V piatok, 05.05.2017, Aimme /9 rokov/absolvovala plánovaný zákrok na veterinárnej klinike. Išlo o extrakciu dvoch zubov. Jeden z nich bol zlomený a druhý napadnutý kazom v krčku. Zároveň sa rovno naplánovalo i čistenie zubného kameňa, ktoré prvýkrát absolvovala pred 3  rokmi.

Teraz by som rád v bodoch zhrnul základnú starostlivosť a predstavil výsledky tohto zákroku. Na jeho vykonaní sme sa dohodli s pánom veterinárom po ročnej preventívnej prehliadke.  Bohužiaľ sa tam ukázalo, že jeden zúbok je zlomený, čo som si ja nevšimol, hoc im každý týždeň čistím zuby a považujem sa za skúseného chovateľa 🙁 .   Vedel som ale že je tam zápal a zub bude musieť von. Aj preto je dôležitá každoročná prehliadka veterinárom, pretože jeho oko vždy odhalí viac, ako vaše!

V rámci prehliadky boli ale všetky mačky očkované a tak sa zákrok musel odsunúť. Je totiž potrebné preventívne podávania ATB a to sa nezlučuje s čerstvým očkovaním. Počkali sme teda 14 dní.  Aimme začala brať lieky v pondelok, 2x denne , 4 dni pred plánovaným zákrokom.   24 hodín pred samotnou operáciou nedostala žiadne krmivo a 12 hodín vodu /hoc sa vyžadovalo len 8/. Rovnako zo solidarity ani zvyšok môjho kvarteta. Bol som veľmi milo prekvapený ako dobre hladovku zvládali.

Navštevujem malú kliniku a tak som s Aimme strávil celý čas až do uspania. To prebiehalo na 2x, injekciou danej látky. Aimme postupne zaspávala. Práve v tomto čase majú mačky často nauzeu /nutkanie na zvracanie/ preto je vhodné, aby mali žalúdok prázdny.

Zákrok trval 45 minút, zúbky sa vytrhli bez komplikácií a všetky boli vyčistené od zubného kameňa. Na fotkách si môžete pozrieť stav pred zákrokom a 4 dni po.

Ako môžete vidieť, rany po extrakcii sa pekne hoja, ďasná sú bez známok zápalu, zuby sú belšie ako boli a podľa pána veterinára je teraz Aimme bez akýchkoľvek dentálnych problémov. Ma zdravé pekné zuby – teda tie, čo jej ostali.

Aimme som si prevzal ešte v spánku. Mačky , ktoré nie sú pri vedomí, strácajú schopnosť termoregulácie a preto je nutné im zabezpečiť teplo.

Z toho dôvodu som ju uložil pod wafky na obľúbenú umelú kožušinu a prikryl ju.

Pravidelne som kontroloval dych a pod hlavu dal vreckovku pre prípadné zvratky. Tie sú nebezpečné preto, že by sa mačka mohla udusiť.

Na kožušine bola položená ešte plienková podložka. Bolo pravdepodobné, že sa Aimme vyciká a tak sa stalo a  to dokonca 2x, rovnako sa aj pozvracala.  K sebe sa začala prebúdzať až po 4 hodinách od konca operácie.  Vodu mala položenú asi  meter od miesta, kde ležala, aby bola nútená sa pohnúť.

U mačiek treba vždy dávať pozor na to, aby si neublížili. Rady skáču a teraz  ich koordinácia pohybov bola značne narušená, takže som za ňou stále nabehal. V podstate sme si vymenili úlohy. Obvykle mačky prenasledujú mňa.

Večer okolo 7 hodiny už mohla dostať prvé jedlo. Keďže šlo o zákroku s chrupom, bolo nutné jej podať mäkkú stravu a teda som siahol po obľúbenej konzerve, ktorú bude dostáva už niekoľko dní, aby nepociťovala bolesť.  ATB dnes dobrala a od zajtra už prejde na klasické stravovanie u nás doma a teda kombináciu granúl a mäsa.

