Najčastejšou poruchou správania v rámci mačacej domácnosti býva nedodržiavanie hygieny našich miláčikov. Z piatich mačiek, ktoré som choval, mali v istej etape života problémy 3 a u 2 mačiek sa pravidelne vracali. Problém nedostatočnej hygieny je však vždy len upozornením, že s našou mačičkou sa niečo deje a musíme to začať ihneď riešiť.

Hygienické návyky mačiek sú silné a ak ich samotná mačka porušuje, nie je to dobré znamenia. Vysvetlením je fyzická či psychická príčina, ktorá narušila stálosť vnútorného prostredia mačky a tiež jej osobnú pohodu.
V takýchto prípadoch je nutné navštíviť veterinára, ktorý nám pomôže odhaliť príčinu nečistotnosti našej mačky, nastoliť správnu a efektívnu terapiu a tiež nám poradí ako mačičke spríjemniť jej ochorenie.

Medzitým sa ale musíme postarať o našu domácnosť. Mačička nám svojou nečistotnosťou chce povedať, že je chorá, v nepohode, niečo negatívne sa s ňou deje. Preto navštevuje miesta, kde chodíme, spíme, trávime čas,…. a tam vykonáva potrebu, aby sme si to všimli.

MAČIČKU ZA TOTO SPRÁVANIE TEDA NIKDY NETRESTÁME!!!

Naopak, vyhľadáme odbornú pomoc, začneme s liečbou, obrníme sa vysokou dávkou trpezlivosti a znehodnotené miesta budeme dôkladne umývať octovým roztokom.. (Čo sa dá vyhodiť odporúčam vyhodiť a čo nie, treba dôkladne očistiť roztokom vody a octu. Nikdy nepoužívajte prostriedky na báze chlóru, lebo čpavok mačky priťahuje.)

Posteľná plachta naťahovacia – podšitá PVC

Najčastejším miesto nečistotnosti mačiek je azda práve naša posteľ. Keďže mačací moč má silnú arómu, vždy sa pri nečistotnosti odporúča znehodnotené veci vyhodiť. V prípade postele by sme mali ale náročnú prácu. Preto všetkým odporúčam zakúpenie špeciálnej plachy s gumenou výstelkou, ktorá ochráni váš matrac i posteľné prádlo pred mačacím močom počas choroby vášho miláčika.

Ide o klasickú naťahovaciu plachtu, ktorej spodnú stranu tvorí guma (PVC-P bez ftalátov). Tá zabráni, aby moč presiakol do posteľného prádla či matracu. Plachtu používam na zakrytie celej postele a pokiaľ nie som doma, schovávam pod ňu aj posteľné prádlo a vankúše.

 photo 1_zpsf0bb4d7e.jpg

Zatiaľ sa mi nestalo, že by plachtu niekto otestoval, ale keďže je pôvodne urobená pre človeka s inkontinenciou, predpokladám, že bude úspešná aj pri mačkách.
Jedinú nevýhodu vidím v tom, že keď sa mica do plachty zadrapne, tak gumovú výstelku prederaví. Aj tak ale v prípade pomočenia vznikne určite menšia škoda ako bez plachty.

 photo 2_zps8c8f92c0.jpg

Plachtu zakúpite v lekárni, kde sa predáva aj zdravotnícky materiál – dvojplachta stojí okolo 50 EUR. Videl som ju ale aj v ponuke niektorých e-shopov, ktoré sa zaoberajú posteľným prádlom.

 photo 3_zps0e7e8bc6.jpg

Viac o nečistotnosti mačiek a hygienických návykoch sa dočítate tu:

Všetko dôležité o mačacej toalete
Mačacie hygienické návyky
Problémy s nečistotnosťou – Kollbyho prílišná posadnutosť čistotou a poriadkom
Problémy s nečistotnosťou – Lolinkino zastrašovanie
Robinove problémy s nečistotnosťou – zapálený mechúr a vysoké pH moču
Robin mal opäť problémy s nečistotnosťou – tentokrát psychického pôvodu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..