V každej domácnosti so zvieratkom je dôležité zabezpečiť čistotu a poriadok. Nie len pre nás ľudí, ale aj pre samotného tvora je podstatné, aby žil v jemu vyhovujúcich podmienkach a vzájomne sme sa negatívne neovplyvňovali. U mačiek je to samozrejmé rovnaké.

Mačka je od prírody veľmi čistotné zviera. Až 30 % svojho času trávi očistou kožúška, aby ho udržala v dobrej kondícii, bez nečistôt a nežiaduceho pachu. Prehnaná či naopak nedostatočná starostlivosť o svoj zovňajšok je zároveň jeden z ukazovateľov, že u našej mačičky došlo k negatívnej zmene a to na základe fyzickej či psychickej príčiny.

 

Samotná starostlivosť mačky o jej zovňajšok je ale len jedna časť celého procesu. My sa musíme postarať o hygienickú čistotu jej toalety, misiek, hračiek, škrabadiel a tiež o čistotu celej našej domácnosti. Predsa len mačička je zvieratko a po vybehnutí zo záchodíka rozhodne nebeží k umývadlu, aby si antibakteriálnym mydlom vyčistila labky. Naopak, mačička sa zvykne po výstupe z toalety otriasť, aby granulky steliva zo seba zhodila, niektorá vybehne hneď, iná si očistí svoje telo alebo si na to nájde pokojné miesto ako je vaša posteľ, či kuchynská linka. Takto nám mačičky zanechávajú neviditeľné stopy po celom byte, na posteli, stole, stoličkách, kuchynskom zariadení a vybavení (moje mačky milujú sedieť na chladničke), práčke, koši s prádlom, ….. jednoducho všade sú ich stopy, rovnako ako i naše a všade sa v malých čiastočkách môžu množiť baktérie či vírusy.

chlpy
alergia

Každá domácnosť plná mačiek je rovnako plná jej chlpov, obalov pazúrikov, vypadnutých fúzikov, čiatočiek podstielky, …. Občasne je možné, že mačička nedodrží svoju prísnu čistotnosť a vyšpiní sa mimo toalety či sa pozvracia.
Ak je to v rámci nejakej normy, nie je nutné panikáriť, stačí domácnosť pekne vyčistiť a život bude plynule fungovať aj naďalej.

Pokiaľ nemáme problém s imunitou, sme relatívne zdraví a neobťažuje nás ani žiadna alergia a rovnako naše mačky netrpia žiadnym ochorením, patríme k tým šťastným, u ktorých bežné upratovanie absolútne postačuje na to, aby sme žili v relatívne zdravom a čistom prostredí aj s našimi mačkami.

Povrchy a podlahy

Ja sám za seba môžem povedať, že s upratovaním nemám ani najmenší problém. Odmala som veľmi rád upratoval a s príchodom mačiek a zvyšovaním ich počtu na malej ploche sa to nezmenilo, skôr naopak. Veľké upratovanie vykonávam raz za týždeň, jedno menšie uprostred týždňa a drobnosti každý deň. So 4 mačkami na malej ploche je naozaj extrémne ťažké udržať čistotu a poriadok, ak sa pravidelne a dôsledne neupratuje.

Na všetky umývateľné plochy, stoly, stoličky, parapety, kuch.linku, spotrebiče, umyvadlá, kôš, či vonkajšiu časť toalety používam Sanytol univerzálny čistiť bez chlóru. Som s ním nadmieru spokojný. Nesmrdí nijak zvlášť, výborne čistí a dezinfikuje a podľa opisuje zabíja až 99% známych vírusov a baktérií.

V kúpeľni a kuchyni používam navyše Sanytol proti vodnému kameňu. Ten nie je tak účinný ako iné prostriedky proti vodnému kameňu, ale svoju funkciu si splní.

dezinfekcia v domácnosti s mačkami

Na podlahy striedam prostriedky po každom minutom balení. Raz používam Sanytol na podlahy, inokedy prostriedok určený na čistenie toalety ako Bref, WC NET, SAVO, …… V okolí toaliet používam aj ocot zriedený s vodou. Ten mám vždy po ruke aj pri nečistotnosti mačiek a na plochy mačkou znečistené.

