Podobne, ako v prípade článku o výbere suchej granulovanej stravy, nadišiel čas editovať aj tento príspevok. Veľa vecí sa v čase mení, veľa vecí sa učím nových, neustále sledujem novinky na trhu a mením základné prostriedky, ktoré používam. O to všetko by som sa rád podelil v aktualizovanom článku o starostlivosti o moje mačacie kvarteto BLRA.

To, čo zostáva nezmenené z pôvodného príspevku je, že mať akékoľvek domáce zvieratko si vyžaduje určitú starostlivosť a opateru. Jej základom je pocit zodpovednosti, ktorý nás motivuje sa o živého tvora príkladne starať. Práve zodpovednosť za iný život býva často opomenutá a so zvieratkami je následne zaobchádzané ako s vecami, ktoré nemilujú, necítia, nemajú väzby na človeka, jeho domov, životný štýl či rodinu, ……
Zodpovednosti by sa mal každý človiečik naučiť doma, v rodine, od príbuzných, či v predškolskom a školskom zariadení, počas organizovanej mimoškolskej činnosti alebo v iných sociálnych skupinách. Práve jej absencia často vedia k nehumánnemu správaniu a zaobchádzaniu so zvieratkami.

Pre každého živého tvora platí, že pre svoj život potrebuje vhodné podmienky. Ak sme teda my tí, ktorí si živého tvora prinášame domov, automaticky preberáme zodpovednosť (od chovateľa, obchodníka, depozitára,….) za jeho život. Je teda našou povinnosťou sa o domáceho miláčika príkladne starať.

Takáto príkladná starostlivosť nás bude stať nielen peniaze, materiálne vybavenie, ale aj čas. Preto je vždy dôležité si rozhodnutie o domácom zvieratku dobre rozmyslieť a prediskutovať ho s celou rodinou, ktorú určite zasiahne.

Starostlivosť je vždy priamoúmerná tomu, čo o nej vieme, čo sa chceme dozvedieť a čo preto aktívne robíme. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim priblížiť to, ako sa v rôznom čase o mačky starám ja.

KAŽDODENNÁ STAROSTLIVOSŤ POČAS DŇA

Takmer každé ráno ma mačky budia. V podstate žartom aj tak okoliu hovorím, že od čias ako mám mačky (od r. 2005) som sa nevyspal. Otváram balkón a dvere na spálni a mačky sa rozletia prevetrať.
Prvé jedlo dostávajú, akonáhle vstanem. Snažím sa, aby to bolo každý deň v tom istom čase. Ak dostávajú granulky – je to rýchlo, len ich nasypem do labyrintu či hracej dosky. Ak majú mokrú stravu – konzervu/mäso, je to o niečo zdĺhavejšie, lebo ich treba otvoriť, naporcovať na špeciálny tanierik, vziať pod neho podložku.  Mäsko rozmrazujem v noci tak, že ho vyberiem a uložím hore na skriňu, kam nemajú micky prístup. Ráno ma potom vždy izbovú teplotu a môžem ho podávať.


Kým sa mačky kŕmia, skontrolujem všetky toalety a vyčistím ich /3/, pozametám byt od zbytkov podstielky a srsti.

Pondelok a štvrtok sú dni keď treba vymeniť a umyť aj fontánku. Ostatné dni stačí ju len pretrieť od usadenej špiny a dolievať filtrovanú vodu.

Pred odchodom z domu kontrolujem toalety opäť, lebo niektoré mačky sú zvyknuté „využiť“ ich hneď po jedle.

Takže každé ráno je to kŕmenie, kontrola záchodíkov, rýchle zametanie, výbeh na balkón a 2x do týždňa umývanie fontány a výmena vody.

Počas dňa sú mačky samé doma, alebo so mnou – záleží aký deň to je. V obedných a poobedných hodinách väčšinou spia, takže nie je potrebná špeciálna starostlivosť. Hračky majú vždy k dispozícii rozmiestnené po celom byte, aby sa mohli zabaviť. Každé tri týždne im hračky vymieňam za inú sériu, aby sa im nezunovali a mali nové podnety. Raz do týždňa zvyknem hračky oživiť catnipom/kocúrnikom a to buď v spreji alebo sušeným. Tým posypem i škrabadlá a pelechy.

