Domáce zviera  v domácnosti znamená prispôsobenie života človeka i jeho potrebám. Každý živý tvor potrebuje čas, priestor, opateru, pozornosť a nemalé finančné prostriedky. Zvieratko sa stáva členom domácnosti a zodpovednosťou jeho majiteľa. Mnoho začínajúcich chovateľov má obavy z toho, či na jedno zvieratko budú vlastne stačiť, zvlášť, ak nemajú žiadne predchádzajúce skúsenosti. Tento prístup je veľmi zodpovedný, cítim z neho pokoru k úlohe chovateľa a to je správne. V niektorých prípadoch je ale aj tak lepšie, vziať si zvieratká v páre, teda minimálne dve. Hlavne u mačiek sa často stáva, že následne, za nejaký čas, prichádza túžba rodinku rozšíriť o nového chlpáča. Ak sa adoptujú mačičky dve, ušetria sa následne starosti so zoznamovaním jedináčika  s novým prírastkom.

Jednu alebo dve?

Na môj blog chodí veľa otázok ohľadom adopcie či nákupu mačiek a to ako mačiatok, tak i dospelých. Veľa začiatočníkov má strach, že si s mačiatkom nebudú vedieť poradiť a preto aj keď im v depozite ponúkajú súrodencov v páre, zvolia radšej jedno. Áno, strach značí pokoru a to je vždy dobré znamenie. Ono sa to nemusí tak zdať, ale aj jedno mačiatko vie prevrátiť celú domácnosť naruby a to to ani nemusím myslieť len obrazne. Mačence majú veľa energie a pokiaľ vyrastajú bez svojej matky či súrodencov alebo iných mačiek či zvierat, obracajú všetku svoju pozornosť na svojich majiteľov.  Očakávajú od nich absolútne všetko, vždy a všade. Mačiatka sú neunaviteľné a energické a potrebujú mnoho podnetov, aby si vybili svoju energiu. Okrem zábavy ale vyžadujú aj svoj režim, výchovu, stanoviť hranice a mantinely komunikácie. To už je ale tá ťažšia časť pre chovateľa, u ktorej je potrebné poznať prejavy mačiatka a správne v nich čítať. Ak sa to všetko ale podarí, vznikne nádherný vzťah, puto človek – mačka, a to na dlhé roky.

mača
Kollby mačiatko

Po prvej často prichádza druhá

Ak človek zvládne tieto základy, často začne premýšľať nad tým, že by sa mu do domácnosti zmestila ešte jedna nemá tvár. Niektorí sa pre ďalšiu adopciu rozhodnú v prvých mesiacoch, po roku, alebo i niekoľkých. Všetky situácie majú svoje pre i proti. Z mojich skúseností ale vyplýva, že čím dlhšie sa čaká, tým ťažšie bývajú zoznamovania jednotlivých mačiek a ich ochota sa prispôsobiť novej situácii.

Jedináčikovia sú veľmi špecifická skupina, rovnako ako je to aj u ľudí. Majú svoje kráľovstvo a svojich poddaných /to sú samozrejme majitelia/. 🙂 O jedlo ani opateru sa nemusia deliť a po nejakú tú dobrotu či pohladenie nemusia chodiť ďaleko. Žijú obklopený svojím mačacím svetom, v ktorom bezmedzne vládnu niekoľko rokov. Majitelia to ale asi vnímajú inak a majú pocit, že je tam ešte časová a finančná rezerva a tak by sa hodila druhá mačička, ktorá by sa stala ďalšou ozdobou domácnosti a mačacím partnerom mačičky číslo 1.

Realita je však taká, že do kráľovstva jednej mačky prinesie majiteľ mačku inú, teda zveda, nepriateľa. Naraz už nie je pozornosť smerovaná len číslu jedna. Všetky hračky a pelechy sú cítiť pachom nováčika. Ruky sa už tiež nenaťahajú len za pôvodnou mačkou. Jedináčik sa náhle ocitá v situáciu, kde má „konkurenciu“, ktorú nepozná a ani nechce poznať, skôr naopak.

Bella, Lola, Robin, Aimme
všetci spolu

Zoznamovanie mačiek môže byť náročné

Zoznamovanie býva občasne problematické. Existujú metódy ako mačičkám túto cestu uľahčiť. Na začiatok je ale dôležitejšie správne mačky nakombinovať. Tým sa môže predísť sklamaniu u chovateľa a potom pretekaniu krvi u mačiek. Skúsený chovateľ pozná svoju micenku a ten, od ktorého novú mačičku adoptuje, by mal byť na tom rovnako. Takže pri dobrom čaji či káve si môžu vzájomne opísať svoje mačacie radosti a zistiť, či by sa k sebe povahou a temperamentom hodili.Toto je jeden z dôvodov, prečo vrelo odporúčam adopcie mačiek z domácich depozitov. Takéto mačky žijú v rodine, s inými mačičkami, socializujú sa ako s ľuďmi, tak s inými mačkami a v domácom prostredí sú pod drobnohľadom. To je základ preto, aby ju depozitári/ky spoznali a vedeli jej nájsť adekvátny domov a vybrať tých správnych mačacích parťákov.

