Ďalším zo série dopracovaných článkov je „Koľko stojí starostlivosť o moje mačky“. Jeho pôvodná verzia vyšla  v júni 2012, keď som žil ešte na Slovensku a namiesto BLRA som mal KBLR. Od tých čias sa veľa zmenila a to nie len v osadení mačiek doma, ale tiež v ich potrebách a starostlivosti. Zmenil som množstvo prípravkov, ktoré som používal. Vymenil som aj krmivo i podstielku a namiesto mokrej stravy začal používať hlavne mäso a vnútornosti. Zmenil som aj krajinu, kde žijeme,  čo sa určite odrazilo aj na cenách, ktoré za mačacie produkty a veterinárnu starostlivosť platím.

V roku 2012 som sa dopočítal k číslu 90 Eur/ 2432 Kč mesačne pre 4 mačky. Sám som veľmi zvedavý, ako dopadne nový výsledok, prepočítaný znovu, ale po 4 rokoch. Každý náklad budem prepočítavať na 4 mačky na 1 mesiac, aby som sa dopracoval k tomu, koľko asi stojí starostlivosť o moje mačky mesačne. Bude to samozrejme odhad, ale verím, že všetkým ukáže, že mať domáce zvieratko nie je práve najlacnejšia vec, ak to beriete vážne a zodpovedne a chcete mačkám dopriať krásny, dlhý a hlavne zdravý život.

Veterinárna starostlivosť

Bohužiaľ, veterinárna starostlivosť je extrémne drahá. Preto je veľmi dôležitá prevencia. Tá vás vyjde vždy lacnejšie,  ako následná liečba či riešenie zdravotných problémov. Životný štýl mačky je kľúčom k jej šťastnému a zdravému životu. A ak máte mačiek viac, je to o to dôležitejšie, pretože existuje skupina prenosných ochorení a tie vám môžu doma kolovať a zvyšovať tak náklady.

U zdravých a bezproblémových jedincov je veterinárna starostlivosť veľmi jednoduchá, raz ročne očkovanie s preventívnou prehliadkou a to je všetko. Samozrejme je treba kastrácia, ale to je jednorazová záležitosť, takže jedna investícia za celý život, čo je banalita. Sloboda zvierat na Slovensku tiež kastruje mačičky, ktoré nájdete či pouličky/ferálne a to len za 20 Eur. Okrem toho, ak chcete s micenkami vycestovať, tak potrebujete pas a čip, obe položky sú ale podobne ako kastrácia na celý život, takže jednorazový náklad, ktorý sa dá zvládnuť a dnes už inak nie je čip zase celoplošne povinný, len v prípade cesty mimo krajinu.

Moje mačky sú pomerne zdravé /klop klop/ a nevyžadujú pravidelnú veterinárnu starostlivosť. Sú kastrované, takže tento vstupný náklad máme za sebou a rovnako sú všetky začipované a majú vystavené pasy.

Z pravidelných veterinárnych úkonov využívame:

1. Očkovanie

Raz ročne si domov pozývam veterinára, aby spravil u mačiek preventívnu prehliadku a očkovanie. BLRA sú rozdelené do dvojíc, ktoré majú rovnaké očkovanie látky. Prehliadka s výjazdom domov a očkovaním naposledy /02 2016/ stála 2310 Kč. To je 193 Kč na mesiac / 7 Eur.

2. Odčervovanie

Pravidelné odčervovanie bytových mačiek je u nás súčasťou režimu už mnohé roky. Raz za tri mesiace dostanú mačky tabletku proti endoparazitom. Alternatívou je vyšetrenie trusu/koprológia/. Tabletky pre 4 mačky na jednu aplikáciu stoja cca: 200 Kč, potrebujeme to 4x za rok, ale mesačná spotreba je cca minimálne 67 Kč / 2,5 Eur.

3. Ochorenie

V priebehu roka môže nastať situácia, že mačička ochorie alebo potrebuje nejaký veterinárny úkon ako čistenie zubného kameňa a podobne. Tento rok bola na jar chorá Aimme a cela táto starostlivosť stále skoro 5000 Kč. Lieky, vyšetrenie, krvné rozbory a mäso. Toto budem brať ako ročný náklad, keby náhodou bola 1 mačka raz za rok chorá. Mesačne to vyjde teda 417 Kč / 15 Eur.

Takže veterinárne úkony prepočítané na 4 mačky na 12mesiacov vychádzajú mesačne: 677 Kč / 25 Eur

veterinár

Krmivo, mäso a maškrty

Kvalitná, plnohodnotná a kompletná strava je základom zdravého vývinu a života našej mačky. Strava sa odráža nielen navonok – do výzoru mačky, ale i do vnútra, teda jej zdravia a ovplyvňuje i jej psychickú pohodu.
Mnohokrát som to spomenul a urobím tak zas, pretože je to nesmierne dôležité – to, čo investuje každý chovateľ do kvalitného krmiva/stravy, nezaplatí neskôr u veterinára za riešenie prípadných poškodení zdravia a chorôb!