V rámci domácej terapie som Aimme striekal do papuľky koloidné striebro a natieral jej zuby pastou Orozyme počas prvých 2 dní. Bál som sa zápalu aj keď dostávala ATB. Našťastie všetko zvládla s prehľadom a nemal som ani pocit, že by cítila bolesť. Je to veľká bojovníčka – predsa len levica! 🙂

 

Podobné príspevky:

Aimme dnes úspešne absolvovala II. čistenie chrupu a extrakciu 2 zubov

Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Zubný kameň a filter na vodu BRITA

5 Comments

 1. Dobrý deň, mám 7 mesačného kocúrika a o niečo mladšiu mačičku. Chcem ich oboch dať sterilizovať. Čítala som, že kocúrika až po 9 mesiaci veku takže asi skôr dám mačičku. Môžem už v tom to veku? Ruju sme zatiaľ nepozorovali, ale čítala som že sa má sterilizácia vykonať pred prvou rujou?

  danka
  1. Dobrý deň,

   kastrovať mačiatka je možné od 6 mesiacov absolútne normálne. Robí sa to aj skôr, ale tu na to vetovia ani majitelia nie sú veľmi zvyknutí.
   Áno, správne, pred prvou rujou. mesiacov je vek akurát!
   Sterilizovať/kastrovať mačky je veľmi zodpovedné zdravé a prospešné rozhodnutie pre obe strany!

   Držím palce!

   Kajo

 2. Zdravím ☺️ mam britského kocurika ktorý má 1 rok a 4 mesiace. Pri čistení zúbkov som si všimla že jeden zub na hornej čeľusti mu rastie krivo a keď zahryzne, zub mu už vytvoril malý kráter na dolnom ďasne. V piatok 13.11. sme mu ho nechali vytrhnúť s tým že veterinár bol spokojný všetko išlo bez problémov a tvrdil, že do 2 dni sa mu zacely rana a že netreba ani atb. Dostal len protizapalovu injekciu a druhu proti bolesti. Poradil kúpiť ešte Corsodyl gél na dezinfekciu rany. Dávam mu to 2x denne. Chcem sa spýtať keďže už máte veľa skúseností s trhanim zúbkov a teda aj s tým ako rana vyzerá, či je normálne, že rana sa ešte nezacelila dasno je trochu červené a stále vyzerá od piatka v podstate rovnako (ma tam stále ten krvný koláč – šedý povlak). Už nekrvaca ani nemám pocit že by mu nejak veľmi smrdelo z papulky. On sa tiež správa jak keby na operácii ani nebol v pohode papa granulky aj surové mäsko. Ja ho ale ešte krmim na spestrenie aj tuniakovymi filetami v žele čo sme ale momentálne vylúčili aby mu kúsky neostali v rane. Je teda tento priebeh liečenia normálny či máme pre istotu skočiť k vet? keď tvrdil že rana sa rýchlo zacely a aj na vašich foto som videla že po 4 dňoch to vyzerá už perfektne. Myslíte že už by sme mohli dať aj kapsicku? Ďakujem pekne za radu ☺️

  Zuzka
  1. Zdravím,

   dle popisu to nezhodnotím. Když si myslíte, že je problém, volejte veterináři. U trhání zubů se vždy podává ATB, nevím co je injekce proti zápalu ???
   Chvíli trvá než se rana zahojí, nepanikařil bych.
   Kočky zvládají bolest velice dobře.
   Držím tlapky!

   Lucián & BRAG

 3. Už sme volali s vet a povedal, že to môže trvať aj dlhšie ale nemáme sa báť 🙂 Pomaly sa to začalo zacelovať. Neviem aká injekcia to presne bola ale niečo aby mu to tú ranu stiahlo a nezapalovala sa a povedali nám, že to na doliečenie stačí a netreba aby bral atb takže uvidíme ale je to na dobrej ceste. Vďaka za odpoveď.

  Zuzka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..