Mačacie toalety a predložky

Pri súčasnom počte 4 dospelých mačiek mám aktívne 3 toalety. Dve sú klasickej veľkosti a jedna je XXL.
Raz za tri týždne všetky toalety kompletne mechanicky očistím v teplej vode a dezinfikujem prostriedkom na ľudské toalety, ktorý pravidelne striedam, kvôli rezistencii patogénov.
Rovnako mením aj podstielku. Vždy minimálne jednej či dvom toaletám dávam úplne novú podstielku, v poslednej ostáva zmiešaná a najznečistenejšia sa vyhadzuje.
Predložky pred toaletu čistím raz týždenne a používam ten istý prípravok ako na toalety.

Kollby na záchode

Posteľ, gauč, fotely, škrabadlá

Asi najťažším orieškom v upratovaní je zbavovanie sa chlpov z mačiek na rôznych povrchoch v domácnosti. Špeciálne to býva problém u niektorých látok, ktoré akúkoľvek nečistotu priťahujú ako magnety. Na tieto povrchy mám sadu odchlpovačov, ktoré mi značne pomáhajú tento problém riešiť.
Odchlpovanie je každodenná práca 🙂 na ktorú som si už zvykol, rovnako ako na fakt, že chlpy vždy boli sú a budú jednoducho všade v byte.
Okrem toho Sanytol je možné použiť aj na látkové povrchy k ich očiste.

 

Hračky

Hračky sú z rozličných materiálov a ja sa priznávam, že nejako špeciálne sa ich čisteniu nevenujem. Tam, kde to povrch dovoľuje, ich umyjem teplou vodou, niekedy saponátom na riad. U iných pretieram handričkou a to si myslím, že stačí.

Misky, fontána a labyrint

Misky umývam po každom použití klasicky teplou vodou a saponátom. Labyrinty umývam po každom balení krmiva, ktoré miniem a rovnako používam saponát a teplú vodu.

Bella voda, fontána

U fontány je to trošku zložitejšie.
Vodu v nej mením dvakrát do týždňa. Vtedy ju celú umyjem v teplej vode a saponátom, pričom prečistím aj filter a hadičku.

Raz za tri mesiace ale nalejem do nej vriacu vodu s octom a nechám bežať asi 30 minút. Uvoľní sa tak to malé množstvo vodného kameňa a usadenín, ktoré tam môže vznikať. Mačky ale dostávajú filtrovanú vodu cez filter BRITA a tak by sa tam vodný kameň nemal v podstate usadzovať vôbec, ale prevencia nie je nikdy naškodu.

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

Špeciálny režim v dôsledku závažného prenosného ochorenia či nečistotnosti mačky

Špeciálny režim nastáva vtedy, ak sa vyskytne zdravotný problém, ktorý si vyžaduje dôslednejšie upratovanie a zvýšený hygienický režim. To som zažil napríklad po adopcii Robina, u ktorého prepukli giardie.
Vtedy som umýval a dezinfikoval nielen toaletu každý deň, ale všetky povrchy, hračky misky,… Všetky koberčeky, uteráky a posteľné prádlo som vyváral a celkovo celý dom sa dekontaminoval zas a znovu a to po obdobie niekoľkých týždňov, pričom som neustále striedal všemožné prípravky.
Bohužiaľ, niekedy sa vyskytne aj takáto situácia, s ktorou sa treba následne vysporiadať. Hoc to bolo náročné, všetko sa dalo doporiadku a prežil to ako Robin, tak i ja a aj zariadenie domu. 🙂

Druhá a omnoho častejšia príčina je nečistotnosť mačiek. V tomto prípade je tiež veľmi dôležité zabezpečiť doma absolútnu čistotu a hygienu. Všetky povrchy a miesta mačkou znečistené treba dôkladne mechanicky očistiť a následne použiť ocot a iný prípravok (Sanytol, Bref,….), ktorý je schopný likvidovať choroboplodné zárodky. Látky a látkové predmety znečistené exkrementmi je najlepšie vyhodiť, poprípade dôsledne vyvariť a to na viackrát, aby tam následne micka svoj pach necítila a neznečisťovala to opakovane.