 


Druhé kŕmenie majú poobede/podvečer – podľa toho, ako som doma. Rovnako sa kontrolujú aj toalety a voda vo fontáne. No a večer je to zase tretia porcia krmiva. Toalety sa kontrolujú priebežne.
Počas dňa a večer sa snažím venovať sa vzájomnej hre – interakcii s nimi. Tým že sú štyri, nie sú plne odkázané na moju pozornosť a vedia sa zabaviť aj samé, ale nič tak neutuží vzájomné vzťahy ako spoločná hra. Aktívnej hre s mačkou by mal človek venovať 30 až 40 minút denne.

Počas jedného dňa mačky dostávajú 3x krmivo, kontroluje sa fontána a obsah vody v nej a samozrejme sa pravidelne čistí záchod a mačky majú možnosť ísť pár krát na balkón na čerstvý vzduch. Cez deň a večer je dôležité sa mačkám venovať – zahrať sa s nimi.

KAŽDÝ TÝŽDEŇ ROBIEVAM ….

Každý týždeň, obvykle vždy v nedeľu, mám „mačací kozmetický deň“. Všetkým štyrom vyčešem ich kožuchy, skontrolujem im oči, vyčistím uši, zuby, okolie papuľky, prezriem srsť a labky a ostrihám pazúriky. Každá mačička má osobitné nástroje na úpravu srsti, ktoré najviac pomáhajú k jej úprave. Srsť sa im snažím prebehnúť nejakou kefou aj 2-3 krát počas týždňa. Udržuje ju to veľmi hebkú, zdravú a príjemnú na dotyk. Celkovo mi táto starostlivosť zaberie asi 1 hodinu aj s následným uprataním – vždy je treba povysávať a umyť podlahu.

Upratovanie doma prebieha každý týždeň dva krát. Raz naozaj dôkladne, raz zbežne a podlahy zametám každý druhý a niekedy i každý deň. Po veľkom týždňovom upratovaní používam na ležadlá a hračky catnip/kocúrnik – niekedy ako sprej inokedy čerstvé lístky alebo catnipový prášok.

Každý druhý týždeň mám vo zvyku ešte umývať Bellinke chvostík, kvôli výskytu „mačacieho akné“, ktoré na chvoste stále má, hoc je na ústupe.

Raz za týždeň je teda vyčesávanie srsti, kontrola pazúrikov a ich strihanie, čistenie uší, zubov a kontrola očí. Rovnako 2krát do týždňa sa mení voda vo fontáne a tá sa umyje, ako som spomínal vyššie. Okrem toho raz týždenne robím veľké upratovanie, po ktorom catnipom zvyšujem atraktivitu hračiek, pelechov, ležadiel a škrabadiel.

RAZ ZA TRI TÝŽDNE

Pre štyri mačky používam 3 toalety, pričom 2 sú rovnaké (klasickej veľkosti) a posledná je obrovská. Sú rozmiestnené v rôznych častiach bytu. Tak majú mačky zabezpečené, že stále je nejaká toaleta čistá a pripravená k použitiu. Na ich čistotu naozaj dbám, lebo je to jeden zo základných princípov dodržiavania mačacích hygienických návykov.

Raz za tri týždne teda všetky toalety kompletne mechanicky očistím a dezinfikujem prostriedkom na ľudské toalety, ktorý pravidelne striedam, kvôli rezistencii mikroorganizmov. Rovnako mením alebo dopĺňam aj podstielku. Vždy minimálne do jednej či dvoch toaliet dávam úplne novú, v ostatných ostáva zmiešaná a najznečistenejšia sa vyhadzuje.

Okrem toaliet zvyknem v ten istý deň vymeniť aj sériu hračiek, ktoré majú mačky k dispozícii za inú, neopozeranú. Hračiek mám pre ne veľa a tak striedam mávatka, mechanické hračky , interaktívne i klasické loptičky a myšky, ….. Mačky (obzvlášť bytovky) sa vedia rýchlo znudiť a takýmto spôsobom majú pocit, že majú stále niečo nové s čím sa zabaviť a hračky ich tak ľahko neprestanú baviť.

