Po výbere granulovaného krmiva a vyhovujúcej podstielky je asi tretia najproblematickejšia oblasť úprava srsti mačiek. Pomôcok, ktoré môžeme využiť, je v tejto kategórii naozaj nespočetne veľa. Typovo sa až tak nelíšia, len každá značka má nejakú svoju vychytávku či iný design.

Každý z nás, čo mačičky doma máme a milujeme, si prajeme, aby boli šťastné a spokojné, zdravé, ale tiež aby krásne vyzerali.  Veď mačka je aj symbolom elegancie! No a zároveň by sme boli radi, ak by sa nám v príbytkoch nenachádzali poletujúce zhluky chlpov, ktorú sú beztak v mačacej domácnosti všadeprítomné. Práve preto hľadáme čo najlepšie vyčesávače a kefy, aby sme „zabili dve muchy jednou ranou“. Krásna a na dotyk hebká mačka a zároveň čistá pohovka bez chlpov – to je náš cieľ! 🙂

Hebký kožuch nie je výsadou plemenných mačiek s rodokmeňom

Najskôr  chcem vyvrátiť jeden mýtus, s ktorým sa stretávam veľmi často. Mnohí chovatelia a milovníci mačiek si myslia, že iba plemenné mačičky s PP /dokladmi preukazujúcimi pôvod/, ktoré chodia na výstavy, môžu mať prekrásnu, zdravú, lesklú a na dotyk hebučkú srsť. Nie je to pravda! Nádherný kožuch môže mať akákoľvek zdravá mačička. Stačí len sa o ňu a jej kožúšok pravidelne starať.

Základom je samozrejme kvalitná strava, ktorá telu dodá všetky potrebné látky pre zdravý život. Tam spadá aj kožúšok, ktorého kvalita je priamoúmerná kvalite života mačky a teda i jej spôsobu života a výživy.

Svoju úlohu určite zohráva aj genetika, ale s každým kožuchom sa dnes dá popasovať, aby vyzeral a bol skutočne krásny a jemný. Všetko len o vás, ako o majiteľovi a vašom záujme na tom, aby mačička bola zdravá a krásna.

Pravidelné vyčesávanie kožúška vašej mačky vám zabezpečí, že ten bude jemnejší a hebkejší na dotyk. Stačí 2-3krát do týždňa si nájsť pár minutiek a mačičku prečesať. Uvidíte ako magicky to pôsobí. Ak zároveň budete mačičku kŕmiť kvalitnou stravou a občas prihodíte nejaký ten rybí olej, syrovú či multivitamínovú pastu – výsledok budete vidieť a cítiť takmer okamžite.

Všeobecne ale platí /samozrejme v závislosti od plemena a teda druhu srsti, dĺžky, podsady a podobne/ že mačičku stačí prečesať 1 x za 7-14 dní. To by som nazval základnou starostlivosťou. Vyšší level je, ako som spomínal 2-3 krát do týždňa a tam je už výsledok zjavne lepší a nástup efektu rýchly.

Pomocníci na úpravu srsti

Za roky chovu mačiek som samozrejme vystriedal viac druhov/typov vyčesávačov, hrebeňov a kief. Dnes už mám svoju stálu skupinku 5, ktoré pravidelne používam. Niektoré viac , iné menej, ale myslím, že s jedným typom by som si určite nevystačil. Ja ale patrím do skupiny chovateľov, ktorým 1 vyčesanie za 7-14 dní proste nestačí a chcem aby moje mačičky mali hebučké, krásne a čisté kožuchy. Zároveň tým eliminujem počet chlpov v domácnosti. Narovinu ale píšem i hovorím ľuďom, že mačacie chlpy mám jednoducho všade a kto nechce mať doma chlpy, nech si neobstaráva chlpaté zviera.

 

Najstaršia kefa, ktorú doma mám, je GRO 5904 LONG OVAL BRUSH. Bola jednou z prvých, ktoré som si zakúpil. Používal som ju najmä na Kollbyho, ktorý mal stredne hustý kožuch s podsadou, ale krátky. Nebol milovníkom furminátora, ale túto kefu mal skutočne rád. Výborne sedí do ruky a pekne prečeše každý kožuch. Ideálne je jej použitie práve po úprave srsti furminátorom, na finálne dokončenie. Je veľmi praktická, odolná, dlho vydrží. Používal by som ju na kratšiu srsť a len u dospelých mačiek.

 

Furminátor je už viac ako 6 rokov mojou vyčesávajúcou stálicou. Pamätám si dodnes svoje nadšenie, keď som ho doma vyskúšal. Používam ho len pre svoje krátkosrsté mačičky. Je skutočne skvelý v tom, ako dokáže vyčesať i podsadu a všetky uvoľnené chĺpky. Tým pádom sa eliminuje neporiadok v byte, čo je skvelé. Domácnosti s viacerými mačičkami to určite veľmi ocenia.