Nezabúdajte, že nečistotnosť mačky je vždy len správa pre vás, že s mačičkou nie je niečo vporiadku a je treba hľadať príčinu jej konania a nie ju trestať. Príčina sa vždy nájde, len na to treba trpezlivosť a dôkladné vyšetrenie.

Podobné články:
Ako prebieha moja starostlivosť o mačky
Predložky pred mačaciu toaletu
PREDSTAVUJEME: Plachta na ochranu matraca pred mačacím močom
Lepkaví pomocníci v boji proti mačacím chlpom v domácnosti
Mačacie hygienické návyky
Všetko dôležité o mačacej toalete

6 Comments

 1. Ahoj Kajo,
  parada, ako dokladne upratujes cely byt, to sa u chlapov len tak nevidi, takze klobuk dole 🙂
  No chcela som sa spytat, ci sa nebojis oslabenia svojej imunity ku ktoremu moze dojst pri castom pouzivani antibakterialnych prostriedkov. Pre nasu imunitu je potrebne zit v cistom, ale rozhodne nie sterilnom prostredi. Skus si nastudovat pojem „hygienicka hypoteza“. Okrem toho je pouzivanie tych prostredkov velmi neekologicke.

  Veve
  1. Ahoj, ďakujem, upratovanie mám v krvi, nerobí mi problém:)
   Čo sa týka oslabenia imunity rozhodne sa nebojím. Vyštudoval som verejné zdravotníctvo a myslím, že som v tejto otázke dosť informovaný. Ale aj tak sterilné prostredie doma nemám a ani nikdy mať nebudem. Už len na topánkach toho donášam domov nespočetne veľa a rozhodne ich a ani podlahu neumývam každý deň. Len jedno spláchnutie WC bez zakrytia znamená miliardy baktérií v priestore a to najjednoduchšie je, že mačička vylezie z wc, pobehá po byte, ľahne na posteľ, posedí na linke a už to ide.
   Ja som rozhodne za poriadok a čistotu, ale o sterilnom prostredí sa v byte hovoriť nedá a už vôbec nie s mačkami, takže žiadne obavy. 🙂

 2. Vidím že to máme podobné aj keď u mňa je len osem labiek.Dôkladné vysávanie,kartáčovanie a umývanie /cca 3h/ robím cez víkend a spravidla v stredu len rýchlo všetko vypráším a navlhko zotriem prach z nábytku a podláh/45min/.Inak každý deň umývam podlahu na chodbe a kúpelňu,miesta kde je najviac roznesenej podstielky a kde prejdem v topánkach znečistených vonkajším prachom.
  Chémiu používam od Froshu a inak len ocot.
  Pred pár rokmi som bol úzkostlivo čistotný a trpel som obsesiou úmývania rúk,niekedy aj 20-30x za deň.Po príchode chlpatých ma to už prešlo.Tak akosi som pochopil,že baktérie a chlpy sa stali nedieľnou súčasťou našej domácnosti.

  pelendy
 3. Dobrý deň, myslím, že by ste zmenili zvyklosti keby ste bývali v dome 🙂 a to je ešte pred vykurovacou sezónou pevným palivom, čiže čochvíľa prach navyše. Naozaj vďaka za robota, 2x do týždňa povysáva+poumýva, ostane plný chlpov a podstielky, inak by ma asi odviezli v tesnom bielom obleku, pri 2och kocúroch čo sa naháňajú a dennodenne zápasia :oD ♥♥

  Erika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..