 

 

V ten istý deň dávam mačičkám aj iné kŕmidlo pre suché granule. Je to v rámci zásad podnetného prostredia a aktívneho príjmu potravy, ktorý u bytových mačiek považujem za veľmi dôležitý v rámci enrichmentu ich domáceho prostredia. Labyrinty či hracie dosky umývam klasickým saponátom a vodou. Mám vždy dvoje hubičky na riad, jedny pre mačky a jedny pre moje riady.

Raz za tri týždne teda všetky toalety kompletne umyjem, doplním/vymením podstielku, mačkám vymením sadu hračiek za inú a micenky dostanú aj iný labyrint či hraciu dosku na aktívny príjem suchého granulovaného krmiva.

 

RAZ ZA TRI MESIACE

Raz za tri mesiace som si stanovil, že je potrebné dôkladne umyť fontánku pre mačky. Nalejem do nej vriacu vodu s octom a nechám bežať asi 60 minút. Uvoľní sa tak to malé množstvo vodného kameňa a usadenín. Mačky dostávajú filtrovanú vodu cez filter BRITA a tak by sa tam vodný kameň nemal v podstate usadzovať vôbec, ale prevencia nie je nikdy naškodu.

Rovnako v ten istý deň prebieha odčervenie mačiek – ktoré je pravidelne každé tri mesiace v rámci prevencie endoparazitov. Tie je možné do domáceho prostredia zaniesť aj na obuvi, oblečení, náradí, veciach a predmetoch. Preto to nenechávam na náhodu. Lieky sa snažím striedať, ale najčastejšie používam najdostupnejší Cestal Cat. Aplikácia akéhokoľvek liečiva už pre mňa problém nie je, za tie roky chovu mačiek som sa vytrénoval. 🙂

V tento čas je potreba aj vymeniť uhlíkové filtre v troch toaletách.

Raz za tri mesiace teda kompletne očistím fontánku, vymieňam filtre v toaletách a  mačky odčervujem prostriedkom proti endoparazitom.

RAZ POČAS ROKA

Raz do roka, vždy vo februári, si domov volám veterinára, ktorý mačky každoročne zaočkuje. Ich termíny sa mi podarilo skĺbiť a tak sa nemusím s každou mačkou osobitne obťažovať na kliniku. Veterinár zároveň posúdi i celkový stav mačky, kondíciu, dýchanie, tlkot srdiečka. Špeciálne dávam kontrolovať zúbky – kvôli zubnému kameňu a uši.

Raz za rok, vždy na sviatky jari, som sa rozhodol pre každoročné kúpanie mačiek. Mačičkám to jednak neublíži a druhak jedenkrát za rok to naozaj pretrpia a ich kožuch sa aspoň dôkladne prečistí.

Takže raz za rok mačičky absolvujú preventívnu prehliadku s očkovaním  a každoročné kúpanie.

 

Okrem toho pre mačky pravidelne pestujem trávu ako prevenciu trichobezoárov catnip/kocúrnik obyčajný. Ten na jeseň zostrihám a usuším. Pravidelne sa venujem aj obnove, úprave či výrobe nových hračiek. Raz ročne každá micka oslavuje svoje narodeniny a dostáva nejakú mäsovú  tortu.

Takto teda vyzerá môj aktuálny harmonogram starostlivosti o BLRA. Pokiaľ sú všetky cicíky zdravé, sme zvyknutí fungovať takto a všetko ide rýchlo a ľahko ako pomasle. 🙂 Pri neobvyklých životných situáciách sa im samozrejme snažíme prispôsobiť. Našťastie sú mačičky zdravé, silné a dobre sa vzájomne znášajú a tak nám spoločný život funguje celkom dobre.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 09/2016, XVI. Ročník.

 

 

Podobné príspevky:

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky

Pomôcky na úpravu srsti mačiek

Koľko stojí starostlivosť o moje mačky

Mačacia manikúra a pedikúra: Starostlivosť o pazúriky

Strihanie mačacích pazúrikov

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o oči a uši

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Návrat ku klasickej zubnej kefke

Ako podať mačke liek pomocou injekčnej striekačky, tabletu či pastu ?

Spánkové zvyklosti BLRA

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..