Každý kto ma doma mačičku – bytovku určite vie, ako je náročné udržať doma hygienický poriadok a čistotu. Zvlášť to vedia tí, ktorí majú mačiek viac a tým pádom i záchodíkov. Či chceme alebo nie, každý druh podstielky mačička vynáša na svojich packách či srsti z toalety von.
Neporiadok okolo mačacej toalety sa dá čiastočne eliminovať, ale nikdy sa ho úplne nezbavíme. Patrí to k chovu mačiek. Je to daň za to, že s nimi môžeme zdielať naše životy a že ich máme pri sebe, v našich bytoch a domoch.

Vynášanie podstielky

Vynášanie podstielky je absolútne bežné a normálne. Robia to všetky mačky v závislosti od typu podstielky. Z osobnej skúsenosti tiež viem, že dlhosrsté a veľké mačky (ako napríklad moja maina) vynesú toho oveľa viac, ako menšie a krátkosrsté micinky.
Ak zvolíme vhodný typ steliva a záchodíku, môžeme tento problém čiastočne eliminovať. Krytá toaleta nielen ukotví vo svojom vnútri nepríjemný zápach, ale tiež zabráni, aby mačky pri zahrabávaní pochovala pod nánosom podstielky aj okolie toalety.

S výberom podstielky je to ťažšie, lebo naše preferencie sa nemusia stotožniť s tými, aké má naša micka. Ja som za tie roky vyskúšal množstvo druhov podstielok a či veríte alebo nie, každú mi mačky vynášali. Najlepšie to zvládali so silikagelovou, ale tá zase nevyhovovala mne a niektorým mojim mickám. 🙂

Takže nech máme doma otvorený či uzavretý záchodík, jeden alebo 6, bentonitovú podstielku, silikagelovú alebo kukuričnú, tak či tak máme okolo toalety neporiadok a ten sa postupne roznáša všade po byte.

Riešenie je v podstate iba jedno a to každodenné zametanie, vysávanie a upratovanie, ktorého v domácnosti s viacerými mačkami nie je nikdy dosť. 🙂 Našťastie ja upratujem veľmi rád, takže mi to nerobí žiadny problém, ale predsa by som si prial aspoň to vynášanie podstielky eliminovať.

Predložky pred mačaciu toaletu

Aby sme menej upratovali a mali viac času na hry s našimi mačkami, používame predložky pred toaletu. Predložka by mala byť odolná, umývateľná, dezinfikovateľná, dostatočne veľká a vyrobená tak, aby zachytávala jednotlivé čiastočky steliva, ktoré micka na svojom tele a kožuchu vynesie z toalety von.

Ja som začínal s klasickými mini koberčekmi a predložkami pred dvere. Bohužiaľ sa vôbec neosvedčili. Následne som nepoužíval nič. Keď som prešiel na kukuričné stelivo Cats Best ÖkoPlus, ktoré je veľmi ľahké, začal som zase premýšľať, akú podložku zakúpiť.

Najskôr som zvolil textilnú, ktorá vyzerá ako podložka pred toaletnú misu. Snažil som sa vybrať najväčšiu aká bola dostupná. Bohužiaľ tiež sa neosvedčila. Podstielku nezachytáva tak, ako by som si prijal a rýchlo napáchne.

Následne som zakúpil plastovú, ktorá má množstvo priečinkov rovnakého tvaru. Tá je však tiež maličká a pre veľké mačky je naozaj nevhodná. Maina vylezie zo záchodíka a prekročí ju. 🙂
Pred „normálny“ záchodík by sa však použiť dala, ale našiel som aj lepšie, ktorých štruktúra je komplikovanejšia a zachytávajú tak jednotlivé čiastočky steliva efektívnejšia. Preto som zakúpil ešte jednu a používam ich dodnes.

Pre mačky „normálnych rozmerov“ sú tieto podložky naozaj dostačujúce a ja som s nimi spokojný. Sú kvalitné, odolné, ľahko sa čistia a svoju funkciu si plnia svedomito. 🙂

predložky pred záchod

Keďže mám ešte jednu extra toaletu XXL, Mega Comfy, stále som potreboval veľkú predložku. Nenašiel som. Vyrábajú sa len maličké, alebo od pohľadu nevhodné.

Nedávno som vyberal protišmykovú podložku do vane a napadlo ma, že tá by mohla splniť to, čo by som chcel. Je gumová, bohato členená, pevná, umývateľná a dostatočne veľká, aby Aimme na nej spravila cestou z toalety minimálne jeden krok. A čo je najlepšie, že stále len 52 Kč, narozdiel od iných predložiek, kde sú sumy niekoľkonásobne vyššie.

predložkapred záchod

„Novú predložku“ mám už viac ako mesiac a som nadmieru spokojný. Neporiadok okolo toaliet mám síce stále, ale rozhodne menší ako predtým. Protišmyková podložka granuly steliva zachytáva a mimo sa dostane len veľmi malá časť. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí si nevedia radi podobne ako ja. Určite je vhodná aj pre menšie toalety a ešte aj ušetríte. 🙂

 

 

Podobné príspevky:

Podstielka naša každodenná

RECENZIA podstielky Limara a jej porovnanie s Cats Best ÖkoPlus

Predstavujeme priestranný záchodík Mega Comfy od spoločnosti Tommi

Mačacie hygienické návyky

2 Comments

  1. Vdaka za tip. Doma pouzivam klasicky kobercek, volame ho „red carpet“ 😀 Moj siamak ho vzdy po opusteni toalety „zahrabe“, tak si nie som ista, ci by mu plastova podlozka vyhovovala, ale vyskusam 🙂

    Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..