Mačka trávi starostlivosťou o svoj zovňajšok, čiže umývaním svojho kožucha, približne tretinu svojho života. Je to inštinktívne správanie, ktoré majú všetky mačky a mačkovité šelmy. Má zabrániť nepríjemnému pachu, ktorý by týchto predátorov prezradil pri love.
Bytová mačička je špeciálna kategória. Chodí na linku, do postele, na balkón, váľa sa po zemi a samozrejme navštevuje toaletu. Život po boku človeka jej mnoho dal, ale tiež za to niečím musela zaplatiť. Bytovky a ich odchovy už nie sú tak odolné a sebestačné, ako kedysi. Mačky získavajú nové návyky a stávajú sa rozmaznanejšie, viac odkázané na nás a našu starostlivosť. My teda máme to, čo sme si vychovali, zdomácnili. 🙂
Pokiaľ je mačička zdravá, udržuje sa sama v čistote, ale sú veci, s ktorými si sama neporadí.
Starostlivosť o bytové mačky môže mať rôzne úrovne. Niektorí ľudia si privedú mačičku domov, chovajú ju, hrajú sa spoločne, ale neriešia nejakú ďalšiu starostlivosť. Potom sú takí, ktorí sa zaoberajú srsťou, zúbkami, uškami, pazúrikmi a podobne a ďalšia skupina sú chovatelia/vystavovatelia, ktorí doma majú priam kráľovské rodiny šľachticov a tak k nim aj pristupujú a to najmä pred „show“. 🙂
Moja starostlivosť o mačky je podľa mňa na „normálnej úrovni“ – takto to ale vnímam ja. 🙂
Z hľadiska kozmetiky je u nás najdôležitejší deň nedeľa. To je čas na úpravu a čistenie mačacích kožuchov, zubov, uší a podobne. Tento rituál trvá asi 45 minút bez upratovania.
Na posteľ potiahnutú igelitom vykladám všetky prípravky a prostriedky a postupne si beriem jednu mačičku za druhou, vždy v rovnakom poradí. Vzhľadom nato, že tento rituál robím už dlhé roky, mačky sú naňho zvyknuté. Vedia presne, čo ich čaká a neminie a preto nemajú záchvaty paniky, ani neutekajú. Snažia sa občas tváriť nenápadne alebo niekam zalezú, no vedia, že si ich aj tak nájdem a vytiahnem. Mačičky sa nijak nebránia, len majú zvukové prejavy. Na manipuláciu sú rovnako privyknuté, pretože sa s ňou stretli pravidelne a za rovnakých podmienok. To je základom ich adaptability na tieto úkony. Zároveň je to základné pravidlo výcviku mačky – trpezlivo opakovať neustále tie isté úkony, pokyny, zákazy, ect.
KOLOIDNÉ STRIEBRO
Koloidné striebro je skutočný poklad v mojej domácnosti. Používam ho už roky a som s ním nadmieru spokojný. Aktuálne ho využívam u všetkých mačiek ako prvý. Nanesiem malé množstvo na vatový tampónik a prečistím nosík, tváre, bradu a okolie očí.
Koloidné striebro mi ale pomáha aj v liečbe mačacieho akné / čierne bodky na tvári či chvoste/, s ktorým bojovala Bella dlhé roky a dnes ho už nemá.
Zároveň ho každý druhý týždeň používam i na čistenie uší – striedam ho s prípravkom priamo na uši. I v tomto prípade mi koloidné striebro veľmi pomohlo, lebo príchodom Aimme, mi asi rok kolovala medzi mačkami infekcia kvasiniek a ATB či klasické prípravky nezaberali. Koloidné striebro to vyriešilo a preto je stálicou medzi prostriedkami pre mačky. Boli aj chvíle, keď som ním čistil ústnu dutinu, miesto pasty a análne vačky.
ÚSTNY SPREJ
Keďže dve moje mačky mali problémy s chrupom, začal som pár rokov dozadu čistiť ich zúbky 1x v týždni. Vystriedal som viacero prípravkov a aktuálne používam ústny sprej, Orozyme pastu a klasickú zubnú kefku.
Dental Care Spray od spoločnosti Flamingo mám na skúšku, ako úplne nový. Predtým som používal sprej od Trixie. Oba stoja okolo 80 Kč. Pravdepodobne budem značky ešte striedať.
Sprej nastriekam do papuľky a nechám pôsobiť. Následne umyjem zuby kefkou, ktorú rovnako postriekam preparátom a nanesiem na zúbky Orozyme pastu.
OROZYME
Orozyme pasta je rovnako u nás zavedeným produktom, ktorý používam dlhé roky, od prvých zubných problémov, kedy mi bola doporučená. Aimme /2014/ a Bella /2008/ sú obe po zákroku odstraňovania zubného kameňa a Orozyme vnímam ako prevenciu. Zatiaľ, podľa veterinára, nie je nutný zákrok ani u jednej z mojich mačiek opakovať a to sú skvelé správy.
UŠNÝ ROZTOK
Ušný roztok, podobne ako ústny sprej zatiaľ striedam. Aktuálne mám liehové kvapky od spoločnosti Pets are friends, ale používal som aj od spoločnosti Trixie. Práve z dôvodu, že sú liehové a vysušujú, používam ich 1x za 14 dní a striedam s vyššie spomenutým koloidným striebrom.
Ak mačičke príliš vysušíte sliznicu, začne sa nadmerná tvorba mazu – to je ten tmavý povlak vnútornej výstelky ucha. Takže radšej menej, skromne.
VLHKÉ UTIERKY
Vlhké utierky by si zaslúžili Nobelovu cenu. 🙂 Všeobecne v domácnosti majú extrémne mnoho využitia. U mačiek používam tie, určené deťom, aby som mal istotu, že sú čo najmenej ohrozujúce zdravia. Používam ich na pretieranie análnych otvorov, čistenie labiek, srsti a podobne. Sú skvelým pomocníkom!
ŠAMPÓN
BLRA nie sú mačičky, ktoré by navštevovali výstavy a tak nie je dôvod ich kúpať. Sú to klasické gaučane, takže nemajú príliš možností sa ufúľať. Aj napriek tomu si myslím, že jedno kúpanie za rok je namieste. Túto tradíciu som zaviedol na príchod jari a oslavy Veľkej noci. Inak si myslím, že mačičku kúpať nie je nutné – veď sa umýva samaa dôkladne.
Šampóny momentálne používame doma dva. Jeden je klasický vlhký šampón, ktorý sa používa napenený a teda s vodou a následne sa zmýva. Ide o prípravok Khara. Ten používam 1 x ročne pre všetky mačičky.
Kým Bella bojovala s mačacím akné, používam som pre ňu / a i ostatných/ psí bieliaci šampón od spoločnosti Beaphar.
Okrem toho mám doma ešte „vlhký“ šampón , ktorý sa ale nezmýva a to od spoločnosti Furminátor. Jeho vôňa je neuveriteľná! Ten používam na špeciálne príležitosti, ako sviatky a podobne, aby micenky krásne voňali. 🙂
PÚDER
Posledným kozmetickým prípravkom je púder. Ten používam od známej značky Borotalco. Som s ním nadmieru spokojný. Vyskúšal som už aj iné a nedosahovali jeho kvalít.
Púder je záležitosť jedine Aimme, ktorej kožúšok je po ňom krásne jemný, neuveriteľne príjemný na dotyk a nadýchaný. Veľmi krásne vonia a pôsobí teda i parfumačne, čo je obrovská výhoda.
Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 2/2017, XVII. Ročník.
Podobné príspevky: