Výživa mačiek je veľmi pálčivá otázka pre každého zodpovedného chovateľa. Názorov na to, ako svoje šelmy živiť, sa líšia od chovateľa k chovateľovi. Do procesu vstupujú aj médiá a samozrejme reklamy firiem produkujúcich krmivá pre mačky. Zabúdať by sme nemali ani na zvyky našich babičiek a tradičné možnosti chovu mačiek.
V tomto veľkom kolose, ktorý sa venuje problematike výživy domácich mačiek je skutočne ťažké sa zorientovať. Babička im dávala mlieko a zbytky od stola, v reklame vidíme, “čo by kupovali, keby mohli”, veterinár má však iný názor podľa toho, kto ho sponzoruje a chovateľ, čo vám mačiatko predal, používa niečo úplne iné. Tak čo s tým?

Vyzerá to veľmi zložito, ale v podstate nie je. Základom je, že pravdu majú všetci a zároveň nikto. Neexistuje totiž univerzálna rada, ako mačky kŕmiť. Nič totiž nebude fungovať na všetky rovnako. Okrem toho, mačka sama ukáže, čo je ochotná jesť, reklama nereklama.

Existuje však pár pravidiel, nad ktorými by ste minimálne mali premýšľať, ak sa zaoberáte výživou mačiek.

 

Mačka je takmer výhradný mäsožravec
Nech už kŕmite mačku živou, prirodzenou stravou, varenou, či komerčnou, myslite na to, že by mala obsahovať čo nejvyšší podiel, čo najviac kvalitných proteínov. Esenciálny taurín je súčasťou len mäsa a pre mačku je nesmierne potrebný k jej zdravému životu. Pomáha v boji s volnými radikálmi, zabezpečuje zdravý zrak a rozmnožovaciu sústavu.

kŕmenie sa surovým mäsom

Mačka je púštny tvor
Jej strava by preto mala obsahovať dostatok vody. Mačka nebola stvorená na to, aby dodržovala pitný režim vedomím príjmom vody. Hydratácia mačky prebiehala primárne cez potravu a tá bola tvorená najmä mäsom a vnútornosťami. Myslite na to, že mačka potrebuje stravu nielen výživovo hodnotnú ale aj “mokrú”, čiže s dostatočným obsahom vody.

Mačku nedonútite jesť, čo sama odmieta, ale je možné ju motivovať ku zmene. Vo výžive robí veľa chovateľov chybu, že ak nájdu to, čo mačke chutí, už to nezmenia a mačka dostáva len to. Ak naopak niečo nechce, niektorí chovatelia to neriešia. Mačku ale tiež možno motivovať k zmene stravovacích návykov.

sprcha a odmena

Strava by mala vždy zrkadliť zdravotný stav vašej mačky a tiež jej životný štýl a to čo do kvality, tak i objemu dennej dávky. Mačky staršie budú potrebovať iné zloženie krmiva, než mačičky mladé, choré zase iné než mačky zdravé a aktívne určite iné, než tie menej aktívne. Takto by sa dalo pokračovať samozrejme ďalej, ale podstatou je, že to, čo funguje na susedovu mačku, nemusí na vašu a prečo? Pretože to sú dve rozdielne zvieratká, ktoré majú rozdielne potreby a životný štýl.

Ak už budeme mačky kŕmiť mäsom, granulami, domácou stravou, či kombináciou týchto možností a vždy budete myslieť na 4 body vyššie spomenuté, nikdy neurobíte chybu!

Ako začať s prevýchovou na surovú prirodzenú stravu?

A.
V prvom rade je potrebné začať mačkám surové mäso podávať. Malé kúsky, v malom množstve. Tam sa naučíte, čo tá vaša tlamička má rada a čo nie. Následne budete vedieť, od čoho sa odraziť.

B.
Mnohé mačky, generačne zvyknuté sa suchú komerčnú stravu, dokonca odmietajú tú mokrú, natož mäso. Tam je prvá pomoc motivácia namáčaním granulí. Opäť začnite v malom – málo granúl, málo vody. Mačka si musí zvyknúť.

C.
Pravidelnosť podávania je potrebné zvyšovať. Uberajte zároveň na objeme stravy pôvodnej a doplňujte stravu novú. Mačka musí mať stále dostatok a kvalitnej stravy.

D.
Ak chceme mačku motivovať k niečomu, čo nechce, nemá rada, nepozná, je dobré to predstaviť s niečím, čo naopak obľubuje a rada má. Miešajte preto rôzne druhy mäsa, uvidíte, či mačičku prekabátite.

E.
Zvyšujte dávky mäsa a tiež počet porcií. Mačka si postupne zvykne na nový spôsob výživy, ktorý doplní či nahradí ten pôvodný. Mačky majú rady stereotyp a pokiaľ budete dôslední, zvyknú si.

F.
Vzhľadom k tomu, že sa jedná o mäso, je potrebné správne odhadovať dennú dávku a jednu porciu, aby mačička bola schopná zjesť maximum hneď. Mäso sa inak rýchlo kazí a stáva sa pre mačku rizikom.

BLRA a ich výživa surovým mäsom

Moje mačky tiež neboli a nie sú v stravovacích návykoch jednotné. Niektoré majú rady mäso, iné granule a potom je ešte rozdiel v tom, ktorá aké. Všetky nemajú rady podávané typy mäsa. Preto bolo pre mňa ťažké nastaviť jednotný stravovací režim, ale podarilo sa to.
Moje mačky, BLRA, boli teda odchované na granulovanej strave a mokrej komerčnej strave. Dnes však dostávajú 7x v týždni surové mäso, vnútornosti alebo ryby a ako doplnok granule či konzervy.
Ráno sa podáva cca 200 až 3OO g surového mäsa alebo o niečo menej vnútorností. To je prvá kŕmná dávka.
Cez deň si musia vystačiť s miskou vodou zaliatych granulí.
Večer dostanú kŕmné dosky alebo labyrinty s granulami. Na ďalší deň sa to opakuje.
Mäso striedam kuracie stehenné a prsné rezne, morčacie prsia, hovädzie, králičie a losos v kombinácii s kuracímí vnútornosťami ako žalúdky, pečienka a srdiečka.

kuracie mäso

Aktuálne 3 mačky takto papajú mäso a vnútornosti a ryby 7x za týždeň. Robin je bohužiaľ chorý a na diéte, ktorá príjem vysokoproteínovej stravy vylučuje. Sám ale o mäso nejaví záujem, jeho telo vie, že mu to nerobí dobre. Chodí sa k miskám pozrieť, očuchať , ale mäsko už nekonzumuje.

Teraz sa chystám začať testovať firmy, ktoré produkujú mäso pre domáce zvieratká ako psy a mačky na spôsob raw feed. Doteraz totiž nakupujem mäso určené pre ľudskú spotrebu v klasických hypermarketoch. Toto mäso je však stále vzhľadom na objem pomerne drahé, tak by som rád našiel lacnejšiu, ale nie menej kvalitnú alternatívu. O výsekové mäso či mäso nižšej kvality určenej pre zvieratá záujem tiež nemám, tak uvidíme, čo nájdem.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 7/2018, XVIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Zmena v schéme stravovania mojich mačiek BLRA

Moje šelmy BLRA a ich výživa surovým mäsom a vnútornosťami

Čo treba vedieť o kŕmení mačiek pred tým, ako začneme?

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

Čo z našej kuchyne nie je do mačacieho bruška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..