Základom stravy mojich mačiek sú zatiaľ stále kvalitné granule. Ich priemerná cena je cca 1100 Kč za 10 kg vrece, ktoré vydrží cca 50 dní v priemere. To znamená, že na mesiac to je cca 550 Kč / 20 Eur.

Okrem toho mačky dostávajú mesačne aj pomerne veľkú časť surovej stravy a to v podobe mäsa a vnútorností. Aktuálne je to tento rok zatiaľ menej ako minulý, ale postupne to zase zvyšujem. Od začiatku roka dostali cca 16 kg mäsa a vnútorností za 1400 Kč. Mesačne to teda vychádza 175 Kč, ale toto číslo bude v druhej polovici roka vyššie, asi raz toľko, lebo mäska bolo tento rok naozaj oveľa menej, ako by som chcel. Takže budem počítať s dvojnásobkom a to je 350 Kč mesačne / 13 Eur.

Maškrty, mokrú stravu a trávu musím odhadnúť, lebo si neevidujem ich nákup a veľa dostávajú cicíky aj od priateľov a známych, ktorí ku nám chodia. Rovnako sem patrí aj náklad na filtračné patróny Brita. Spolu je to mesačne cca 150 Kč / 5,5 Eur.

Za mačacie stravovanie teda v prepočte zaplatím  mesačne: 1050 Kč / 38,5 Eur

mäso vnútornosti strava jedlo krmivo

Podstielka do toalety

Nemalou položkou v „mačacom domácom rozpočte“ je určite podstielka do toalety. Tu je dôležitý najmä počet mačiek, počet záchodíkov a ich vyťaženosť. Aktuálne používam stále Cats Best ÖkoPlus do troch toaliet. 18 kg /40 l balenie nakupujem za cca 550 – 650 Kč a vydrží cca 60 dní. Mesačný náklad je teda 300 Kč, čo je 11 Eur.
Filtre do toaliet, ktoré stoja okolo 55Kč / 2€ a vymieňam ich raz za tri mesiace sú započítané v tejto sume.

cats best oko

Kozmetické pomôcky a prostriedky

V starostlivosti o mačky používam pravidelne viac prípravkov a prostriedkov ako šampóny / suché i mokré/, vlhké utierky, vatové tampóny, emulziu na čistenie uší, dentálny sprej, koloidné striebro, orozyme na zuby a samozrejme kefy, furminátor, zubné kefky a kliešte.

Nákup kozmetických pomôcok som mesačne rozpočítal aj s amortizáciou prostriedkov na 400 Kč / 15 Eur.

starostlivosť

Hračky, hry a zábava

Posledné dva roky sa snažím utrácať za hračky čoraz menej. Bolo obdobie, keď som to skutočne preháňal a možno si i vytvoril menšiu závislosť.  Vďaka tomu majú ale BLRA množstvo hračiek a aj zásoby. Preto radšej teraz hračky vyrábam či renovujem, než nakupujem. Predsa ale majú sviatky a Vianoce a tak občasne niečo nové pribudne.

Mesačný náklad na hračky a ich obnovu a amortizáciu by som počítal na 100 Kč / 4 Eur.

hračky, zábava, hry

Keďže si vediem presnú evidenciu veterinárnych úkonov, kupovaných chovateľských potrieb, krmív a tiež evidujem spotrebu podstielky a granúl, vedel som si čo najpresnejšie odvodiť jednotlivé náklady na starostlivosť o moje mačky. Počítal som aj náklady na dopravu z elektronických obchodov. Sumy som potom následne prepočítal na 1 mesiac a snažil sa odhadnúť aj prípadný náklad na amortizáciu.

Výsledok je teda takýto:

starostlivosť o mačky

 

Nakoniec mi teda vyšla suma 2527 Kč / 93 € mesačne pre 4 mačky. Za 4 roky teda vzrástla cena za starostlivosť o moje mačky o minimum / rok 2012 2430 Kč / 90 Eur/.

Je ale pravda, že pred 4 rokmi som nepočítal obnovu vecí, ani poštovné náklady pri nákupe z elektronických obchodov. Kupoval som zbytočne predražené granule a ešte aj obilné niektoré. Používal som ale menej kozmetických prostriedkov v starostlivosti a menej mäsa vo výžive. Ceny v Českej republike sú ale za tovary a služby o poznanie nižšie, ako na Slovensku.

Môj záver je, že mačky majú teraz kvalitnejšiu stravu, podstielku, starostlivosť i kozmetiku, za takmer rovnaký objem peňazí, ako to bolo  pred 4 rokmi na Slovensku. A to je skvelý výsledok!

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 11/2016, XVI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Koľko stojí starostlivosť o moje mačky

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky

Moje mačky – ničiteľky domáceho zariadenia a vybavenia

Moje šelmy BLRA a ich výživa surovým mäsom a vnútornosťami

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..