spánok

Mačka je samotár, ale …

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že mačka v prírode je tvor samotár. Okrem leva žiadna iná nežije v kolónii. Mačkovité šelmy sa vzájomne kontaktujú len v prípade, že je čas párenia. Následne samec opúšťa samicu a tá  sa sama stará o svoje potomstvo. Mačka domáca je špeciálna kategória. Život s človekom ju zmenil a začala tvoriť mestské a prímestské kolónie, ktoré jej dali vyššie šance, aby prežila. Ferálne mačky sa naučili, že v skupine je väčšia sila. Ustúpili preto zo svojich nárokov a vytvorili skupiny rodinného typu. Ich sociálne väzby bývajú silné a dokonca sú schopné si vzájomne obstarávať aj potomstvo.

To, čo však vytvoríme doma, nie je prirodzená rodinná štruktúra, akú tvoria v prírode levy, ani sociálna skupina, ktoré vzniká prirodzene v mestách a na vidieku. Mačaciu rodinu u nás doma tvoria ľudia, svojím vedomím rozhodnutím a mačky necháva, aby sa s tým proste zmierili. Tie sú následne nútené vysporiadať sa jedna s druhou a to obvykle v malom priestore, v ktorom trávia všetok svoj čas. To, čo bolo len jednej je naraz dvoch a aj keby mačky ako chceli, nejde uniknúť jedna druhej. To už môže byť stresujúce, že?

Kollby s postrojom na prechádzka vonku

Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako následná terapia

Najdôležitejšie je rozhodnutie človeka, že je schopný a ochotný  sa postarať o domáce zvieratko. Ak sa predtým bude venovať vzdelávaniu, určite bude dobre pripravený na príchod mačičky domov. Samotná výchova bude o to ľahšia, že nový majiteľ už bude mať všetky základné informácie a bude pripravený na bežné situácie, ktoré s mačičkou môžu nastať. Ak sa časom rozhodne pre adopciu druhej mačičky, bude vedieť na koho sa obrátiť a čo zisťovať. Určite je nepopierateľný rozdiel medzi adopciou mačičky z domáceho depozitu a od množiteľa. Čím lepšie bude človek poznať svoju mačku, jej denné rituály, návyky, temperament, tým ľahšie bude môcť hľadať a vyberať jej nového parťáka. To je základ, na ktorom sa dá stavať a ktorý zabezpečí, že riziko z neúspechu bude nižšie. Následne je ešte potrebné si osvojiť zoznamovacie techniky a pripraviť sa na príchod novej mačky. To vyžaduje samozrejme aj investíciu do  výbavy pre novú mačku a prípravu domáceho prostredia.

Všetci spolu an psoteli

Druhý scenár je taký, že si noví majitelia adoptujú rovno mačičky dve, ideálne súrodencov,  alebo nepokrvné duo, ktoré je na seba proste zvyknuté. Na začiatok to môže byť síce o niečo málo náročnejšie, ale zase už nemusia nikdy riešiť zoznamovanie mačiek. Rovno majú mačičky dve, alebo aj tri, ktoré spolunažívajú v harmónii. To, že si jedna vybrala druhú dáva nádej, že ich idylický vzťah bude trvať navždy. Je to vždy praktickejšie, ako hľadať vhodnú mačičku po rokoch. Je ale prirodzené, že neskúsení majitelia sa tohto kroku boja. Dve mačičky môže byť naozaj veľa práce. Nič sa nedá predikovať so 100% pravdepodobnosťou. Všetko je veľmi individuálne, ako individuálne sú aj mačky alebo my ľudia. Niektoré mačičky sú jedináčikovia od prírody a túžia potom byť tou jedinou v našom živote. Sú ale mačky ktoré trpia ak sa dvere za jej človekom každé ráno zatvoria a ony sú nútené k samote počas dlhých hodín. Rovnako sú micenky, ktoré nemajú problém akceptovať inú mačku alebo zvieratko a také, ktoré by ich najradšej rozdriapali. Dobrá správa ale je, že na každú z týchto situácií je možné sa pripraviť a teda eliminovať jej negatívne dopady. Všetko je len o prístupe. Život s jednou mačičkou je rovnako krásny a prínosný, ako môže byť s mačičkami štyrmi. My sme tí, ktorí ten život zariaďujú a je len na nás, aké podmienky pre seba a naše mačičky pripravíme.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 9/2018, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Chcem mačičku alebo kocúrika?

Chcem mačičku, ale akú si vybrať – čistokrvnú či domácu?

Príchod mačky do domácnosti

Príprava podnetného prostredia pre mačku

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..