nič menej. Je to jednoduché, ale mnohí to nerobia. Aj vo svojom blízkom okolí poznám ľudí čo aj 3-4 krát mali mačičku a vždy sa jej časom zbavili – hoc jej našťastie zakaždým našli náhradný a dobrý domov a nešlo práve o peniaze, no i tak to je v mojich očiach absolútna nezodpovednosť!
Niektorí ľudia sú jednoducho divní!

V dnešnom príspevku chcem nadviazať na článok Ako prebieha moja starostlivosť o mačky a ozrejmiť aké sú asi výdaje spojené s ich chovom. Pôjde o konkrétne príklady z mojej domácnosti, kde veselo a šťastne nažíva Kollby, Bella, Lola a Robin. 🙂
O financiách potrebných na zaobstaranie základnej výbavy sa dočítate tu.

Veterinárna starostlivosť

Na Slovensku neexistuje „veterinárne“ poistenie zvierat a tak sme pri poskytovaní veterinárnej starostlivosti našim mačkám odkázaní na priamu platbu. Náklady na veterinárnu starostlivosť sú vysoké, ale tam kde ide o zdravie či život nie je na mieste otázka šetrenia. Dbať by sme mali hlavne na prevenciu chorôb a úrazov, čím si náklady znížime. Ak je naša mica zdravá, náklady sú prijateľné.

Z veterinárnych úkonov a služieb potrebujeme :

1. Vstupná prehliadka – pri adopcii či kúpe novej mačky by sme mali navštíviť veterinára, ktorý nám micu prezrie a skontroluje. Niektoré chovateľské stanice či organizácie na pomoc opusteným mačkám garantujú ich zdravotný stav v adopčnej zmluve, iné nie, ale istota je predsa len istota.
Cena vstupnej prehliadky je rôzna – niekde je bezplatná ak máte zviera z útulku alebo ulice, inde si veterinár zaúčtuje 10 i viac EUR.

2. Čipovanie a PetPass

Čipovanie je dnes už povinnosťou a to pre každého majiteľa mačky. Pri kúpe mačky z chovateľskej stanice je už tento úkon zahrnutý v cene, rovnako ako kompletné očkovanie, odčervenie a vystavenie petpassu.

Ak máte mačku z iného zdroja, tak čipovanie ostáva len na vás. V závislosti od regiónu stojí cca 10-15 €. Vystavenie petpassu potrebného pre opustenie krajiny s mačkou stojí približne rovnako.

3. Odčervovanie – je pravidelný preventívny úkon v rámci ktorého zabránime kolonizácii parazitov v tele našej mačky. Raz za tri mesiace by sme mali mačičku odčerviť a to podaním tablety či spot on prípravku. Tablety stoja okolo 1-2 € a spot on prípravky okolo 3-6-10 € v závislosti od veľkosti/hmotnosti mačky.
Ak nechceme mačičku trápiť tabletami je možné pravidelne robiť tzv. koprologické vyšetrenie stolice, ktoré stojí cca 10€.

4. Očkovanie – pravidelné každoročné očkovanie je u nás čiastočne ukotvené i legislatívou, hoc očkovanie proti besnote už nie je potrebné absolvovať každý rok, ale každý druhý. Okrem toho sa mačky očkujú aj proti iným vírusovým ochoreniam. Očkovanie by malo stáť 15-30 € v závislosti od jeho rozsahu a použitej vakcíny či kombinácie vakcín.
Pri mickách nájdených je vhodne urobiť test na prenosné smrteľné mačacie ochorenia a to FIV (vírusová imunodeficiencia mačiek) a FeLV (vírusová leukémia mačiek), ktoré stojí cca 10€ i viac.

5. Sterilizácia / kastrácia je mačkármi odporúčaná procedúra, ktorá veľmi ľahko zabráni nechcenému počatiu a tým nezmyselnému množeniu mačiat, ktoré následne nenachádzajú domov. Ide o jednorazový zákrok, ktorý sa odporúča od 6. mesiacov veku, pričom o vhodnosti daného zákroku sa treba poradiť s veterinárom. Niekedy je možné ho vykonať i vo veľmi nízkom veku, inokedy neskôr.

Cena tohto zákroku sa odvíja od pohlavia (s pohlavím súvisí náročnosť zákroku, ktorá je u samíc o niečo vyššia) a tiež hmotnosti. U samcov je suma nižšia, cca 50€ a u samíc zase vyššia, cca 70€.

V útulkoch a združeniach na pomoc mačičkám sú ponúkané k adopcii takmer všetky mačky už po tomto zákroku, testované a očkované – no nie je to pravidlo.