Ak budete nasledovať návod a prejdete jedno miesto len raz, nestane sa vám, že mačičku „vyholíte“ príliš, ako sa mi mnohí sťažujú. To je aj dôvod, prečo ho nepoužívam na dlhosrstú Aimme. U Bellinky ale problém nemám. Tá ho miluje!

No jej srsť nie je až tak dlhá a hlavne Bella pĺzne celoročne, takže furminátor je „požehnaním“. 🙂 Používam ho pre krátkosrsté mačičky, ako prvotný nástroj na vyčesanie a potom dokončujem úpravy kefou.

 

 

Po adopcii Aimme som potreboval nejakú kefu na dlhšiu srsť. Nič také som doma nemal tak som zbehol do chovateľských potrieb, kde mi predajca doporučil túto kefu.  Chvíľu sme s ňou fungovali, ale neskôr som sa rozhodol zakúpiť inú, hustejšiu a menšiu. Táto je príliš veľká a je skutočne pre dlhosrsté mačky. Aimme je sice MCO, ale srsť sa pokladá za polodlhú. Kefa to ale nie je zlá, no pre naše potreby sú aj lepšie. U dlhosrstých mačiek s hustou srsťou by som ju využíval viac.

 

Následne som si teda zaobstaral hlavne pre Aimme kefu novú. Typovo rovnakú, ale hustejšiu a menšiu. Tá mi absolútne vyhovuje a plní svoj účel. Používam ju ako „druhú“ kefu po furminátore u krátkosrstých mačiek a u Aimme po hrebeni. Pozbiera všetko, čo predošlé nechali, srsť vyčeše a upraví. Som s ňou veľmi spokojný a mačky ju tiež dobre znášajú. Kefu odporúčam všetkým, ktorý používajú furminátor alebo majú doma mačičky s dlhšou a hustejšou srsťou.

Jedna kefa ale nikdy nestačí 🙂 a tak som si po pár mesiacoch zaobstaral na Aimme i hrebeň. Ten má mať rozčesávací efekt a naozaj funguje. Používam ho iba na ňu, ako prvý nástroj na úpravu srsti. Má dve zahustenia , takže jedno používam na chrbát a hustejšie na bruško. Následne Aimme ešte vyčešem kefou a máme hotovo. Dlhšie chlpy majú tendenciu vytvárať zhluky, ktoré sa môžu zauzliť a mačičku potom trápia bolesti, snaží sa to vykúsať a môže si to až vytrhnúť. Pri pohybe cíti obmedzenie a trhania a samozrejme miesto je citlivé a bolestivé. Preto je dôležitá pravidelná starostlivosť. Tá má preventívne účinky. V prvotnej fáze vzniku zhlukov práve tento hrebeň môže pomôcť a rozčesať dané miesto. Zároveň ale pôsobí ako vyčesávač a upravuje srsť. Vhodný je teda pre všetky mačičky s dlhšou srsťou.

 

Špecialitkou v našej domácnosti ale s osobitným postavením medzi pomôckami na úpravu srsti je táto praktická rukavica. Mnohí mi dodnes neveria, že je to naozaj plnohodnotný vyčesávač.  Mačky ju milujú, vyčesáva srsť , tak čo viac si priať. 🙂

Je to masážno-vyčesávajúca pomôcka. Večer, keď sledujem televíziu a mačky sa striedajú v mojom lone, tak si ju občas navlečiem a pekne vyčesávam a oni slastne vrnia. Masírovanie ich baví, je im príjemné a tak vlastne zabijeme dve muchy jednou ranou. Rukavicu ale používam skutočne len výnimočne a v prípadoch, ako som napísal. Ak potrebujem upravovať srsť , tak siaham po iných pomocníkoch.  Doma ju ale mať chcem, pretože ako som spomenul, masírovanie mačky milujú.

 

Ak už máte doma akúkoľvek mačičku z akýchkoľvek podmienok, vždy je možné dosiahnuť, aby mala krásny kožuch plný zdravia, lesklý a jemný na dotyk. Stačí len nájsť vhodných pomocníkov a trochu času.

 

Podobné príspevky:

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

PREDSTAVUJEME: Borotalco – najlepší púder pre mačky

Vyčesávam, vyčesávaš, vyčesávame

OTÁZKY & ODPOVEDE: Čo je to furminátor a ako funguje?

Hodvábny kožúšok takmer ihneď!

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako privyknúť staršiu a nezvyknutú mačičku na pravidelné vyčesávanie

Lepkaví pomocníci v boji proti mačacím chlpom v domácnosti

Kúpať či nekúpať, to je otázka

Veľkonočné kúpanie BLR

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..