Ak je vaša mačička zdravá, náklady na veterinárnu starostlivosť sa dajú bez problémov zniesť i s malým či obmedzeným rozpočtom. Pravidelné úkony sú len odčervovanie a očkovanie, všetko ostatné sú jednorazové záležitosti, ktoré vytrvajú celý život.

Pravidelné náklady na veterinárnu starostlivosť spoločne pre všetky 4 mačky som rozpočítal a na jeden mesiac mi to vychádza slušných 13,5 €.

Krmivo, mäso a maškrty

Kvalitná, plnohodnotná a kompletná strava je základom zdravého vývinu a života našej mačky. Strava sa odráža nielen navonok – do výzoru mačky, ale i do vnútra a ovplyvňuje i jej pohodu.
Mnohokrát som to spomenul a urobím tak zas, pretože je to nesmierne dôležité – to, čo investuje každý chovateľ do kvalitného krmiva, nezaplatí neskôr u veterinára za riešenie prípadných poškodení zdravia a chorôb!

Bella papá mäsovú zmes z misky

Kompletné krmivá vhodné pre mačky musia mať vysoký podiel mäsa – lebo ako už vieme, mačka je mäsožravec. Kvalitné značky nebývajú práve tie najlacnejšie – zo supermarketov, hoc nemusia byť ani tie najdrahšie. Dôležité je, aby boli kompletné a obsahovali vysoký podiel kvalitných, stráviteľných bielkovín a ostatných nevyhnutných zložiek.

Čím viac mačiek máte , tým väčšie balenie granúl nakupujete a tým nižšia cena by mala vyjsť za 1 kg. Pri jednej mačke sa veľké balenie ale neoplatí, lebo hrozí že zvetrá. 🙂

Kŕmenie, respektíve stravovanie mojich mačiek pozostáva najmä z granúl vysokej kvality, bez obsahu obilnín, ktoré striedam s veterinárnou diétou proti zubnému kameňu. Okrem toho občas kúpim nejakú tu kapsičku či konzervu, ale radšej uprednostním surové kuracie prsia. No a ako doplnok micinky dostávajú rôzne maškrty, pasty a rybí olej.

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

Podľa mojich osobných prepočtov stojí mesačne jedlo pre moje 4 mačky cca 50 €. Pričom som zarátal granule (tie tvoria 80% prijímanej stravy a kupujem dva druhy naraz, pretože Robin má osobitnú stravu), surové mäso, konzervy a kapsičky, maškrty a tiež semená trávy. Do tejto sumy som zahrnul aj patróny na vodný filter Brita, pretože mačky dostávajú výhradne filtrovanú vodu, nie z vodovodu.

Podstielka do toalety

Nemalou položkou v „mačacom domácom rozpočte“ je určite podstielka do toalety. Tu je dôležitý najmä počet mačiek, počet záchodíkov a ich vyťaženosť. Pri 4 mačkách a 4 toaletách je to mesačne cca 16 €.
Filtre do toaliet, ktoré stoja okolo 2€ a vymieňam ich raz za tri mesiace sú započítané v tejto sume.

Záchod, podstielka

Spreje

Poslednou položkou sú spreje, ktoré pravidelne používam, hoc sa v súčasnom období snažím obmedziť to na minimum. Konkrétne ide o catnipový sprej, sprej proti zápachu do toalety a odpudzovací sprej. Mesačne stoja 10,5 €.

Položku, ktorú som nezarátal sú hračky. Urobil som to zámerne, pretože aktuálne nie je potreba nakupovať mojím cicíkom niečo nové. Je to skôr moja posadnutosť, ktorú sa snažím ovládať, ale nie veľmi úspešne. 🙂
Okrem iného mnohé hračky sa dajú vyrobiť a nie je to ani nič náročné. Tie mechanické a interaktívne, ktoré bývajú drahšie, dostávajú raz začas k nejakému sviatku alebo na Vianoce a dary predsa do rozpočtu nepatria. 🙂

Kollby, Bella, Lola a Robin spolu papajú

Keďže si vediem presnú evidenciu veterinárnych úkonov, kupovaných chovateľských potrieb, krmív a tiež evidujem spotrebu podstielky a granúl, vedel som si čo najpresnejšie odvodiť jednotlivé náklady na starostlivosť o moje mačky. Sumy som potom prepočítal na 1 mesiac a dostal priemerný výsledok.

Samozrejme pri akomkoľvek ochorení či úraze náklady rastú a s tým treba vždy rátať!!!!

Nakoniec mi teda vyšla suma 90 € mesačne pre 4 mačky. Či je to veľa alebo málo neviem, pretože som si nikdy nerobil prieskum, koľko stoja mačky iných ľudí. Nebudem o tom polemizovať a ani to riešiť. Je to presne toľko, koľko to je a to je môj záver. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..